6. října 2021

ODS v EP: Andrej Babiš hasí požár, který sám způsobil. Za růst cen energií může špatné rozhodnutí EP a Rady

(www.ods.cz) Plénum Evropského parlamentu dnes jedná o vysokých cenách energie, jeho příčinách, dopadech na obyvatele a o způsobech, jakými tento problém řešit. Poslanci ODS upozornili, že řada z příčin vysokých cen spočívá v chybných krocích, které EU v minulosti učinila. Místo boje za nižší ceny energií bojoval Andrej Babiš za své zemědělské dotace. Až do roztrhání těla.

„Důvodů růstu cen energií je celá řada, ale za mnoho z nich můžou chybná rozhodnutí unijních legislativců. Mluvíme o špatném systému emisních povolenek, které navyšují cenu výroby elektrické energie. Mluvíme o klimatickém zákonu a zbrklém ústupu od využívání fosilních paliv v energetice. Mluvíme o iracionálním odklonu od jaderné energetiky. Všechny tyto kroky zdražují a omezují produkci energie,“ uvedla poslankyně EP Veronika Vrecionová.

„Zcela rozumím tomu, proč mé kolegy z levice rostoucí ceny energií tak děsí. Její snění o bezuhlíkové budoucnosti se jí vymyká z rukou. Bohužel toto je jen zahřívací kolo. Pokud projde balík Fit for 55, teprve pak nás čeká skutečné peklo a bída pro všechny. Při snaze hasit domnělý požár planety může být zažehnut požár sociálních nepokojů, který diskredituje zelenou agendu a rozvrátí EU. Zastavme to, dokud je čas. V opačném případě nás čekají žluté vesty v celé Evropě,“ zdůraznil poslanec EP a místopředseda ODS Alexandr Vondra.

„Andrej Babiš poslední dva dny bojuje za úpravu cen emisních povolenek. Ale tyto ceny letí vzhůru už několik měsíců a premiér to ani nezaznamenal. Měl také několik možností, jak nesmyslně přísnou zelenou agendu zastavit, nebo alespoň zpomalit. Nevyužil ani jednu z nich. Zatímco do roztrhání těla bojoval za zemědělské dotace, za jadernou energetiku se nepostavil,“ dodal předseda klubu ODS v EP Jan Zahradil.