10. listopadu 2022

Blesk.cz: Současná vláda věk odchodu do důchodu nezvýší

(www.blesk.cz) Premiér Petr Fiala má za sebou s částí svého kabinetu další výjezd na Ukrajinu, kde se opět setkal i s prezidentem Zelenským. Před sebou má však řadu úkolů v souvislosti s vládní pomocí Čechům během energetické krize. Pětikoalice prosadila ve Sněmovně windfall tax - tzv. válečnou daň - a razí strop na ceny energií. Teplotně příznivý říjen odsunul ostrý start topné sezony, nicméně se sychravým podzimem palčivé otázky opět rezonují. Jaká bude zima pro Česko? Dělá vláda dost? A jak pomoci lidem, kteří mají stále hlouběji do kapsy i vlivem pokračujícího zdražování všeho možného? Petr Fiala o tom hovořil v pořadu Blesku Ptám se, pane premiére. Řeč přišla i na prezidentské volby. A také Vy jste se mohli ptát, co Vás zajímá. Živě vysílaným pořadem provedl moderátor Jaroslav Šimáček.

Celý rozhovor s Petrem Fialou můžete zhlédnout na Blesk.cz.

„Nechystáme se zvyšovat daně lidem, přestože je potom poptávka. Slíbili jsme, že nebudeme zvyšovat daně a nechceme je zvyšovat. Považujeme za lepší, když mají lidé více peněz v peněženkách. Jediná výjimka je válečná daň, která je ale dočasná a vztahuje se na neočekávané a mimořádné zisky firem v energetice a bankovnictví,“ uvedl na začátek pořadu premiér Petr Fiala. Na dotaz moderátora dodal, že například daň z příjmu fyzických osob rozhodně není ve hře.

Za této situace považuje za správnější, aby se lidem peníze nechaly. „Oni si s tím dokáží poradit lépe,“ podotknul předseda vlády Fiala. Zastavil se přitom i u superhrubé mzdy. „To, že jsme ji zrušili a fakticky snížili daň z příjmů, přineslo 7 % čisté mzdy všem občanům a to mi připadá za současné situace správné,“ uvedl.

Podle Fialy je tou správnou cestou, pokud si stát bude od občanů brát jen to, co opravdu potřebují.

Fiala: Děti se mají učit to, co potřebují. Musíme změnit osnovy

Premiér krátce okomentoval i to, s jakými nápady přišla Národní ekonomická rada vlády. NERV totiž přišel s katalogem návrhů, které by mohly snížit zátěž na rozpočet a je jich mnoho a často jsou dost radikální - například se navrhuje, že by se zavedla karenční doba či se snížil počet vězňů. „Je to katalog nápadů, o kterých NERV ví, že nejdou uskutečnit všechny a rozhodně ne naráz. Jsem rád, že nápady máme jako vláda, a teď se o tom v příštích měsících budeme bavit. Nemohu komentovat jednotlivé nápady, protože bych bránil debatě, kdybych řekl své pozice,“ konstatoval Petr Fiala pro Blesk.

Nakonec se ale alespoň blíže rozpovídal o školství, i z toho pohledu, že jeden čas působil jako ministr školství. „Naše děti se mají učit to, co potřebují v životě a co odpovídá současným požadavkům společnosti, aby se učily s informacemi pracovat a diskutovat je a kriticky přemýšlet. Proto musíme upravit rámcové vzdělávací programy,“ zdůraznil Petr Fiala, že to bere jako mnohem důležitější debatu než debatu o školném, které by se právě podle NERV mohlo zavést na státních školách. Dodal, že je správnou cestou přidávat peníze do školství, jako to vláda dosud dělá.

Důchodový věk se zvyšovat nebude, slibuje Fiala

V pořadu Ptám se, pane premiéře okomentoval i návrh vicepremiéra Mariana Jurečky, který by chtěl snížit příspěvek v nezaměstnanosti. „Ministr s tím přišel proto, že v ČR je nezaměstnanost nejnižší v Evropě a současně, když diskutujeme se zaměstnavateli, tak si stěžují, že mají málo lidí, a požadují přístup lidí ze třetích zemí,“ uvedl Fiala.

Úkolem Jurečky a celé vlády je ale primárně důchodová reforma, dodal premiér po dotazu, zdali se bude zvyšovat věk odchodu do důchodu. To předseda vlády popřel a zdůraznil, že za jeho vlády k tomu nedojde.

Právě důchodová reforma jako celek bude podle Fialy hlavním tématem, nikoliv jen jedna položka, jako je právě věk odchodu.

Všechny různá opatření proti drahotě a proti důsledkům války, ale také všechny investice a reformy se samozřejmě promítají do rozpočtu. A to jak do letošního, tak i do toho budoucího. „Nejsme rádi, že jsme rozpočet museli upravovat,“ řekl Fiala na začátku diskuze o deficitu v pořadu Blesku.

Válečná daň od roku 2023? Opatření proti podvodům a problémům!

„Bavíme se o každé miliardě a rozpočet je realistický. Abychom tu pomoc, co poskytujeme občanům, tedy zastropování, deštník proti drahotě, příspěvek na bydlení, to všechno a co chceme ještě udělat, abychom na to měli finance, tak zavádíme válečnou daň, kde očekáváme dohromady přínos sta miliardy korun,“ rozpovídal se Fiala.

Podle něj je bezpečnou cestou, že tato daň začne platit až v příštím roce. A to i proto, že by se mohly firmy hypoteticky pokusit tuto daň obejít. „Není lehké zdanit firmy a banky, které jsou schopné hypoteticky tu daň neplatit (...) A všichni ví, že to bude příští rok, s čím mají počítat a jak to bude fungovat. Je to opatření, abychom se nedostali do zbytečných právních problémů,“ upřesnil premiér Fiala, proč se pak daň bude vyplácet až v roce 2023. To, že by se některé firmy přesunuly do zahraničí, je podle něj specifické.

Nemyslí si pak, a naopak absolutně popírá, že by vláda v něčem zaspala, jak tvrdí opozice. Jmenovitě například šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. Ta zmiňovala, že kabinet zaspal jak v pomoci firmám, tak i v pomoci lidem.

„Opozice každý týden vytahovala jinou zemi. Pak se ukázalo, že se tam ty věci vůbec nestaly, nebo že nefungují!“ bránil se Fiala. „Všechno jsme dělali promyšleně na rozdíl od toho chaosu, co tu panoval předtím,“ zdůraznil s tím, že ale chápe, že jsou lidé nervózní a bojí se toho, co je před námi.

„Jistoty, co tu všichni měli, tu najednou nejsou. Kdo si vzpomene, že musel někdy myslet na to, že bude v zimě plyn?“ ptal se řečnicky Fiala a pochvaloval si, že na zimu jsme připraveni, což potvrdil i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), který ve čtvrtek ráno před rozhovorem uvedl, že máme zásobníky plné na 99 %.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS