Martin Kupka: Cesta českého astronauta přinese unikátní příležitost našim vědeckým týmům a firmám vyzkoušet to, co se na zemském povrchu v běžných podmínkách vyzkoušet nedá

(ČRo Plus) Český astronaut za dvě miliardy korun? Vláda Petra Fialy (ODS) chce za takovou částku vyslat na oběžnou dráhu Aleše Svobodu a společně s ním české vědecké experimenty. „Máme smlouvu s Evropskou vesmírnou agenturou, že pokud částku přispějeme, tak téměř jistě poletí,“ ujišťuje pro Český rozhlas Plus ministr dopravy Martin Kupka.
Pane ministře, proč jste tak pevně přesvědčený o tom, že tato investice se českému státu vrátí?
Vycházím z tvrdých dat, se kterými pracují všechny ostatní státy, které investují ještě více peněz do kosmických aktivit. Mají obrovský význam, protože generují ekonomice vysokou přidanou hodnotu a rozšiřují potenciál společnosti i firem, které se věnují technologiím.
Česká cesta do vesmíru nebude jen o cestě Aleše Svobody na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale je to mnohem víc o tom vzbudit zájem veřejnosti o vesmírné aktivity a vysvětlit, v čem ovlivňují náš každodenní život, třeba u navigací při jízdě autem.
Mohl byste uvést konkrétní příklady, kde by se v české vědě nebo průmyslu mohla tato mise českého astronauta projevit?
První významný počin byl výběr celkem 14 z 60 českých experimentů, které jsme obdrželi v okamžiku, kdy se začalo mluvit o misi Aleše Svobody na Mezinárodní vesmírnou stanici.
O tyto projekty právě jde, protože ta cesta přinese unikátní příležitost českým vědeckým týmům a firmám vyzkoušet to, co se na zemském povrchu v běžných podmínkách vyzkoušet nedá. Těch 14 experimentů, které se podařilo vybrat spolu s Evropskou vesmírnou agenturou (ESA), zasahují široké spektrum oblastí, včetně například výzkumu léčby nádorových onemocnění, včetně speciálních technologií léčby prostřednictvím mikrorobotů a minirobotů a dalších.
Tady se ukazuje, že české vědecké týmy jsou schopny prorazit s naprosto špičkovými technologiemi do TOP světové úrovně. A potřebujeme, aby mohly dál růst. Podle analýzy by měl být dopad návratnosti investic už v období pěti až deseti let.
Je to pro vás dostatečně konkrétní?
Ano, ale nepochybně by jich nemohlo být 14 českých, protože mezi těmi experimenty je obrovská konkurence. Evropská vesmírná agentura, které jsme členy, skutečně realizuje mise, kterých se účastní právě ti astronauti a náš Aleš Svoboda je jenom v záložním týmu.
Takže pokud Česko vynaloží ty dvě miliardy, tak je téměř jisté, že budeme mít astronauta?
Je to součást vzájemné písemné dohody s Evropskou vesmírnou agenturou. Právě tento příspěvek garantuje českou misi.
ministr dopravy
místopředseda strany
poslanec PČR
expert pro veřejnou správu