23. listopadu 2023

Deník.cz: Akutní zdravotní péče v nemocnicích nebude ohrožena

(Deník) Akutní zdravotní péče v nemocnicích není kvůli plánované stávce lékařů podle premiéra Petra Fialy (ODS) v ohrožení. S lékaři se chce vláda dohodnout, aby se ani plánované operace příliš a dlouho neodsouvaly.

Celý rozhovor s Petrem Fialou můžete zhlédnout na Denik.cz.

Akutní zdravotní péče nebude ohrožena a v naprosté většině plánovaných operací nedojde k posunu, lidé se nemusejí obávat. Premiér Petr Fiala (ODS) tím v pravidelné debatě Deníku reagoval na to, že část lékařů se v pondělí 27. listopadu plánuje připojit ke stávce učitelů a nepedagogických pracovníků.

Zároveň zdůraznil, že vláda se chce s lékaři domluvit ještě před prosincem, kdy hrozí omezení plánovaných operací, protože mnozí lékaři avizují, že nenastoupí přesčasy. Postavil se za ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který by měl podle 91 procent čtenářů Deníku odstoupit v případě, že se s lékaři nedohodne. Zatím se tak nestalo. „Na to, abyste se s někým domluvili, musíte mít ochotu i na té druhé straně,“ řekl Petr Fiala.

Předseda vlády doplnil, že je o jednáních mezi Válkem a lékaři a odboráři informován. „Požadavky, které zaznívaly, jsou ze strany ministra dalekosáhle akceptovány. Ať už je to v oblasti vzdělávání, kde došlo k významným dohodám na dalších krocích či v oblasti pracovních podmínek,“ nastínil Fiala.

Tam podle něj došlo k příslibu, co a v jakých krocích se bude řešit, a to včetně úpravy novely zákoníku práce prostřednictvím návratu limitu pro přesčasy lékařů. Premiér uvedl, že Válek přistoupil i ke zrušení jedenácté platové třídy pro mladé lékaře a jejich přímé zařazení do vyšší dvanácté třídy.

Původní novela zákoníku práce počítala s tím, že by lékaři mohli legálně pracovat 834 hodin přesčasů ročně, druhá novela je smrskla na polovinu – 416 hodin. Podle Fialy původní návrh vycházel z lékařského prostředí a podpořili ho členové sněmovního zdravotnického výboru, protože by jen přikryl stávající praxi v nemocnicích.

Až později se podle něj ukázalo, že to nebyl dobrý nápad. Jak podotkl, plno věcí se ve zdravotnictví roky neřešilo. „A po naší vládě se chce, aby to vyřešila v řádu týdnů,“ dodal Fiala.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS