21. prosince 2023

Vláda na mimořádném jednání rozhodla o vyhlášení státního smutku na památku obětí střelce na Filozofické fakultě v Praze

(www.vlada.cz) Sobota 23. prosince 2023 bude v České republice vyhlášena dnem státního smutku na památku obětí bezprecedentního útoku střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vláda Petra Fialy na mimořádné schůzi ve čtvrtek 21. prosince 2023 za účasti prezidenta republiky Petra Pavla a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové vyzvala občany, aby v sobotu uctili památku obětí minutou ticha.

Členové vlády a přítomní hosté v úvodu mimořádného jednání vlády uctili památku obětí střelce na Filozofické fakultě minutou ticha.

„Chtěl bych znovu vyjádřit upřímnou soustrast rodinám a pozůstalým obětí a popřát všem zraněným brzké uzdravení. Všichni jsme šokováni tím hrůzným činem a těžko se hledají slova, abychom vyjádřili odsouzení na jedné straně a na druhé bolest a zármutek, který v těchto předvánočních dnech celá společnost cítíme,“ uvedl po jednání předseda vlády Petr Fiala.

„Rozhodl jsem se svolat v souvislosti s tímto brutálním činem mimořádné jednání vlády, na které jsem pozval prezidenta republiky Petra Pavla a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovu a jsem rád, že mé pozvání přijali a že jsme v takto těžkých chvílích pro celou naši společnost mohli jednat společně,“ konstatoval premiér Fiala.

Vláda vyhlásila na sobotu 23. prosince k uctění památky obětí den státního smutku. Nejpozději v tento den budou na znamení smutku státní vlajky na úředních a veřejných budovách vyvěšeny na půl žerdi nebo stožáru.

Současně vyzýváme všechny občany České republiky, aby v den státního smutku 23. prosince ve 12 hodin uctili památku obětí minutou ticha. K tomu jsme požádali také hejtmany, primátory, starosty, vedení obcí, orgány státní správy, aby zajistili vhodný postup podle našeho dnešního usnesení a v souladu s tím, že je vyhlášen státní smutek, a také jsme požádali ty, kteří to mají v kompetenci, aby se ve 12 hodin také rozezněly zvony v celé České republice. Abychom těmito všemi činy uctili památku obětí,“ doplnil předseda vlády Petr Fiala.

Vláda doporučila právnickým a fyzickým osobám, aby zvážily v uvedené dny konání veřejných akcí, které by mohly důstojný průběh státního smutku narušit. Ministru spravedlnosti pak vláda uložila, aby poskytl maximální součinnosti obětem střelce a pozůstalým po nich při vyřizování žádostí o odškodnění podle zákona o obětech trestných činů.

Výsledek mimořádného jednání vlády: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledek-mimoradneho-jednani-vlady-21--prosince-2023-211197/.