26. března 2024

Události, komentáře: Rusko chce demontovat mezinárodní řád, varoval Pavel Žáček

(ČT 24) Bezpečnostní situace ve světě je podle ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky nejvážnější od druhé světové války. Rusko a další totalitní síly chtějí dle předsedy sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka (ODS) demontovat mezinárodní řád.

Celou debatu s Pavlem Žáčkem můžete zhlédnout na ČT24.

„Samozřejmě bezpečnostní situaci nelze srovnávat třeba se srpnem 1968, což bylo bezprostřední ohrožení, ale dnes máme totalitní síly ve světě typu Rusko a další, které chtějí demontovat mezinárodní řád, jak byl vybudován po druhé světové válce. To je velmi vážná věc,“ podotkl Pavel Žáček. Bezprostřední ohrožení dnes Žáček vnímá hlavně ze strany Ruska, které zaútočilo na Ukrajinu, a Západ do konfliktu tak zavléklo také.

„Válka je vedle nás, nemůžeme si to nechat líbit a nemůžeme nepodporovat Ukrajinu. Je to v našem národním zájmu,“ upozornil Pavel Žáček. Západ dle něj musí Putina odstrašit, aby válku ukončil a nešel dále.

Zavádění bezpečnostních opatření v Česku je podle Pavla Žáčka otázkou vyhodnocení dané situace. „Vyhodnocování samozřejmě kontinuálně probíhá. Česká republika určitá opatření přijala už po 7. říjnu, kdy se rozpoutal konflikt mezi Izraelem a Palestinou,“ podotkl Pavel Žáček. V současné chvíli žádné bezprostřední ohrožení dle Žáčka nehrozí, což uvedl i Koudelka.

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

poslanec PČR
předseda výboru pro bezpečnost PS PČR
zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek