Unijní boj proti odlesňování je převlečená byrokracie, která poškodí naše firmy. Nařízení musíme odložit

21. května 2025
Unijní boj proti odlesňování je převlečená byrokracie, která poškodí naše firmy. Nařízení musíme odložit

(FORUM 24) Již několikátý rok se v Evropském parlamentu zabýváme normou, jejíž neoficiální název navozuje dojem, že určitě musí být bohulibá. Mám na mysli nařízení o boji proti odlesňování. Bez pochyby se shodneme, že odlesňování není něco, co bychom chtěli podporovat. Jenže tato legislativa má i svůj oficiální název, který už odhaluje, že více než ochranu lesů řeší kontrolu výrobků, které se dováží do EU či naopak exportují z Unie, a to způsobem, který poškozuje evropské firmy.

Proto jsem oficiálně Evropské komisi navrhla, aby byla odložena účinnost tohoto nařízení o další rok. Jsem totiž pevně přesvědčená, že v současném stavu tato norma poškozuje evropské firmy a řeší problémy, které v nynější situaci nemohou být naší prioritou.

Byrokracie schovaná za ochranu lesů
Předsedkyni Komise a příslušné komisařce Jessice Roswall jsem proto odeslala dopis, který obsahuje výzvu k odkladu nařízení o odlesňování. Dopis, který na mou výzvu podepsali europoslanci z několika poslaneckých klubů, je dalším z řady kroků, na nichž v posledním roce pracuji, aby toto nařízení nezačalo v praxi platit, dokud nebude upraveno a nebude dost prostoru se na jeho dopad dostatečně připravit.

Nyní platná podoba nařízení o odlesňování není pomocí světovým lesům, ale vypadá spíše jako norma na podporu byrokracie a zatížení firem v Evropské unii nadbytečnými a nerealistickými povinnostmi. Další dávka byrokracie při tom zásadně zasáhne hlavně malé a střední společnosti. Neúměrná byrokracie, která takto vzniká, jde navíc přímo proti nyní deklarovanému cíli Evropské komise, jež má spočívat v posílení konkurenceschopnosti evropských firem, aby se mohly prosadit ve světové konkurenci.

Žijeme v době, kdy potřebujeme posílit obrannou i ekonomickou sílu evropských států. V takovém okamžiku nemůže být na prvních místech seznamu priorit k okamžitému řešení velmi detailní sledování původu nepřeberného množství výrobků, které do Evropy dovážíme, jak ho zavádí toto nařízení.

Při přípravě podobně drakonických norem musíme také zohlednit, že v Evropě nyní rozloha lesů narůstá a drtivá většina vlastníků lesů si je vědoma, že si lesy zaslouží patřičnou ochranu, a v praxi se podle toho i chová.

Nutnost dalšího odkladu
Na podzim loňského roku se také díky mé snaze, a hlavně díky tlaku členských států podařilo odsunout účinnost tohoto přehnaného nařízení o rok, s tím, že Evropská komise včas upraví nedostatky této legislativy.

Kdyby Evropská komise tento slib již naplnila, měli by státy, podnikatelé, farmáři i lesníci alespoň dostatek času se připravit na nové povinnosti. To se ale bohužel dosud nestalo a čas běží. Proto jsem připravila dopis, v němž s poslaneckými kolegy žádáme další odložení. Příslib ze strany Evropské komise, že změny navrhne do půli roku, znamená pro všechny subjekty příliš pozdní řešení. Nemůžeme trh nechávat v nejistotě, když Komise zaspala.

V dnešní situaci musíme najít odvahu pojmenovat situaci, kdy se za ochranu přírody schovává zavádění zbytečné byrokracie. Nesmíme se bát podobné přehnaně ambiciózní návrhy opravit či úplně zrušit.

Veronika Vrecionová

předsedkyně europoslaneckého klubu ODS
členka Programového týmu ODS zemědělství