Impulsy Václava Moravce
23. ledna 2013

Boris Šťastný: Impulsy Václava Moravce

Hostem diskusního pořadu rádia Impuls byl předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný.


Václav MORAVEC, moderátor:


Česko volí prezidenta poprvé v přímé volbě. Oba finalisté přímé volby se shodují, že budoucí prezident musí zemi sjednotit. Při pohledu na vyhrocenou předvolební kampaň se zdá, že to bude víc než obtížné. To přiznává i jeden z finalistů Karel Schwarzenberg.Karel SCHWARZENBERG, kandidát na prezidenta a ministr zahraničních věcí /TOP 09/ (záznam): 


To je první úkol, poněvadž bohužel ty politické rozpory se blíží u nás pomalu už nepřátelství. To už bylo, než ten volební boj začal, teď se to spíše vyostřilo a já mám z toho veliké obavy. První úkol budoucího prezidenta, ať je to kdokoliv, aby se pokusil setmelit. Václav MORAVEC, moderátor:


Konstatoval v pondělních Impulsech jeden ze dvou finalistů přímé volby prezidenta Karel Schwarzenberg. Jeho protikandidát Miloš Zeman dodává, že vyhrocenou kampaň především stoupenci Karla Schwarzenberga. Připomeňme, že když Sněmovna hlasovala zhruba před rokem o zavedení přímé volby prezidenta do Ústavy, podpořilo tento návrh 159 ze 192 přítomných poslanců. Proti byli dva poslanci a to občanští demokraté Aleš Rádl a Jaroslav Plachý. Nejen o tom bude řeč v dnešních Impulsech. Pozvání přijal poslanec ODS, jinak také předseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný. Vítejte po čase v Impulsech, přeji hezký dobrý večer. Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Dobrý večer.

 

Václav MORAVEC, moderátor:


Připomínám, že dnešní Impulsy jsme připravili i díky vám našim posluchačům. Vaše otázky jste v průběhu dne psali a posílali ve formě SMS na číslo 774999888, máte-li však ještě jakoukoliv otázku pro předsedu sněmovního zdravotnického výboru, poslance ODS Borise Šťastného, stačí, když ji pošlete k nám sem do rádia Impuls. Ještě jednou číslo pro vaše otázky ve formě SMS zpráv 774999888. Pane předsedo, po půlroce intenzivní kampaně k přímé volbě prezidenta nezalitoval jste, že jste nepatřil k těm dvěma občanským demokratům, které jsem jmenoval a kteří se vzepřeli tomu vládnímu návrhu? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


To jsem byl zase loajální, že, k občanským demokratům. Václav MORAVEC, moderátor:


Zalitoval jste tedy? 


Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Já jsem vždycky se snažil politiku občanských demokratů tak, jak byla, loajálně podporovat. ODS byla snad jedinou stranou, která přímou volbu nepodporovala. Později se toho ve prospěch koaličních partnerů zřekla. My jsme s tím museli počítat, občané, politici i média museli počítat s tím, že ta kampaň bude vyhrocená a stejně tak musí počítat do budoucna s tím, že ten mandát prezidenta bude silnější asi než při té dosavadní nepřímé volbě a že ten prezident nebude už tolik, jak se často říká, rádoby apolitický. Protože apolitické politické osoby neexistují. Václav MORAVEC, moderátor:


Myslíte, že když sledujete předvolební kampaň a výroky i Miloše Zemana, který jasně říká, že chce, aby byl silnějším prezidentem, bude se téměř každý týden, alespoň podle jeho slov účastnit jednání vlád, že Česká republika se dříve či později přiblíží k poloprezidentskému systému? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Znovu opakuji, je evidentní že zavedením přímé volby prezidenta posilujeme tento úřad. Ten mandát, tu funkci a posilujeme i samotnou osobu, která do té funkce bude zvolena. 


Václav MORAVEC, moderátor:


Počítáte tedy, že se přiblížíme k poloprezidentskému systému? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Počítám s tím, že krůček za krůčkem se budeme přibližovat k poloprezidentskému systému a uvidíme, co bude v budoucnu. Václav MORAVEC, moderátor:


Dal byste tomu znaménko plus nebo minus? 


Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Já bych dal plus většinovému volebnímu systému, to je první věc, tak, aby se nemusely patlat dohromady složité koalice různých stran, které ideově často spolu nesouhlasí a jsou z toho nesmírné konflikty, kompromisy a chyby v neprospěch občanů. A určitě bych spíše zůstal někde na půl cesty. Václav MORAVEC, moderátor:


Tedy když se podíváme na prohlášení obou prezidentských kandidátů, to je jedna z věcí, na kterých se shodují. Že by do Poslanecké sněmovny měl být většinový volební systém a na tom u nich panuje shoda. Myslíte si, že se k němu tedy Česká republika i s přímo zvoleným prezidentem, ať jím bude kdokoliv, přiblíží? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Obávám se, že ne. Já jsem vstupoval do velké politiky v roce 2006 právě se silným tématem, jako je zavedení většinového volebního systému. Mám pocit, že ty jednotlivé strany vždy něco takového chviličku tvrdí, ale pak když má dojít k nějaké dohodě, tak se toho zaleknou a ustoupí od toho. 


Václav MORAVEC, moderátor:


A teď když budou mít právě přímo zvoleného prezidenta? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Muselo by dojít k širšímu kontextu dvou silných, až tří politických stran, aby získaly ústavní většinu. A já ten konsensus teď nevidím. Václav MORAVEC, moderátor:


Vedení občanských demokratů před devíti dny podpořilo pro druhé kolo přímé volby prezidenta právě vicepremiéra a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Připomeňme si slova, která pronášel 15. ledna předseda ODS, premiér Petr Nečas, když citoval z usnesení vedení ODS. Petr NEČAS, premiér a předseda ODS (záznam): 


Politické grémium Občanské demokratické strany se dnes zabývalo druhým kolem voleb prezidenta republiky. My jsme ve svém uvažování konzistentní. Každý si jistě vzpomene, že to byla Občanská demokratická strana, která TOP 09 nabízela v některých obvodech společné kandidátky do Senátu, že jsme v případě nepostupu našeho kandidáta vždy jednoznačně podpořili jiného pravicového kandidáta. My jsme ve svých názorech konzistentní a proto považujeme z tohoto pohledu za přirozené, že grémium Občanské demokratické strany vyslovuje podporu prezidentské kandidatuře Karla Schwarzenberga a chceme vyzvat voliče, aby ho podpořili ve druhém kole prezidentských voleb. Václav MORAVEC, moderátor:


Zaznamenalo Rádio Impuls 15. ledna slova českého premiéra, předsedy občanských demokratů Petra Nečase. Stranickému vedení, respektive citovanému usnesení se vzepřel například poslanec Boris Šťastný, který je hostem dnešních Impulsů. Tady kompromis nebude tedy? Tady nebudete držet stranický kompromis? 


Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Já jsem řekl, že občanští demokraté by neměli podpořit žádného z kandidátů, ani já jsem žádného veřejně nepodpořil, pouze na konkrétní otázky koho budu volit, jsem odpověděl. Ten důvod…

 

Václav MORAVEC, moderátor:


Což je ale podpora Miloše Zemana. Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Což je mé občanské stanovisko, koho budu volit. Ale znovu zpátky k té otázce. ODS podpořila Karla Schwarzenberga, čili předsedu TOP 09, strany, která ODS nesmírně ublížila. Dostala nás do situace, kdy my ve vládě jsme ustupovali, ustupovali různým tlakům ze strany TOP 09 návrhům, jako je zvyšování daní, zavádění Skaret, důchodová reforma, neexistence reformy zdravotnictví a další a další návrhy, které nás nesmírně politicky poškodily a způsobily značný… Václav MORAVEC, moderátor:


Přesto vládnete s TOP 09, stejně na vládní úrovni nebo v Praze. Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


..značný odliv voličů. A dostali jsme se taky do situace, že už nás opustilo to naše voličské jádro, které bylo nejméně 15, možná 20procentní a skončili jsme na necelých 2,5 procentech pro našeho kandidáta. Já za těchto okolností a s vědomím toho, jak se kandidát TOP 09 Karel Schwarzenberg vymezoval vždy vůči občanským demokratům, prostě nemohu souhlasit s tím, že vedení ODS mu tu podporu dalo. 


Václav MORAVEC, moderátor:


Jinak řečeno, vy si vyvozujete z možného angažmá Karla Schwarzenberga na Hradě, že ODS utrpí další důležitou porážku a že skončí za TOP 09, že se hegemonem na pravici stane TOP 09? Chápu správně vaši úvahu? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Já jsem přesvědčen, že celý projekt Miroslava Kalouska, Karla Schwarzenberga a dalších oddělit od lidovců tuto v uvozovkách novou stranu bez členské základny, historie a nějaké ideové podstaty, byl založen na čistě mocenských zájmech, nikoliv ideových zájmech. A samozřejmě k těm mocenským zájmům patřilo rozložit občanské demokraty, ať už v Praze, ve velkých městech, v krajích, ale i v celé zemi. Václav MORAVEC, moderátor:


Není to tak, že se ale rozkládáte sami? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


A samozřejmě, že jsme tomu také napomohli tím, že jsme ideově nekonzistentní, netrvali jsme na prosazování autentické pravicové politiky a nechali jsme se k těmto věcem v zájmu vládnutí a možná udržení vládních křesel dotlačit. A já to pokládám za velkou chybu a samozřejmě ten postup TOP 09 v tomto rozkládání a erozi a rozbíjení toho tvrdého voličského jádra občanských demokratů bude pokračovat ke škodě občanských demokratů. Václav MORAVEC, moderátor:


Výhru Karla Schwarzenberga budete považovat za prohru ODS, vy osobně? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Tak zatím ještě nikdo nevyhrál. Já nechci komentovat, co se bude dít. Václav MORAVEC, moderátor:


Ne, ptám se, jeden ze dvou vyhraje. Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Já nevím, co se bude dít, ale já tu samotnou podporu ze strany vedení ODS Karlu Schwarzenbergovi pokládám za nevýhru ODS. Václav MORAVEC, moderátor:


Tedy za politickou chybu ODS? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Jednoznačně. 


Václav MORAVEC, moderátor:


Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier, když vy mluvíte o projektu Miroslava Kalouska, Karla Schwarzenberga, tak ten zase říká, že vaše podpora Miloši Zemanovi je jeden z důkazů, cituji: Napojení Zemana na pražskou mafii, za níž stojí například Tomáš Hrdlička či Roman Janoušek, což jsou lidé, se kterými vy se podle Dienstbiera přátelíte. Co byste řekl tomuto argumentu? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Tak zaprvé s nikým se nepřátelím. Pan Hrdlička je regulérním dosud jakýmkoliv způsobem z ničeho neobviněným, netrestaným, bezúhonným členem občanských demokratů, respektive vedení občanských demokratů v Praze, je to můj spolupracovník. Já co se týče mě osobně a tohoto útoku na mě, tak to prohlášení pana Dienstbiera pokládám za nesmírně lživý a nefér útok zlého a zakomplexovaného člověka, který sám podle mého názoru osobně profesně nikdy nic nedokázal… 

Václav MORAVEC, moderátor:


Ale vyhrál například volby. Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


On byl do politiky v roce 2011 do Senátu dosazen na tu kandidátku na počest svého zesnulého tatínka. On neprošel třemi primárkami do Poslanecké sněmovny od píky, od nevolitelného místa, od 17. místa někde na chvostu kandidátky jako já od roku 2002, respektive 98, kdy jsem do ODS vstoupil a od píky si prošel z ulice až do Poslanecké sněmovny. Čili… Václav MORAVEC, moderátor:


Námitka, že on ve většinovém systému přesvědčil voliče Kladna a stal se senátorem, což většinový systém bezesporu je větším testem, než být na kandidátce strany do Poslanecké sněmovny. Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Určitě, já to nezpochybňuji a respektuji, na druhou stranu musím jednoznačně odsoudit tento lživý a nefér způsob argumentace z jeho strany a myslím, že by se politik takovýchto lží a útoků neměl dopouštět. Václav MORAVEC, moderátor:


Vy jste se tedy postavil za to, že budete volit Miloše Zemana, nebál jste se přiznat svoje občanské rozhodnutí. Zároveň jste považován za blízkého člověka Václavu Klausovi. Nakolik teď ODS rozděluje pohled na prezidentskou amnestii? Protože se počítalo s výraznějším angažmá prezidenta Václava Klause v jeho postprezidentství, ale v tom mu možná ublížilo v očích mnoha právě to sporné rozhodnutí o amnestii a to, co se kolem amnestie děje. 


Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Vidíte, a já bych tu otázku možná malinko otočil. Vždy se říkalo, že Václav Klaus patří k jedněm z nejzkušenějších politiků, kteří jsou velmi pragmatičtí, velmi ovládá dobře strategii i taktiku politiky, předvídá, co se bude dít a tak dále. A proč myslíte, že by prezident republiky si přiváděl takovéto problémy před koncem svého úřadu a z ničeho nic by udělal nějakou takovouto věc, když by se nedomníval, že, nebo o ní nebyl přesvědčen? Čili já tady odpovídám tímto na tu otázku tím, že zaprvé amnestie tak, jak je na ní reagováno, byla nějakým způsobem interpretována médii. Ono se neděje to, že pobíhají lidé po ulici a střílí samopaly, ono se neděje to, že by nějakým způsobem stoupla kriminalita. Ono se neděje to, že by ti lidé, kteří se soudí o nějaké majetkové škody, třeba apriori by o ně hned přišli nebo přišli vůbec. Čili… 


Václav MORAVEC, moderátor:


Promiňte, ale kdybych vám namítl, že to není mediální interpretace, ale spíš… Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Je to hodně mediální interpretace, ti lidé se to nějak museli dozvědět. Václav MORAVEC, moderátor:


Promiňte, ale Dana Římanová, myslíte si, že když šéfka legislativního odboru napíše, že nesouhlasí s článkem 2 amnestie a je to nejbližší administrativní aparát prezidenta republiky, takže to je mediální interpretace? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Já nevím, co píše nebo nepíše aparát. Já říkám, že první věc, co se týče té amnestie, je interpretace médii. To znamená, ti lidé, veřejnost, občané se o té amnestii dozvěděli a získali nějaké povědomí o ní a nějaký svůj názor podle toho, co jim říkají média a lidé, kteří v těch médiích hovoří. Čili ta hysterie, která vznikla, nepochybně byla ovlivněna interpretací té amnestie. Nikoliv skutečným dopadem té amnestie. Druhá věc, která je, je, ano, v budoucnu za možná měsíc, možná za rok, možná za pět, deset let budeme hodnotit, jestli to byl krok dobrý, špatný, více lepší… 


Václav MORAVEC, moderátor:


Vy osobně ho zatím nepovažujete po tom měsíci za politickou chybu? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Já ho považuji jako legitimní krok prezidenta republiky. Já jako poslanec jsem mu dal svým postojem k Ústavě a tím, že jsem nikdy neprotestoval proti institutu amnestie, nikdy jsem nechtěl jakýmkoliv způsobem zavádět nějaké zužování těch pravomocí a tak dále, jako postoj legitimní. Jestli to byla nebo nebyla politická chyba… Václav MORAVEC, moderátor:


Ptám se na to, jestli po třech týdnech to vnímáte jako politickou chybu? To, že na to prezident má právo, kdyby omilostnil všech 23 tisíc vězňů, kteří byli k 1. lednu roku 2013 ve věznicích, tak na to měl právo. Ptám se, jestli … Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Nepokládám to za politickou chybu ani prezidenta republiky, ani premiéra Nečase. A v tomto ohledu pokládám to za věc, která z mého pohledu byla přehnaná. Já si myslím, že mediálně přehnaná, interpretačně přehnaná a že budoucnost ukáže, že tomu tak skutečně bylo. 


Václav MORAVEC, moderátor:


Znovu ale podotýkám, že nejbližší prezidentovi spolupracovníci s výjimkou Ladislava Jakla, jako je šéfka legislativního právního odboru Dana Římanová nebo například jeden z právních poradců prezidenta, tak mají výhrady k tomu článku 2, který je právě v médiích nejvíce zpochybňován. To znamená, nejbližší okolí, když necháme stranou Ladislava Jakla, který ji hájí. Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Vy byste se mohl ptát, jestli to bylo od prezidenta republiky Václava Klause taktické. Já kdybych byl jeho image maker, tak bych v tu chvíli s ním seděl a přesvědčoval bych ho o tom, aby se zamýšlel, co to způsobí, co se stane, co se nestane. Bude ten útok, může být, nemůže být, může to být zneužito nějakým způsobem i mediálně nebo mohou vzniknout nějaké problémy… 


Václav MORAVEC, moderátor:


