25. ledna 2024

Premiér Petr Fiala v Blesku: O důchodech, atmosféře v Poslanecké sněmovně i o euru

(www.blesk.cz) Premiér Petr Fiala (ODS) byl opět hostem pořadu Blesku Ptám se, pane premiére - prvního dílu v roce 2024. Den po rozhodnutí Ústavního soudu, který posvětil loňské krácení valorizace penzí, mluvil o tom, o kolik si důchodci polepší. Znovu se omluvil za „zapomenutý“ milion v přiznání. Moderátor Jaroslav Šimáček se ho ptal také na boje s opozicí, které aktuálně zuří v Poslanecké sněmovně kvůli korespondenční volbě. Mluvilo se i o emotivních momentech kolem střelby na filozofické fakultě a debatě o euru.

Celý rozhovor s Petrem Fialou můžete zhlédnout na Blesk.cz.

První tématem bylo rozhodnutí Ústavního soudu o zkrácení valorizace penzí a to, o kolik důchodci dostanou letos přidáno. Rozhodnutí Ústavního soudu je podle premiéra Fialy důležité v několika směrech. „Jednak ÚS přijal naše argumenty a dal nám za pravdu v tom, že bylo skutečně třeba zasáhnout do toho valorizačního mechanismu, protože by způsobil nečekaný nárůst důchodů v takovém rozsahu, kdy by se již objevily problémy s dlouhodobou udržitelností důchodového účtu. Ukázalo se, že to, jak jsme postupovali, bylo rozumné,“ uvedl premiér Petr Fiala ve studiu Blesku.

Pokud jde o penzisty, nemusejí se dle Fialových slov obávat. „Za naší vlády průměrný nárůst důchodů byl okolo 5000 korun. Valorizace fungují. Zrovna, když jsem jel k vám do studia, tak jsem si četl článek z jednoho serveru, kde se píše, že čeští důchodci, pokud jde o jejich hmotné zajištění, patří mezi deset nejlépe zajištěných na světě. Moje vláda se skutečně velmi snaží o to, aby senioři měli důstojné podmínky,“ ujistil Fiala.

Rozsudek Ústavního soudu je dle premiéra důležitý i z hlediska mezigenerační solidarity. „Tak, jak byl ten valorizační mechanismus nastaven, tak to vedlo k příliš velkému nečekanému nárůstu. Kdybychom do toho nezasáhli, tak nepomůžeme lidem, kteří mají nejnižší důchody,“ vysvětlil Petr Fiala.

Na seniory a nárůsty jejich penzí vláda prý nezapomíná. „Co se týká seniorů, to je skupina lidí, kteří si zaslouží za to, co celý život pro společnost dělali i za to, že odváděli do sociálního systému peníze, aby měli důstojné podmínky pro život ve stáří,“ prohlásil premiér Petr Fiala ve studiu Blesku.

„Zapomenutý“ milion

Pokud jde o Fialův nepřiznaný podíl v Podnikatelské družstevní záložně ve výši přibližně jednoho milionu korun, tvrdí premiér, že na něj nezapomněl. „Udělal jsem chybu, tu jsem přiznal a okamžitě ji napravil. Chybu udělá každý. Já nic nezatajil. Svoje peníze, které jsem měl na jednom účtu řádně zdaněné a vydělané, jsem převedl na jiný účet. Vše je to transparentní, bezhotovostní, v pořádku. Jedinou chybu, kterou jsem udělal, že v jednom formuláři jsem si neuvědomil, že mám uvést tuto částku, protože charakter bankovního ústavu, do kterého jsem to uložil, je družstvo, respektive záložna,“ vysvětlil Petr Fiala.

Pokud se ukáže, že zmíněný přestupek je již promlčen, pokládá Fiala podle svých slov za čestné věnovat 50 000 korun na charitativní účely. „Očekávám, že to bude předmětem nějakého správního řízení. Pokud se ukáže, že je to promlčené, tak ta nejvyšší možná pokuta u tohoto typu přestupku je 50 000 korun. Dávám každý rok finanční prostředky na různé typy projektů charitativních nebo neziskových organizací. Pravděpodobně podle té struktury, jak to každý rok dávám, tak těch 50 000 rozdělím. Hodně se snažím třeba podporovat projekty, které se starají o seniory,“ přislíbil Fiala.

Expremiér a šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš Fialu v reakci na jeho podíl v záložně vyzval ke zveřejnění každoročního daňového přiznání. To se však dle svých slov Fiala nechystá provést. „To nic nevyřeší. Na rozdíl od Andreje Babiše všechny moje příjmy jsou z veřejných prostředků. Nepodnikám a nikdy jsem vlastně nepodnikal. Ty peníze by se ani v daňovém přiznání nevyskytly. Já udělal jinou věc, která si myslím, že je důležitá. Dal jsem médiím k nahlédnutí svoje výpisy z Komerční banky, které jasně ukazují, že jsem tam ty peníze poslal a v které době, a že jsem si je zase vybral na stejný účet. To, je to, co si myslím, že je pro veřejnost důležité a transparentní,“ hájil se předseda vlády Petr Fiala.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS