Události, komentáře: Kvůli Green Dealu Evropa zaostává, míní Marek Benda

13. června 2024
Události, komentáře: Kvůli Green Dealu Evropa zaostává, míní Marek Benda

(ČT 24) Podle člena sněmovního zahraničního výboru Marka Bendy (ODS) začíná Evropská unie zaostávat za zbytkem světa, protože se vydala na cestu příliš razantního prosazování Green Dealu

Celou debatu s Markem Bendou můžete zhlédnout na ČT24.

„Po minulých volbách bylo v Evropském parlamentu příliš mnoho Zelených,“ řekl Marek Benda s tím, že Zelení byli po těchto eurovolbách „zmasakrováni“. Podle něj Evropa ztrácí pozici světového lídra především kvůli Green Dealu. Domnívá se, že evropská síla „nikdy nebyla silou moci ve smyslu zbraní“, takovou moc prý měly vždy Spojené státy, Rusko, Čína a další. Evropa si podle poslance držela moc díky robustní ekonomice a možnostmi obchodu.

Marek Benda se domnívá, že v okamžiku kdy Evropa začne ztrácet svou ekonomickou roli, začne na ni zbytek světa koukat „jako na skanzen, kam se bohatí Číňané budou jezdit dívat na památky“. 

Čína podle Bendy otvírá dvě uhelné elektrárny týdně, aby zvládla svou energetickou spotřebu. Spojené státy podle poslance zase jdou jinou cestou. „To, co je na Evropě vždy trochu mylné, je, že místo toho, abychom se my snažili některé věci podporovat, případně i daňově zvýhodnit, tak je pořád máme potřebu regulovat a říkat: tohle se zakáže,“ řekl Benda. Podle něj by se nežádoucí výroba měla spíše znevýhodnit. Komise a Parlament si podle něj zvykly na to, že budou členským státům předepisovat, co mohou a nemohou dělat.

Benda má pocit, že německá CDU je jiná, než byla za Angely Merkelové. Německo je podle něj tou zemí, která „se začíná zadrhávat“ a elektroauta nestíhá. Nepřijde mu vhodně aby Evropská unie například rozhodovala, v jakých státech se nesmí prodávat plastová brčka.

Benda je v obranné strategii zastáncem tržních principů. Většina zemí začala podle poslance plnit závazek dvou procent HDP na obranu až po začátku plnohodnotné ruské invaze. Dodal, že Polsko a Slovensko jsou na mnohem větších číslech než Česká republika. Domnívá se, že jakmile začnou země EU ve velkém nakupovat zbraně, zbraňový průmysl v Evropě se začne rozvíjet bez toho, „aby jim to musel diktovat Brusel“.

Evropským zbrojovkám podle Bendy bude stačit, když budou vědět, že státy budou jejich zbraně kupovat, budou do nich investovat a nepůjde o krátkodobé obchody. „Čím méně do toho budou mluvit evropští byrokraté, tím to bude přirozenější a funkčnější,“ míní Benda.

Marek Benda

předseda poslaneckého klubu PČR
předseda regionálního sdružení ODS Praha