Partie CNN Prima News
27. června 2021

Miloš Vystrčil: Partie CNN Prima News

(CNN Prima News) Hostem nedělního diskusního pořadu Partie CNN Prima News byl předseda Senátu a místopředseda ODS Miloš Vystrčil.

Celý rozhovor s Milošem Vystrčilem můžete zhlédnout na CNN Prima News.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Dobrý den. Na CNN Prima News pokračuje nedělní Partie. Já vám za to děkuju, že ji sledujete. Pozvání do studia přijal předseda
Senátu Parlamentu České republiky, pan Miloš Vystrčil. Dobrý den. Vítejte tady, pane předsedo.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Dobrý den. Děkuji za pozvání.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Rádo se stalo. Začnu stejně jako v případě pana prezidenta a pana předsedy vlády, to téma je jasné. Tragédie na jižní Moravě, když vidíte ty záběry, co se odehrálo v těch moravských vesnicích a obcích a městech. Co čekáte teď od vlády, jaké kroky by měla udělat?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Ne vláda, ale ty základní kroky náš integrovaný systém už udělal a já v první řadě chci vyjádřit všem soustrast a velkou sounáležitost a potom taky právě poděkování za to, co už se stalo, protože to, co dokázal dneska integrovaný záchranný systém, co dokázali ti lidi tam, který se vlastně zvedli z toho bahna a dneska už tam naplno pracují, co dokázali starostové a
hejtmani, zejména pan hejtman Grolich, hejtman Jihomoravského kraje, to je vidět, že ta země funguje a že ti lidi jsou úžasně schopní a taky mě neuvěřitelně potěšila ta vlna té solidarity. Tady mám jenom jednu prosbu, jestli by ti, co chtějí pomáhat a ještě nemohou, na to nezapomněli a šli třeba později, protože já sám mám zkušenosti jako hejtman s tím, že po té první solidaritě, potom se trošku zapomene, když už to není na těch obrazovkách, že ty lidi tam pořád ty problémy mají. A ta vláda, teď jsme u toho, na to jste se ptala, by právě na tohle neměla nikdy zapomenout a měla by dlouhodobě podpořit vlastně podporu toho území a měla by to třeba dělat i ve spojení s lidmi, kteří tam dnes a denně žijí, já jsem ve spojení s Annou Hubáčkovou, s Rosťou Košťálem, to jsou senátoři z té oblasti a bavíme se o tom, jak pomoci a co dělat a ta vláda by i těmito lidmi a jejich názory se měla řídit, aby ta pomoc byla co možná nejvíce efektivní.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pan prezident vyjádřil přání, bude o tom mluvit i s vládou zítra, i s paní ministryní Schillerovou, že chce, aby ta pomoc byla co nejštědřejší. Pan premiér tvrdil, že to tak bude, že pro to udělá maximum. Jaké konkrétní kroky by podle vás měla vláda udělat, aby se těm lidem pomohlo, aby měli pocit, že v tom nezůstali sami, aby se ten život znovu vracel do normálu?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Určitě by měla podpořit samosprávy, protože dneska to je na tom starostovi, na tom
hejtmanovi a pokud já jsem třeba přemýšlel, kam pomoci finančně, tak určitě buď přímo městu nebo obci, anebo kraji, protože tam je to tak, že tam jsem si jistý, že to potom bude využito přesně tím způsobem, jak se těm lidem, kteří tam mají největší důvěru, zdá, že to je nejlepší. A potom by měla připravit i nějaké další programy, buď ve formě úlev těch podnikatelů, kteří tam jsou, nebo ve formě nějakých investičních pobídek, které je tam potřeba nějakým způsobem zavést, ale to bude ten krok 2 a 3. V té první fázi pomoci, rychle vyřídit základní věci, rychle poskytnout první pomoc, rychle zajistit střechu nad hlavou.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Měla by vláda upravit státní rozpočet, i takové ohlasy se už objevily z řad opozičních politiků, protože některé výdaje se ve světle těch událostí zdají jako zbytečné.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Bude muset použít buď svoji rezervu nebo upravit státní rozpočet, protože ty škody jsou v řádu miliard, a to si myslím, že nebude možné dělat bez úprav státního rozpočtu.