Seznam Zprávy: Spekulace o Zemanově zdraví? Nedivím se, že komunikace Hradu vzbuzuje pochybnosti
14. října 2021

Miloš Vystrčil: Seznam Zprávy: Spekulace o Zemanově zdraví? Nedivím se, že komunikace Hradu vzbuzuje pochybnosti

(Seznam.cz) Předseda Senátu požádal hradního kancléře Mynáře o informace, jaké jsou prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana. Jakou odpověď šéf Senátu čeká? A hrozí, že bude hlasovat o přechodu pravomocí? Předseda horní komory parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) byl hostem Ptám se já.

Celý rozhovor s Milošem Vystrčilem si můžete poslechnout na serveru Seznam Zprávy.

Prezident Miloš Zeman už několikátý den leží v nemocnici na jednotce intenzivní péče. Veřejnost netuší, jak vážný prezidentův stav je, ani to, kdy a jak bude schopen vykonávat svůj úřad. A množí se spekulace o tom, že zdravotní stav prezidenta je horší než hradní kancelář tvrdí. Podle ní totiž prezident zvládá z nemocnice řídit svůj úřad i sledovat veřejné dění.

I proto se šéf Senátu rozhodl požádat hradní kancelář o informace o prezidentově stavu. Právě na jejich základě - tedy v případě, že by prezident schopen vykonávat svůj úřad nebyl - by mohly komory parlamentu rozhodnout o přechodu jeho pravomocí na premiéra a předsedu poslanecké sněmovny. „Já nechci zkoumat, jestli je pan prezident čilý či není čilý. Já nechci zkoumat, jaké bere prášky, nejsem lékař a to není naše role. Je třeba k tomu přistupovat lidsky a citlivě, ale potřebujeme vědět, zda je schopen vykonávat úřad,“ vysvětlil šéf Senátu s tím, že o informace požádal dopisem Kancelář prezidenta republiky v pondělí a stále čeká na odpověď.

„Když funguje Kancelář prezidenta republiky a okolí normálně, tak pokud je pan prezident nemocný, tak sama informuje. Jasně, srozumitelně, tak aby nevznikali pochybnosti, aby nevznikalo lidsky necitlivé prostředí,“ komentoval spekulace o Zemanově stavu Miloš Vystrčil s tím, že podle něj je stále čas na získání informací o způsobilosti prezidenta. Do té doby prý nechce další kroky Senátu komentovat.

„My jsme si řekli, že nebudeme naše další kroky popisovat. Nechceme tlačit nikoho ke zdi. Máme limitní termín dva týdny na to, zda tu odpověď dostaneme nebo ne, uvidíme co se v tom období stane. Poté jsme připraveni reagovat velmi rychle,“ dodal.

O schůzku s hlavou státu požádal také lídr vítězné koalice SPOLU Petr Fiala. Má se uskutečnit, až bude hospitalizovaný Miloš Zeman mimo jednotku intenzivní péče. Tedy podle slov hradní kanceláře „v pozdějším termínu“.

Miloš Vystrčil
předseda Senátu PČR
místopředseda strany

Více o autorovi