Ozvěny dne
14. ledna 2013

Jiří Pospíšil: Ozvěny dne

Hostem diskusního pořadu ČRo 1 byl místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ODS Jiří Pospíšil.


Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:


Už první den prvního týdne 14denního období mezi dvěma koly prezidentských voleb přináší spekulace, který ze dvou finalistů má větší šance, že na Pražském hradě vystřídá Václava Klause, jestli Karel Schwarzenberg nebo Miloš Zeman. Dnešek je ale taky dnem bilancování pro míň úspěšné kandidáty. Mezi nimi má hodně témat k přemýšlení bezesporu i kandidát Občanské demokratické strany Přemysl Sobotka, který jen těsně předstihl poslední Janu Bobošíkovou se ziskem necelých 3 %. A dosavadní výsledek prezidentského klání hodnotilo i vedení strany, která ho do boje vyslala. Já jsem ve spojení s místopředsedou ODS Jiřím Pospíšilem. Dobrý den. 


Jiří POSPÍŠIL, místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ODS:


Dobrý den přeji. 


Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:


Pane místopředsedo, na kolik ten debakl, můžeme to tak říct, pana Sobotky v prezidentských volbách se bezprostředně týká samotné ODS podle vás? Jiří POSPÍŠIL, místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ODS:


Já jsem bohužel přesvědčen, že ten debakl významně souvisí s pozicí ODS a s tím, jak voliči ODS vnímají. Ostatně je toto druhý zvednutý prst voličům po krajských volbách a my se musíme vážně zamýšlet nad tím, co změnit v obsahu a ve stylu naší vládní politiky, pokud chceme, aby nám pravicoví voliči a obecně občané, aby nám opět důvěřovali. Tedy já to vnímám jako prohru ODS. Samozřejmě v tom výsledky byly i jiné vlivy. Svoji roli hrál většinový volební systém, svoji roli hrála podle mého názoru lidmi objektivně a důvodně odmítaná amnestie, jiné a jiné důvody, ale ODS by si neměla nalhávat, že její politika hrála významnou roli. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:


Jakou změnu to chce, když mluvíte o tom, že politika mohla znechutit voliče, co podle vás je důležité? Jiří POSPÍŠIL, místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ODS:


Já si myslím, že je třeba naplňovat to, co ODS říkala na podzimním kongresu a to zatím tedy ještě nenastalo, změnit obsah a styl vládní politiky. A přesvědčit pravicového voliče, ale i obecně občana, že ODS ve vládě prosadila změny, které jsou pro občana přínosné. Já pořád říkám to, co jsem viděl v krajské kampani, kterou jsem velmi tvrdě opracovával ve svém Plzeňském kraji, kdy se mě zkrátka občané a často občané, kteří volili dříve ODS, ptali, co vlastně tato vláda pro nás dělá, čím je pro nás ODS a její vláda přínosná. A my musíme voliče přesvědčit, máme na to nyní rok a půl, musíme ho přesvědčit, že vláda ODS pro tuto zemi dělá pozitivní kroky a že to občané v konkrétních věcech mohou pociťovat. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:


Jsou prezidentské volby, respektive první kolo těch voleb největší debaklem pravice od roku 1989, jak prohlásil prezident Václav Klaus? Jiří POSPÍŠIL, místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ODS:


Jsou bohužel obrovským debaklem ODS. Já nevím, jestli pravice jako takové, protože do druhého kola postoupil pravicový kandidát, postoupil Karel Schwarzenberg, tedy v druhém kole se utká levicový a pravicový kandidát, takže já bych nehovořil o úplném debaklu pravice. To, že pravice ve volbách obecně byla oslabena, je dáno i tím, že pravice vládne druhé volební období. Ale o obrovském debaklu pravice jako takovém bych já osobně nehovořil. 

 

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:


Dodává místopředseda ODS Jiří Pospíšil. Děkuji, na shledanou. Jiří POSPÍŠIL, místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda ODS:


Děkuji. 

JUDr. Jiří Pospíšil
místopředseda strany
předseda regionálního sdružení
krajský zastupitel
poslanec PČR

Více o autorovi