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A na místo vyjelo několik politiků, byl tam pan premiér, ministři vlády, ale i opoziční politici, kteří tam pomáhají. Veřejná debata ukázala, že lidé jsou velmi citliví, zvlášť v předvolební kampani na toto téma, na přítomnost politiků v místě toho neštěstí a hledají odpověď na to, kde je ta účinná pomoc, kde je ta propagace a zneužití lidského neštěstí. Jak to vidíte vy, pane předsedo?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já bych v tomhle tom byl docela tolerantní, protože je jasné, že premiér nebo ministr, který má na starosti územní rozvoj, se musí do toho území jet podívat, aby viděl, jak to tam vypadá a zrovna tak, když politik je z místa, tak by se měl jít podívat, jaké ty lidi mají problémy, úžasný je třeba to, co dělá Marian Jurečka, který tam normálně pracuje se svojí mechanizací a pomáhá tam těm lidem úplně konkrétně. Na druhé straně se to nesmí přehánět, no, a je na každém politikovi, jak si tohle to vyhodnotí, jak tu míru odhadne, nejsem si úplně jistý, že tam třeba některý ministr musí jet ještě v noci, když to ráno bude vypadat úplně stejně a není to o tom, že by zrovna on byl ten, kdo řídí ty záchranné práce a podobně. Ale to je na jeho uvážení a na tom, jakým způsobem on si to vyhodnotí a potom třeba také může mít příkaz, aby tam vyjel od pana premiéra, který nebyl přítomen, což znamená...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Což měla paní Schillerová.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Jako já to nechci kritizovat, já jenom říkám, že to je vždycky nějaké zvážení. Ale myslím si, že je dobře, pokud politici vidí, jak ta situace vypadá, aby poté, co budou rozhodovat, tak měli ten konkrétní zážitek, nesmí to ale zneužívat, ale to ty lidi velmi dobře a velmi dobře poznají.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A vy jste něco takového viděl, sociální sítě jsou velké, neříkám, že jsem viděla všechno, ale viděl stejně něco, co už bylo za pro vás zahranou té míry, za hranou toho vkusu?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já za sebe musím říci, že zatím, co jsem registroval, tak se mi zdálo, že se politici chovají velmi uměřeně a že jako si uvědomují tu citlivost té věci. A nezaznamenal jsem žádné jako gesto, které bych vyloženě vyhodnotil jako populistické, naopak se mi zdá, že se k tomu, jak ty strany, tak ti politici se chovají velmi uměřeně a spíše pomáhají, aniž by o tom nějak přehnaně mluvili.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Děkuju, pane předsedo, k tomu tématu. Pan prezident včera, diváci to viděli dnes, řekl, že bude volit hnutí ANO ve volbách do
Poslanecké sněmovny a zároveň řekl, že jmenuje premiérem předsedu vítězné strany. Váš komentář k tomu prosím.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Můj komentář k tomu je takový, že si myslím, že by bylo dobré, kdybychom o některých věcech mohli vést dialog, ať s panem premiérem, nebo s panem prezidentem, protože potom je to velmi těžké, když on něco řekne, třeba, že lidé by spolu měli mluvit, protože když spolu nemluví, tak jsou vlastně zbabělí a následně, když vás napadne, no, ale tak já tady někdy s tou komunikací mám trochu problém, tak to vlastně vůbec nemůže zaznít, jestli mi rozumíte. To znamená, první moje poznámka je v tom, že určitě by bylo dobře, kdyby bylo možné na to, co říká pan prezident, reagovat, protože potom tu debatu a tu interpretaci těch věcí dělá jednostrannou, a to si myslím, to si myslím prostě, že není dobře. A v okamžiku, kdy on řekne, že bude volit hnutí ANO a zároveň, když se nemůžete zeptat, proč tam nebude volit sociální demokracii, když jste bytostním sociálním demokratem a neustále ji podporujete?

