Zrušení veta a odebrání kompetencí evropským státům ústavním výborem EP je podle občanských demokratů nepřijatelné, je cestou směřující k vytvoření superstátu

26. října 2023
Zrušení veta a odebrání kompetencí evropským státům ústavním výborem EP je podle občanských demokratů nepřijatelné, je cestou směřující k vytvoření superstátu

(www.ods.cz) Výbor pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu odhlasoval dokument, jenž navrhuje členským státům zrušit právo veta a jejich další kompetence předat do Bruselu. Týká se agend obrany, zahraniční politiky, energetiky i dalších. Podle europoslankyně Veroniky Vrecionové je ale zrušení naprosto nepřijatelné a šlo by dle jejích slov o centralizaci Evropské unie a cestu směřující k vytvoření takzvaného superstátu. Na dokument negativně reaguje také místopředseda Sněmovny Jan Skopeček. Podle něj by přijetí dokumentu znamenalo posílení vlivu států Německa a Francie, a to na úkor menších států EU, včetně České republiky.

„Zrušení práva veta, které navrhuje výbor pro ústavní záležitosti Evropského parlamentu, je z mého pohledu naprosto nepřijatelné. Návrh počítá s výrazným přesunem národních pravomocí do Bruselu – a to včetně zahraniční, bezpečnostní a obranné politiky, otázek klimatu a životního prostředí, energetiky, vzdělávání či práva a bezpečnosti. V podstatě by šlo o tvrdou centralizaci Evropské unie a cestu k tomu, jak z ní vytvořit superstát. A to je úplně špatně. Evropská unie byla založena na principu volného pohybu kapitálu, osob a zboží. Ne na tom, aby existovala v Bruselu centrální vláda,“ říká předsedkyně europoslaneckého klubu ODS Veronika Vrecionová.

„Vláda, evropští poslanci, celá zahraniční politika ČR musí od první minuty hlasitě říkat jasné ne a postupovat společně se spojenci. V4 je v tomto tématu dobrý základ. Německo-francouzská snaha zrušit právo veta, přenést další pravomoce v oblasti zahraniční politiky, bezpečnosti a energetiky ze států na EU je dlouhodobá a začíná se psát její další dějství. Zrušení jednomyslnosti a hlasování kvalifikovanou většinou poškodí menší státy EU a posílí Německo s Francií. Když vidím, jak se v oblasti zahraniční politiky, energetiky a migrace velké členské státy v poslední době fatálně mýlily, nepřeji si, aby měly ještě větší podíl na citlivých rozhodnutích, jejichž důsledky ponesou občané ČR,“ sděluje místopředseda Sněmovny Jan Skopeček.

Veronika Vrecionová

předsedkyně europoslaneckého klubu ODS
členka Programového týmu ODS zemědělství

Jan Skopeček

místopředseda Poslanecké sněmovny
místopředseda poslaneckého klubu ODS
poslanec PČR
ekonomický expert ODS
předseda ODS Hořovice