Online debata Deníku
30. září 2022

Petr Fiala: Online debata Deníku

(Deník) Trápí vás při nízkých příjmech aktuálně příliš vysoké ceny potravin? Nebojte se zažádat o příspěvek na bydlení, doporučuje premiér Petr Fiala (ODS). Předseda vlády to znovu připomněl v páteční, v pořadí již čtvrté Debatě Deníku, v níž on-line odpovídal na dotazy redaktorky Kateřiny Perknerové a také na otázky čtenářů Deníku.

Celý rozhovor s Petrem Fialou můžete zhlédnout na Deník.cz.

„Kdo má příjem rodiny 30 tisíc hrubého a rostou mu náklady na bydlení a na domácnost, pak nepochybně má také nárok na příspěvek na bydlení, o který si může požádat,“ uvedl Fiala.

Kupříkladu čtyřčlenná rodina si tak podle něj může přilepšit částkou až 20 tisíc korun měsíčně. „To je opravdu významná pomoc, takže kdo máte problémy se splácením, nebojte se požádat o příspěvek na bydlení,“ konstatoval Fiala. Vzhledem k tomu, že je Česko také kvůli ruské válce na Ukrajině v extrémní situaci, by se podle něj neměli požádat o pomoc ani ti, kteří dosud nikdy v životě o žádnou sociální dávku nežádali.

Potraviny jsou nyní stále dražší zejména kvůli rostoucím cenám vstupů, především energií. Jejich ceny již vláda slíbila zastropovat, u potravin se ale takovému kroku brání. „V případě energií přestal fungovat trh a bylo namístě zasáhnout. V případě potravin trh funguje,“ vysvětlil Fiala. Předpokládá, že po zastropování cen energií, jež se bude týkat i zemědělců, proto také ceny potravin klesnou.

K poklesu cen potravin pro spotřebitele by podle Fialy měla vést i mimořádná pomoc pro zemědělce. „Naše vláda uvolnila 870 milionů korun na pomoc zemědělcům, aby mohli využívat i plochy, které dosud ležely ladem, a tím toho vypěstovat víc,“ připomněl premiér.

Zastropování cen potravin Fiala odmítá také mimo jiné kvůli zkušenosti z Maďarska, které tak již učinilo. „Když zrušilo cenový strop, tak skokově narostly ceny potravin - chléb o víc než 60 procent, sýry o víc než 60 procent, mléčné produkty o víc než 50 procent, takže ve výsledku má Maďarsko prudké zdražení potravin a vyšší inflaci než Česká republika,“ dodal premiér.
 

Petr Fiala
předseda vlády ČR
předseda ODS

Více o autorovi