16. dubna 2024

Eva Decroix: Pokud chcete politiku dělat dobře, vyžaduje to nutný kus odvahy

(Frekvence 1) Hostem Press klubu byla nově zvolená místopředsedkyně ODS Eva Decroix. V rozhovoru jsme probrali cestu premiéra Petra Fialy do Spojených států amerických. Jak vnímá své zvolení do funkce místopředsedkyně občanských demokratů?

Celý rozhovor s Evou Decroix si můžete poslechnout na Frekvenci 1.

Mnozí komentátoři úterní setkání premiéra Petra Fialy s americkým prezidentem Joe Bidenem v Bílém domě hodnotí jako nepřekvapivé. Oba státníci probírali témata, která byla dopředu avizovaná. Eva Decroix si ale myslí, že je příliš brzo jednání hodnotit. „Není možné to hodnotit na základě toho, že témata byla připravená. To je na úrovni těchto návštěv běžné… Pro mě minimálně úvodní vstup byl nejenom zajímavý, ale pociťovala jsem i hrdost, protože způsob, jakým vystupoval pan premiér Fiala. On tam na jedné straně hovořil o České republice, demokracii, hodnotách, čelních představitelích… Ale současně zazněla i důležitá hodnotová stanoviska a vlastně vyplynulo z toho, že tam jede, aby hájil právě tyto hodnoty, ale v souvislosti s Ukrajinou a bez zdůraznění toho dlouholetého vztahu Česká republika a Spojené státy,“ uvedla na úvod.

Fiala hned včera po tom jednání řekl, že česko-americké vztahy jsou nejlepší v historii. To jsme si podle místopředsedkyně zasloužili. „Naše vztahy jsou dlouhodobě výborné, ale tím, jakým způsobem si dnes Česká republika v dobách těžkých, přelomových chová, jedná a roky činí, tak jsou to opravdu nejlepší vztahy, jaké si dokážeme představit. V rámci střední Evropy jsme pro Spojené státy jedním z nejdůležitějších partnerů,“ řekla Eva Decroix s tím, že nejdůležitější jsme pro USA například v pohledu na válku na Ukrajině, jak jsme se chopili předsednictví v rámci Evropské unie, ale i ve zdůrazňování transatlantické vazby. „Není to jen o tom, že my se budeme spoléhat na Spojené státy, ale je to důraz české zahraniční a obranné politiky. My musíme být těmi aktivními hráči, a to jsme v rámci našich kroků ukázali.“

Po dlouhé době se na místopředsednické místo v ODS dostala žena. Při svém zvolení měla na hlavě kšiltovku s nápisem Buďme odvážní. „Myslím si, že třeba i v návaznosti na to, o čem jsme se bavili ve vztahu k zahraniční politice, tak že je dneska to, čím se vláda řídí a měli bychom se tím řídit i nadále, ale myslím si, že vlastně pokud člověk chce tu politiku dělat dobře, tak to vyžaduje nutný kus odvahy,“ popsala Eva Decroix s tím, že pokud chtějí politici, aby jim národ rozuměl, tak je nutné jemu do určité míry naslouchat.

Eva Decroix

místopředsedkyně strany
1. místopředsedkyně poslaneckého klubu PČR
krajská zastupitelka
předsedkyně regionálního sdružení
členka oblastní rady