20. května 2022

Babiš nás vůbec nepřipravil na krizi. Na odstřihnutí se od Ruska chci ale shodu i s ním

(Hospodářské noviny) Češi budou moci snáz dosáhnout na státní podporu během energetické krize. A pomoc má více cílit i na střední třídu, která dosud od státu nic nežádala. „Je to bolestná věc a nemám z toho vůbec radost,“ říká HN premiér Petr Fiala z ODS třeba k současným pravidlům pro získání příspěvku na bydlení, kdy musí žadatelé předkládat 14 dokumentů. Za byrokracii i současné vysoké ceny podle něj může předchozí vláda Andreje Babiše. Kampaň, podle níž „Za Babiše bylo líp“, Fialu nezajímá.

Co říkáte na jmenování Aleše Michla guvernérem ČNB? Jde o dost kontroverzní věc, koruna oslabila, proč jste to nechali bez komentáře?

Samozřejmě jsme si všimli, stejně jako veřejnost, že to je kontroverzní krok. A to si myslím, že stačí. Koruna na to zareagovala. Situace se, doufám, velmi rychle stabilizuje. Ale jmenování guvernéra je pravomoc prezidenta a Česká národní banka je nezávislá na vládě. To nejpodstatnější, co očekávám, je, že ČNB bude plnit svůj základní úkol – bojovat s inflací. S panem guvernérem Michlem se chci v dohledné době setkat a slyšet, jak se bude vyvíjet politika ČNB pod jeho vedením. Zároveň je ale třeba říct, že v ČNB rozhoduje kolektivně její bankovní rada, takže věřím, že tam bude zachována vyváženost.

Nemusí zůstat jen u tohoto kontroverzního kroku. Prezident jmenuje do konce svého mandátu téměř všechny členy vedení ČNB a koluje spousta divokých spekulací, kdo se do něj dostane. Když si k tomu přidáme třeba nedávnou milost pro šéfa Lesní správy Lány, neutrhl se prezident tak trochu ze řetězu? Hodláte s ním o tom mluvit?

Já s ním o tom mluvím pravidelně a pan prezident zná moje názory. Ale netvařme se, prosím, že teď na konci mandátu je pan prezident Zeman kontroverzní, vzpomeňme si na celý výkon jeho mandátu. Teď je ale situace v jedné věci nová. Pan prezident respektuje politiku vlády a v zahraničněpolitických otázkách respektuje vládní postoje. Respektoval také výsledky voleb a to, kdo má být ve vládě. Čili jsme se posunuli a to je dobře. Jsou ale kroky, ve kterých s ním nesouhlasím, mám určitě jiné voliče než pan prezident Zeman.

(Autor: Ondřej Houska, Ondřej Leinert)

Celý rozhovor s Petrem Fialou čtěte na iHNed.cz.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS