20. června 2022

Zákaz spalovacích motorů odmítáme, měl by negativní dopad na občany i celou ekonomiku

(www.ods.cz) Občanští demokraté zásadně odmítají kroky směřující k zákazu spalovacích motorů od roku 2035. Direktivní podpora elektromobility k nezávislosti na ropě z Ruska nepovede. Návrh na svých jednáních ještě projedná Rada EU a Evropská komise.

„Pro zákaz prodeje aut se spalovacími motory jsem nehlasovala, považuji ho za špatné rozhodnutí. Omezí dostupnost osobních aut pro občany a bude mít výrazně negativní dopad na celou českou ekonomiku. Sázka na jednu kartu – elektromobilitu, se nám bohužel nemusí vyplatit,“ říká k věci Veronika Vrecionová, poslankyně Evropského parlamentu.

„Proti elektromobilitě jako takové nic nenamítám. V řadě oblastí je to určitě správná cesta, jako například v městské mobilitě, kdy pomáhá čistit vzduch nebo omezit hluk, ale pro jiný druh to ideální být nemusí, jako například pro nákladní nebo dálkovou autobusovou dopravu. Nemůžeme vymyslet jednu technologii a říkat, že je možné ji použít všude,“ dodává Vrecionová a navazuje: „Zároveň mám obavy z nedostatku elektrické energie. Jestliže miliony malých elektráren v autech chceme nahradit elektřinou ze sítě, tak ji musíme někde vyrobit. Panely na střechách jsou dobré, sama jsem si je pořídila, ale při vytápění nestačí ani na energetickou spotřebu domácnosti. Pokud nezískáme nové robustní zdroje elektřiny, budeme čelit dalším problémům. Zatímco změny ve spotřebě probíhají rychle, změny ve výrobě zaberou daleko delší čas, a se zvýšenou spotřebou se tedy nepotkávají.“

Veronika Vrecionová

poslankyně EP
členka Programového týmu ODS životní prostředí a zemědělství