Proto se vás ptám, jestli to vnímáte jako politickou chybu a jestli byste mu to doporučoval, kdyby vy jste byl nejbližším spolupracovníkem Václava Klause? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Ale já bych ho v tu chvíli nepřesvědčil, protože já jsem přesvědčen, tak, jak Václava Klause znám, že ty jeho pohnutky v tu chvíli byly skutečně takové, jaké měl. On šel do té situace podle mého názoru a já jsem to s ním žádným způsobem nekonzultoval, nevěděl jsem o tom, dozvěděl jsem se to z televize jako všichni ostatní. Tak já to vnímám tak, že on prostě chtěl na určité věci upozornit, uvědomoval si možná z těch hromad milostí, že tady leží deset let neodsouzené případy a možná si musel uvědomovat, že z toho někdo vypíchne tu kauzu takovou, tu jinou a bude to proti němu používáno. A i když si to uvědomoval, tak to udělal. A dnes se nikdo neptá, jestli ta rizika zvažoval a že si tuto věc musel uvědomit a že i přesto k tomu přistoupil. 


Václav MORAVEC, moderátor:


Připomínám, že hostem dnešních Impulsů je poslanec Občanské demokratické strany a předseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný. Ministerstvo zdravotnictví chystá změnu v přerozdělení vybraného pojistného. Podle náměstka ministra zdravotnictví Petra Noska by zdravotní pojišťovny už neměly tratit na tom, že mají hodně pojištěnců s chronickými nemocemi nebo pojištěnce starší. Tady jsou Noskova slova.Petr NOSEK, náměstek ministra zdravotnictví: 


Určité skupiny chronicky nemocných pacientů spotřebovávají určité léky a ty jsou potom signifikantní pro výši nákladů, které v průběhu toho roku tento pojištěnec potřebuje. Pokud pojišťovna vytvoří určitý program pro tu skupinu chronicky nemocných, například diabetiky, té pojišťovně v této oblasti vznikají prostředky, které může použít na další úhradu zdravotní péče. Václav MORAVEC, moderátor:


Vysvětlil před čtyřmi dny změnu náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. Nakolik, pane předsedo, považujete ten krok, který ohlásil náměstek ministra zdravotnictví za krok dostatečný? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Pro veřejnost ten krok je potřeba jednou větou vysvětlit. Zjednodušeně řečeno je to přerozdělení peněz, které se vyberou od pojištěnců a státu z toho balíku směrem k pojišťovnám, tak probíhá podle nějakého systému, který je nespravedlivý, zejména vůči Všeobecné zdravotní pojišťovně. Je potřeba do toho systému dát pořádek, aby skutečně pojišťovny, které mají ve svém pojistném kmenu pojištěnce chronicky nemocné, dlouhodobě nemocné, závažně nemocné, čili ty nejdražší pojištěnce, dostaly víc peněz. Je to krok správný, ale samozřejmě je to malinká kapička v té potřebné dosud neexistující reformě zdravotnictví. Václav MORAVEC, moderátor:


Tím právě narážím na zákon o zdravotních pojišťovnách, což měla být další fáze. Ministr zdravotnictví Leoš Heger říká, že by tato fáze měla přijít v prvním čtvrtletí letošního roku. Vy sám tomu věříte, že než odejde Nečasova vláda, že bude platit úplně nový zákon o zdravotních pojišťovnách nebo už s tím jako šéf zdravotnického výboru nepočítáte? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Není to jenom zákon o zdravotních pojišťovnách. S tím souvisí velmi úzce zákon o zdravotním pojištění a zavedení nebo nějaká revoluční změna v oblasti systému zdravotního pojištění v České republice, která by přivedla víc peněz do systému a především úspory v systému a také větší soběstačnost zdravotních pojišťoven. O tom hovoříte právě vy. Na přímou otázku přímo odpovím, já už tomu moc nevěřím. Pokud se to nepodařilo v těch uplynulých letech, někdy v prvním roce volebního období, teď rok před volbami to bude velmi obtížné a ta situace ve sněmovně na hranici většiny tomu příliš nenahrává. Václav MORAVEC, moderátor:


Jinak řečeno, nevěříte jako politický realista, že bude prosazena závěrečná fáze reformy zdravotnictví, tedy zákon o zdravotních pojišťovnách a o zdravotním pojištění? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Já vás poopravím, ne závěrečná… Václav MORAVEC, moderátor:


