6. května 2024

Premiér Fiala zahájil stavbu dalších dvou úseků D35

(www.vlada.cz) Další dva úseky dálnice D35 v Pardubickém kraji zahájilo v pondělí 6. května 2024 Ředitelství silnic a dálnic za účasti předsedy vlády Petra Fialy, ministra dopravy Martina Kupky, ministra zemědělství Marka Výborného a dalších hostů. Součástí úseku dálnice D35 Ostrov – Vysoké Mýto je stavba tunelu Homole, který je dlouhý 800 metrů. Obě stavby za 3,2 miliardy Kč bez DPH by měly být dokončeny v roce 2026.

Dálnice D35 se po dokončení stane spolu s dálnicí D11 alternativní trasou k přetížené dálnici D1. Půjde tak o druhou páteřní dálnici.

„Jde o důležitou stavbu, díky které se uvolní doprava na dálnici D1. Pomůže několika regionům, odlehčí přetížené silnici 35 a především podstatně zlepší průjezdnost ze západu na východ republiky,“ řekl na slavnostním zahájení stavby premiér Petr Fiala a dodal, že dostavba této klíčové tepny je prioritou vlády.

Premiér také uvedl, že stát v posledních letech rekordně investuje do dopravní infrastruktury. „V loňském roce jsme investovali do dopravních staveb 150 miliard, v letošním roce 150 miliard a v tomto trendu chceme pokračovat. Projevuje se to v konkrétních výsledcích. Nejenže otevíráme stále více nových zprovozněných úseků, ale také zahajujeme stále víc staveb. V letošním roce očekáváme, že budeme zahajovat celkové stavby 164 kilometrů dálnic a silnic I. třídy, což je zase jeden z rekordů,“ uvedl předseda vlády Petr Fiala.

Trasa úseku Ostrov – Vysoké Mýto navazuje na předchozí úsek D35 Časy–Ostrov, který je v provozu od prosince 2022. Součástí bude šest mostů a čtyři ptačí zábrany. Napojení Vysokého Mýta je navržené jako součást dálničního úseku Vysoké Mýto – Džbánov, který ŘSD buduje od konce loňského roku.

Tunel Homole, na jehož výstavbu probíhalo samostatné výběrové řízení na zhotovitele stavby, se bude částečně hloubit, částečně razit. Pro ražbu použije zhotovitel takzvanou Novou rakouskou tunelovací metodu, kdy se nejedná o ražbu, ale o postupné odtěžování jednotlivých částí tunelu. ŘSD už takto stavělo tunel Panenská, se 2,1 kilometru nejdelší silniční tunel v ČR, Lochkovský tunel na Pražském okruhu i tunel Valík na D5.

Příprava D35 za poslední roky výrazně zrychlila. Nyní vše směřuje k tomu, že bude hotová do šesti let, kdy propojí východní Čechy s Olomoucí.