7. února 2022

CNN Prima News: K věci

(CNN Prima News) Ruský prezident Vladimir Putin vytváří nejistotu. Evidentně to dělá z důvodu, aby Ukrajina nebo Gruzie nebyly přijaty do NATO, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS europoslanec Jan Zahradil (ODS). Vyjádřil se také k olympijským hrám v Pekingu a ke spekulacím o jeho možné kandidatuře na prezidenta.

Celý rozhovor s Janem Zahradilem můžete zhlédnout na CNN Prima News.

Zahraniční politiku v tuto chvíli zaměstnává konflikt na Ukrajině. Prezident Miloš Zeman v neděli uvedl, že se ruské invaze do této země nebojí. Naopak v pondělí ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na Ukrajinu zamířil, aby vyjádřil solidaritu s východoevropskou zemí. „Pokud hrozí ruská invaze na Ukrajinu, a já si myslím, že hrozí, a rozehrává se tam nějaká silová mocenská hra, je zapotřebí silových gest z druhé strany Západu, NATO, EU. To se děje,“ má jasno Zahradil.

„Prezident Putin zjevně brnká na strunu trpělivosti Západu. Vytváří nejistotu. Evidentně to dělá z důvodu, aby Ukrajina nebo Gruzie nebyly přijaty do NATO. Nikdo mu takový příslib dát nemůže. Znamenalo by to omezení práv těchto zemí. Řekl bych, že to je hodně psychologická hra, ale nevylučuji, že nemůže k invazi nebo k přeshraničnímu výpadu dojít,“ dodal europoslanec.

Schizofrenní postavení Číny

Česko na zimní olympijské hry v Pekingu nevyslalo žádné zástupce vlády, Zeman by se ovšem ještě rád do Číny podíval. „Není tajemstvím, že pan prezident má odlišný názor než současná vláda, která vyhlásila politický bojkot olympiády. Je to legitimní postoj,“ řekl Zahradil.

„Je to trochu schizofrenie – na jednu stranu země s Čínou obchodují, chtějí tam investovat. Na druhou stranu jí se vztyčeným prstem vytýkají porušování lidských práv. Myslím si, že bude několik let trvat, než se najde mocenská rovnováha,“ míní europoslanec.

Zeman v pondělí odeslal dopis čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi s přáním ke vstupu do nového lunárního roku. „Pana prezidenta (Zemana) známe. Některé situace si trošku užívá, vyhrotí, aby se vymezil vůči současné vládě. Ta má názor jiný a myslím si, že oba názory je třeba respektovat. Zahraniční politika je v rukou vlády,“ sdělil Zahradil.

Zahradil prezidentem?

Českou republiku v příštím roce čekají prezidentské volby. Jako jeden z možných kandidátů je zmiňován i sám Zahradil. Europoslanec se rozhodl vzít si vzor z bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. Ten kandidaturu na prezidenta zvažoval, nechal si však zpracovat řadu analýz, z nichž vyšlo, že jeho šance na zvolení jsou nulové. „Ještě si s tím chvilku budu hrát. Kdybych se rozhodl, že ano, stejně jako pan Kalousek bych stál o to být kandidátem nestranickým, tím, kdo kandiduje na bázi 50 tisíců podpisů od občanů,“ zdůraznil Zahradil.

„Pan Kalousek si nechal udělat analýzy, ze kterých mu vyšlo, že by se pravděpodobně nedostal ani do druhého kola. Myslím si, že každý, kdo o prezidentské kandidatuře uvažuje, by si měl podobnou analýzu nechat udělat na sebe. Pokud zjistí, že to nevypadá dobře, neměl by riskovat svoji prestiž a finanční prostředky,“ dodal europoslanec.

Jan Zahradil

předseda europoslaneckého klubu ODS
expert pro zahraničí