V Senátu byla zahájena soutěž Vesnice roku 2024

6. března 2024
V Senátu byla zahájena soutěž Vesnice roku 2024

(www.senat.cz) Pod záštitou předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Stálé komise pro rozvoj venkova byla dnes v Senátu zahájena soutěž Vesnice roku 2024. Letošní 28. ročník slavnostně vyhlásili místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, ministr zemědělství Marek Výborný, předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Veronika Vrecionová a místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal. Přihlášky do soutěže mohou obce podávat do 26. dubna. Celkový vítěz letošního ročníku soutěže bude znám 21. září a jeho vyhlášení bude v Uherském Hradišti.

„Česká republika je pestrá a dá se přirovnat k rozkvetlé louce. A čím víc barevných malých kvítků kvete, tím je ta země krásnější. Je vidět, že český venkov rozkvétá a kvete do krásy a je dobře, že vyhlašujeme nový ročník, který má podpořit místní samosprávy,“ řekl předseda Stálé komise pro rozvoj venkova Jiří Vosecký.

„Soutěž Vesnice roku si za dobu své existence vybudovala silné renomé napříč celým územím naší republiky. Jsem velmi rád, že jsme dnes mohli vyhlásit již její osmadvacátý ročník,“ uvedl místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a dodal: „Učinili jsme řadu kroků, kterými se snažíme motivovat obce k účasti v soutěži. Věřím, že se naše snaha projeví již v letošním ročníku a soutěž přiláká i obce, které se soutěže dosud neúčastnily.”

„Všem společně nám jde o živý venkov a živou krajinu. A jsem přesvědčen, že současný venkov potřebuje motivaci i konkrétní podporu tak, aby tam lidé chtěli nadále žít, nacházet tam práci, ale i možnost zábavy a trávení volného času. Naše ministerstvo se snaží podporovat život v obcích a městech mnoha způsoby. Chceme, aby venkov nebyl jen místem, kde jeho obyvatelé přebývají, ale jejich skutečným domovem,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Předsedkyně Svazu pro obnovu venkova Veronika Vrecionová k dnešnímu zahájení soutěže dodala. „Je mi velikou ctí být u vyhlášení letošního ročníku soutěže Vesnice roku a zastupovat Spolek pro obnovu venkova ČR, který stál u jejího zrodu. Tato soutěž je velikou příležitostí pro starostky a starosty obcí, ale i pro jejich obyvatele, ukázat, jak se u nich žije, pochlubit se výsledky své práce. Soutěž je ale i velikou příležitostí k načerpání další inspirace a výměně zkušeností. Zástupci obcí z minulých ročníků se dodnes setkávají a je jasné, že soutěž Vesnice roku je pro ně silnou motivací do jejich další práce.“

Do soutěže se mohou přihlásit všechny obce, tedy i města a městyse, s maximálně 7 500 obyvateli, které mají zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce.

V průběhu března se k soutěži uskuteční tři motivační semináře, a to konkrétně 12. března v Ledčicích (Středočeský kraj), 20. března v Lidečku (Olomoucký kraj) a 21. března v Třemošné (Plzeňský kraj). Dále se uskuteční také semináře s exkurzemi pro zástupce obcí a členy komisí.

V minulém roce se přihlásilo celkem 175 obcí ze všech krajů České republiky. Nositelem titulu „Vesnice roku 2023“ se stala Ostrožská Lhota ze Zlínského kraje. „Malebnost, různorodost a spolkový život obcí jsou důležité pro rozvoj celé naší společnosti, je to rodinné stříbro České republiky, kterým se můžeme prezentovat nejen vůči sobě samým, ale i světu,“ uzavřel místopředseda Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal.

Přihlášky do 28. ročníku soutěže Vesnice roku mohou obce podávat až do 26. dubna. V následujících dvou měsících pak proběhnou krajská kola. Celostátní kolo se uskuteční v posledním srpnovém týdnu. Vítěze a nositele titulu "Vesnice roku 2024" vyhlásí zástupci vyhlašovatelů soutěže dne 21. září 2024 v Uherském Hradišti. Završením celé soutěže bude slavnost ve vítězné obci, která se uskuteční do konce března 2025.

Veronika Vrecionová

předsedkyně europoslaneckého klubu ODS
členka Programového týmu ODS zemědělství