To říkal ministr zdravotnictví. On mluvil o třetí… Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


První fáze reformy. Žádná reforma zdravotnictví dosud neexistuje a nebyla předložena. Zákon o zdravotní… Václav MORAVEC, moderátor:


Promiňte, ale když to říká i premiér Petr Nečas, mluví o zákonu o zdravotních službách? Takže vy se lišíte v tom, že žádná reforma zdravotnictví nebyla v uplynulých dvou a půl letech uskutečněna? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Přesně tak. Reforma zdravotnictví není to, že přepíšeme zákon o péči o zdraví lidu z 60. let minulého století. Konečně byla to ODS, která ho napsala už před osmi lety. A zákon o záchrance a předložíme ho. To jsou kodexové zákony, něco, co přináší nějaký nový systém, vyrovnává se s dobou, ale spíše ty náklady zvyšuje. Reforma zdravotnictví znamená, že v tom systému bude větší pořádek a budeme v něm mít víc peněz a lidé dostanou lepší péči. K tomu musíte udělat reformu systému zdravotního pojištění a zdravotních pojišťoven. A to se samozřejmě nestalo. Mělo se to stát v prvním roce a já teď už jsem velmi skeptický, že něco takového se ministrovi podaří prosadit. Václav MORAVEC, moderátor:


Tato vláda tedy zatím nesplnila nic z reformy zdravotnictví, když to, co se děje, vy říkáte, že není reformou? 


Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Pokud bych řekl, že sto procent rovná se reforma zdravotnictví, tak jsme někde na úrovni 4,5 procenta. 


Václav MORAVEC, moderátor:


4,5 procenta? A zbytek se nám nepodaří prosadit, tvrdíte? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Zbytek nebyl vůbec napsán a předložen. 


Václav MORAVEC, moderátor:


Když se bavíme o úsporách, tak vy jste členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Kontrola Ministerstva zdravotnictví údajně ve Všeobecné zdravotní pojišťovně odhalila pochybnosti v tendrech za stovky milionů korun. Vy jako správní rada, nemýlím-li se, tak máte ty závěry ministerské kontroly probírat v pondělí. Máte ten dokument už k dispozici? 


Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Nemám. Dostaneme teprve podklady z toho dokumentu v rámci té správní rady. Václav MORAVEC, moderátor:


Myslíte, že je možné a že z toho, jak fungovala Všeobecná zdravotní pojišťovna, že je reálné, že například bylo nehospodárně nakládáno s penězi na prevenci, pochyby jsou o částce 400 milionů korun, další chyby za stovky milionů prý udělala VZP při uzavírání smluv s firmou IZIP, což jsou závažná obvinění na základě té ministerské kontroly? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Bude muset management krůček po krůčku ty věci rozkrýt. Co se týče IZIP, tak tam je o mě známo, že já jsem vždy patřil k velmi významným kritikům celého toho systému. O to víc mě teď děsí, že ministerstvo připravuje nějaký nový projekt, který by opět mohl být na principu dobrovolnosti, čili nepovinnosti, tak, jak třeba chceme zavést u elektronické preskripce. Prostě dokud nebude existovat povinný systém, že každý lékař něco zadá do počítače a pojišťovna také a pacient to uvidí, tak žádné peníze neušetříte a nic nebude fungovat. To je první věc. Co se týče prevence, tak já když jsem přišel do správní rady pojišťovny, tak jsem se zděsil jednou věcí. Na jednom z prvních jednání před nás předhodili takový štos dokumentů do grantového řízení, kde jednotlivé organizace, často občanská sdružení, nadace a zdravotnická zařízení, žádala peníze z prevence. Nám se podařilo do toho dát systém, naprostou většinu peněz, téměř dvě třetiny peněz dostávají lidé zpátky přímo pojištěnci. Takže splní nějaký úkol, chovají se ve prospěch svého zdraví, přijdou na pojišťovnu a dostanou zpátky peníze. A pouze malinká část se dnes nebo velmi malá část se utrácí formou přímých příspěvků třeba nevládním organizacím. A i tato věc musí být na principu zákona o veřejných zakázkách. Čili hodně věcí se změnilo. Václav MORAVEC, moderátor:


