Premiér Andrej Babiš, ministr vnitra Tomio Okamura a ministr zahraničí Vojtěch Filip? Z toho mrazí
7. října 2021

Martin Baxa: Premiér Andrej Babiš, ministr vnitra Tomio Okamura a ministr zahraničí Vojtěch Filip? Z toho mrazí

(Čtidoma.cz) Otočí se po volbách kormidlem a Česká republika změní směr od politiky premiéra Andreje Babiše, nebo vše zůstane ve starých kolejích? Místopředseda ODS Martin Baxa říká, že prezident Miloš Zeman bude v každém případě hledat kličky a ohýbat ústavu, aby pomohl kamarádům. Místopředsedy ODS Martina Baxy jsme se zeptali nejen na to, co se bezprostředně po volbách může dít.

První volební den je už zítra, spíte dobře?

Spím. Doba kampaně je vždy hodně náročná, takže po celodenním nasazení usnu vždy docela rychle.

Mluví se o nich jako možná o nejdůležitějších v historii samostatné České republiky, souhlasíte s tím?

Posledních osm let Česká republika zaspala. Vláda levice a populistů dbala jen na osobní zájmy majitele holdingu a rozhazovala peníze, které si stále půjčuje od budoucích generací. Nemůžeme si dovolit promeškat další čtyři roky, protože by to znamenalo další zaostávání v modernizaci našeho státu. Z představy, že v budoucí vládě zasedne vedle Andreje Babiše jako ministr vnitra Tomio Okamura a jako ministr zahraničí třeba Vojtěch Filip, chodí mráz po zádech. Ze všech těchto důvodů půjde v pátek a v sobotu o historické volby, které naši vlast nasměrují jedním ze dvou zcela odlišných směrů. Já věřím, že zvítězí varianta svobody a normální politiky.

Pokud hnutí ANO vyhraje volby a dostane možnost sestavovat vládu, co se podle vás bude dít?

Když bude mít ANO sněmovní většinu s SPD a případně komunisty, sestaví s nimi vládu, jejíž politika obrátí tuto zemi naruby. Když naopak bude ve sněmovně většina složená z dnešní opozice, bude premiér Babiš prodlužovat za pomoci prezidenta maximálně své setrvání ve Strakově akademii. Nakonec ale bude muset stejně odejít do opoziční lavice.

A když vyhraje koalice SPOLU, myslíte si, že Miloš Zeman pověří pana Fialu, aby se pokusil sestavit vládu?

Obávám se, že prezident Zeman bude jako obvykle hledat kličky a ohýbat ústavu, aby pomohl svým politickým kamarádům. Ale pokud vyhrajeme, nepochybuji, že po všech jmenovacích peripetiích nakonec stane Petr Fiala v čele vlády.

Kdyby se tak opravdu stalo, měl byste v takové vládě nějaké ambice?

Věnoval jsem se posledních několik let v celostátní politice oblasti školství a kultury. To jsou oblasti, v nichž bych dokázal nabídnout své nasazení na úrovni sněmovní a případně i exekutivní. Každopádně se ale neprobouzím a neusínám s ministerskými ambicemi. Jde mi o modernizaci školství a rozkvět kultury a tomu chci pomoci, ať už budu působit v Plzni nebo na celostátní úrovni.

S kým si dokážete představit, že bude koalice SPOLU po volbách spolupracovat?

Jsem jednoznačným zastáncem vlády, která vznikne spojením dvou současných opozičních koalic. Koalice SPOLU v ní bude hlídat, aby přicházející změna nebyla revoluční a neobrátila svět naruby.

Vy jste původně učitel, dnes řešíte hlavně ekonomiku. Rozumíte jí?

Jsem sedmým rokem primátorem čtvrtého největšího města v zemi a v nejužším vedení Plzně pracuji ještě o čtyři roky déle. Když se na to podívám ekonomicky, je Plzeň jednou z největších firem v České republice, takže nějaké ekonomické a manažerské zkušenosti snad už mám.

Když už jsme u školy, co je vaší "politickou školou"?

"Vyučil" jsem se v plzeňské komunální politice. Mé první politické angažmá bylo členství v zastupitelstvu města Plzně v letech 2002-2006. Tady jsem doma doslovně i politicky. Komunální politika je z různých politických úrovní nejblíže lidem, vyžaduje konkrétní výsledky, takže to je, myslím, nejlepší příprava na celostátní politickou arénu.

Kam vlastně směřujete, co je vaším politickým cílem nebo snem? Ne, že by například funkce poslance či primátora Plzně byly málo...

Moje politické sny nejsou spojeny s nějakými konkrétními funkcemi. Mým snem je spíš fungující moderní školství, kde se děti nemusí tolik biflovat, ale mají opravdu pevné základy svých znalostí, ať už z klasických předmětů, tak z finanční či mediální gramotnosti, aby nenaletěly ekonomickým či politickým "šmejdům".

Rozhovor vyšel na serveru Čtidoma.cz.

Martin Baxa
místopředseda strany
poslanec PČR
předseda regionálního sdružení
primátor

Více o autorovi