Jak volit ze zahraničí korespondenčně | Volby 2025

(www.ods.cz) Korespondenční volba Čechům žijícím v zahraničí umožní ovlivnit dění v Česku, i když žijí v Berlíně, Londýně, New Yorku nebo Sydney. Proč na tom záleží? Protože volby 2025 ve dnech 3. a 4. října ovlivní, jak se vaší rodině nebo přátelům v Česku bude žít a kam bude země po volbách směřovat. Možnost volit ze zahraničí znamená mít hlas. Nejít volit znamená nechat ostatní rozhodovat o budoucnosti lidí, na kterých vám záleží.
Proč volit korespondenčně
Češi žijící nebo studující v zahraničí mají právo podílet se na rozhodování o budoucnosti naší země. Vláda Petra Fialy proto zavedla korespondenční hlasování, které umožní občanům žijícím v zahraničí volit ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2025 korespondenčně, tedy poštou.
A to navzdory odporu populistickým hnutím, jako jsou ANO, SPD nebo Stačilo!, které dlouhodobě odmítají dát hlas Čechům v zahraničí a chtějí Českou republiku izolovat a přeorientovat ze Západu na Východ.
Koalice SPOLU tak dala možnost volit statisícům Čechů, kteří by jinak nemohli hlasovat, nebo by za účastí ve volbách museli urazit stovky až tisíce kilometrů.
Kdo může volit ze zahraničí
Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2025 je možné volit ze zahraničí. A to i v případě, že občané České republiky na území cizího státu pobývají krátkodobě (např. na dovolené, pracovní cestě).
Podmínkou je, aby se zapsali do tzv. zvláštního seznamu voličů a volili na konkrétním zastupitelském úřadě České republiky (velvyslanectví / generální konzulát) v místě pobytu v dané zemi. K tomu budou potřebovat voličský průkaz.
Občané České republiky, kteří v zahraničí žijí nebo se v cizině zdržují dlouhodobě, mohou ve volbách poprvé v roce 2025 u voleb do dolní komory parlamentu využít korespondenční volbu, pokud se:
- do 24. srpna 2025 zapíšou do zvláštního seznamu voličů
- a na stejném velvyslanectví / generálním konzulátu zažádají buď písemně do 29. srpna 2025, nebo osobně do 1. října 2025 o korespondenční hlasování ve volbách.
Korespondenčně může volit každý občan České republiky starší 18 let, který má trvalý pobyt v zahraničí nebo v době voleb bude pobývat v zahraničí (např. kvůli práci nebo studiu). Korespondenční volba umožňuje českým voličům v zahraničí odevzdat svůj hlas poštou, aniž by museli fyzicky navštívit volební místnost na zastupitelském úřadě.
Jak se zapsat do zvláštního seznamu voličů
Žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů lze podat
- osobně na zastupitelském úřadě České republiky (potřebujete cestovní pas, občanský průkaz nebo cizí doklad totožnosti, který obsahuje fotografii jeho držitele, např. americký řidičský průkaz),
- poštou (s úředně ověřeným podpisem) nebo
- elektronicky (datovou schránkou, on-line přes Portál občana – s elektronickou identitou alespoň úrovně značná, např. Bank iD, Mobilní klíč eGovernmentu).
Jak požádat o písemnosti ke korespondenčnímu hlasování
O písemnosti ke korespondenčnímu hlasování – identifikační lístek, úřední obálku, doručovací obálku a informaci o způsobu hlasování včetně odkazu na internetové stránky, kde jsou přístupné hlasovací lístky k vytištění – požádejte na zastupitelském úřadě
- písemně (všemi způsoby) do 29. srpna 2025 16:00 hod. místního času nebo
- osobně nejpozději dva dny před konáním voleb, tedy do středy 1. října 16:00 hod. místního času.
Pokud o to volič požádal nebo neuvedl adresu pro doručení, vydá zastupitelský úřad tyto písemnosti osobně voliči nebo osobě, která se prokáže písemnou plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče.
Kdy a jak volit korespondenčně
- Stáhněte a vytiskněte hlasovací lístek příslušného volebního kraje z webu Ministerstva vnitra ČR.
- Vložte hlasovací lístek do ÚŘEDNÍ obálky. Úřední obálka se nezalepuje.
- Podepište identifikační lístek.
- Vložte úřední obálku a identifikační lístek do DORUČOVACÍ obálky. A odešlete doručovací obálku poštovní nebo doručovací službou na příslušné velvyslanectví nebo generální konzulát, které jsou už předepsány na doručovací obálce.
Pozor: Svůj hlas ve volbách doporučujeme poslat spolehlivou poštovní nebo doručovací službou. Váš volební hlas totiž musí být doručen na velvyslanectví nebo generální konzulát nejpozději do ukončení hlasování. Volby 2025 se konají ve dnech pátek 3. a sobota 4. října 2025.
Jak se budou hlasy ze zahraničí počítat
Hlasy ze zahraničí se budou ve volbách počítat stejně jako hlasy z České republiky. Sčítat se budou v rámci příslušného volebního kraje. Od roku 2025 se hlasy ze zahraničí budou dělit mezi čtyři kraje České republiky.
- V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny budou Češi žijící v Americe vybírat z kandidátek pro Středočeský kraj. Lídrem středočeské kandidátky SPOLU je ministr dopravy Martin Kupka.
- V dalších mimoevropských zemích, tedy v Austrálii, Africe a Asii (Ostatní svět), budou krajané hlasovat pro kandidáty z pražských volebních listin stran. V Praze kandidují za SPOLU ministryně obrany Jana Černochová, Jiří Pospíšil nebo ministr zahraničních věcí Jan Lipavský.
- Čechům žijícím v části západní Evropy Státní volební komise vylosovala Moravskoslezský kraj, kde lídrem SPOLU je ministr financí Zbyněk Stanjura. Do Moravskoslezského kraje tak zamíří hlasy voličů z území Andorry, Belgie, Francie, Irska, Lucemburska, Monaka, Nizozemského království, Portugalska, Španělska a Velké Británie a Severního Irska.
- Krajané, žijící v Německu a ve zbývajících zemích Evropy včetně Ruska a Turecka (Ostatní Evropa), budou své zástupce do dolní parlamentní komory vybírat z jihomoravských kandidátek. O hlasy voličů se zde bude ucházet premiér České republiky a předseda ODS Petr Fiala.
Jak volit ze zahraničí – další informace ke korespondenční volbě
Návod a postup ke korespondenční volbě pro volby 2025 naleznete na internetové stránce https://korespondencnivolba.info/
Rádi vám připomeneme, kdy se blíží jaký termín, abyste nic nepropásli. Na stránce se přihlaste k odběru informací.
Proč volit korespondenčně:
✔️ Protože i na dálku ti záleží, kam se jednou vrátíš.
✔️ Protože i v zahraničí máš právo rozhodovat o budoucnosti ČR.
✔️ Protože svobodné volby by měly být dostupné pro každého.
ministr zahraničních věcí