Jinak řečeno, odmítáte, že by tam byly ty pochyby o částce 400 milionů, to je téměř půl miliardy? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Já jsem to neviděl, těžko říci, kdo mohl čím jakkoliv pochybit. Nicméně prostudujeme si to, je potřeba to zanalyzovat, vyjádřit se k tomu. Já ale na druhou stranu vidím, že rok za rokem Všeobecná zdravotní pojišťovna, alespoň za dobu, co tam jsem já, se chová mnohem transparentněji, mnohem úsporněji a mnohem efektivněji. Ale vidíte, ona pořád funguje, ale velká chyba je, že si ty pojišťovny nemohou konkurovat. Že vlastně ať jde kdokoliv k jakékoliv pojišťovně, tak dostane za své pojištění to samé a tím se zpátky vracím k té zdravotní reformě, která pokud nepřijde, tak ono je pak otázkou, já jsem vždycky byl pro velkou konkurenci zdravotních pojišťoven, ale za této situace proč mít potom tolik zdravotních pojišťoven? I když pořád jsem optimista a v tu reformu a konkurenci zdravotních pojišťoven ve prospěch pojištěnců věřím. 


Václav MORAVEC, moderátor:


Jinak řečeno byste se nedivil levici, pokud by vyhrála příští volby, a když tato vláda neprosadí konkurenci, respektive právě ten zákon o zdravotním pojištění a o zdravotních pojišťovnách, tedy ty dva klíčové zákony, které vy označujete za první krok reformy zdravotnictví, tak byste se nedivil, pokud by levicová opozice sáhla ke sloučení zdravotních pojišťoven a existovala by pouze jedna jediná? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Nedivil bych se, kdyby to navrhovali. Určitě bych proti tomu bojoval, vždycky budu bojovat za pluralitu v této věci, konkurenci ve prospěch pacientů. A také ona samozřejmě ta konkurence potom snižuje cenu. Protože když budete mít jednu pojišťovnu, která bude nakupovat u zdravotnických zařízení tu péči, no tak kdo tu péči bude určovat? Kdežto když budete mít pojišťovny, které si konkurují, tak některá pojišťovna bude kupovat za míň peněz a některá za víc, tak to automaticky tlačí v té konkurenci šetřit. Čili v tomto ohledu bych se tomu nedivil. My jsme měli udělat jednu věc už sami, měli jsme sloučit zdravotní pojišťovnu Všeobecnou s tou Pojišťovnou Ministerstva vnitra a Vojenskou zdravotní pojišťovnou. Dokonce to je v programovém prohlášení vlády. To se také nestalo. A pak jsme měli zajistit s těmi zbylými jasnou konkurenci. Václav MORAVEC, moderátor:


Tedy další nesplněný dluh, který vidíte? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Těch dluhů je obrovské množství. Vezměte si, všichni platíme… 


Václav MORAVEC, moderátor:


Vy se musíte asi hodně trápit jako vládní poslanec, pane předsedo? 


Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Velmi se trápím. Všichni platíme stejné pojistné, ať se kdo chová jakkoliv, tak platí stejné pojistné, jestli přistupuje ke svému zdraví zodpovědně nebo nezodpovědně. Zdravotnická zařízení se nasmlouvávají bez nějakého velkého systému, nemohou mezi sebou soutěžit o klienty, o kvalitu. Je to skutečně velký problém. Já jsem vstupoval do politiky v roce 2006 do sněmovny s obrovským entuziasmem a musím říct, že za ta dvě období se prostě nepodařilo to všechno, co já a zbylí mí kolegové jsme napsali a co je v podstatě na papíře a je jednoduché, stačí to prostě jenom schválit, prosadit. A to mě trápí. 


Václav MORAVEC, moderátor:


A vy uvažujete o tom, že už byste do třetího funkčního období ve sněmovně nešel? Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


To je předčasná otázka v tuto chvíli, takže na tu bych nerad odpovídal. Václav MORAVEC, moderátor:


Konstatuje poslanec ODS, předseda sněmovního zdravotnického výboru Boris Šťastný, který byl dnes hostem Rádia Impuls. Děkuji za rozhovor. Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:


Děkuji moc za pozvání, hezký večer. 

MUDr. Boris Šťastný
člen strany
místopředseda oblastního sdružení
zastupitel
zastupitel statutárního města
poslanec PČR

Více o autorovi