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Já jsem se na to ptala.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
A on na to odpověděl něco v tom smyslu, že více toho odpracovali. Tak já řeknu, když toho více odpracovali, tak kdyby toho víc odpracoval ještě někdo jiný, tak byste volil je, nebo jak to je? A to jsou otázky, které podle mě dost dobře, omlouvám se, úplně nemůže položit ten moderátor, to by mělo být tak, že tam je politický oponent, který řekne: „vážený pane prezidente, a jak se to slučuje s tím, co jste řekl tehdy a tehdy tam a tam“. Viz volby. Vy asi si pamatujete, že ve druhém kole
senátních voleb na Praze 5 pan prezident nebyl volit. A dneska řekl, že kdo nechodí volit, je zbabělec. On k tomu má nějaké vysvětlení. Já to tady říkám, on nemůže reagovat, to je špatně, ale obecně je špatně, že ten dialog neprobíhá a on ho vlastně nepřipouští, a přitom mluvil, tady jsem si napsal, lidé spolu mají mluvit.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Rozumím a asi rozumíte i vy nám, že neumíme přinutit pana prezidenta, aby si sedl do jednoho studia...


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Musel jsem to říct.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
...se svým oponentem, rozumím. A váš komentář k tomu, teď se vás budu ptát i jako předsedy, nebo respektive, promiňte, místopředsedy
občanských demokratů, že novým premiérem jmenuje předsedu vítězné strany, nikoliv lídra koalice.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já jsem tu argumentaci slyšel od pana prezidenta, velmi rád bych na ní reagoval v tom dialogu. Nyní musí něco říct, na to on nemůže reagovat, a to mě mrzí. Jedna z věcí, o které také on mluvil, je, že politika má být transparentní. Já se ptám, je více transparentní to, že řeknete, s kým chcete spolupracovat, když budete úspěšní ve volbách před volbami, nebo když říkáte až po volbách a různě si vybíráte podle toho, jak to znova vychází? To znamená, to je protiargument toho, co tady kritizoval. Když my řekneme před volbami jako koalice SPOLU, že chceme spolupracovat s TOP 09 a s KDU-ČSL a dokonce na té úrovni, že si to dopředu domluvíme, tak se chováme transparentně vůči těm voličům a férově, nebo neférově a netransparentně? Já si myslím, že to první pravdou a je to, řekněme, protiargument proti tomu, co říká pan prezident, který taky má nějaké své argumenty. Ale ta politika není o tom, že jedno je pravda a druhé je lež. Je to o tom, že vy vždycky zvažujete v nějakém okamžiku a v nějaké společenské situaci, co je správné z hlediska toho, čeho v politice chcete dosáhnout a z hlediska toho, jak to ti voliči vnímají. A já si myslím, že to, že dneska vznikly dvě koalice, ať je to SPOLU nebo Piráti a STAN, že je logické, že to má jasné logické zdůvodnění a že to voliči ocení.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Rozumím. A to praktické hledisko, jsou tady volby, nebo budou tady volby. Z ústavy bude pan prezident jmenovat 2× premiéra, bude mít 2 pokusy, řekl, že jmenuje předsedu vítězné strany. Jsou tady 2 koalice, které se pohybují v průzkumech v nějakých procentech, je tady hnutí ANO, z toho prostě logicky vychází, že to jmenování dá panu Babišovi.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já vám to odpovím takto, nejsem si jistý, že by vám to samé pan prezident odpověděl, kdyby byl v koalici Andrej Babiš.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
To nic nemění na tom faktu.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
On se může rozhodnout, v ústavě ani není napsáno, že musí pověřit sestavením vlády vítěznou stranu.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Není?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Není. To znamená, on si může dělat v tomto smyslu, co chce, potom je tam nějaké zvykové právo, nějaká zvyklost, která říká, že by se měl chovat kterýkoliv politik, tím spíše prezident předvídatelně. A on teď se chová předvídatelně tak, že říká, že se zachová jinak, než já bych viděl jako logické, protože pokud někdo dopředu deklaroval, že kandiduje společně s dalšími stranami s nějakým programem. A pokud by to vyhrál, tak by bylo logické dle mého názoru a v souladu se zvyklostmi, že potom toho lídra té koalice pověří sestavením vlády. Pokud on se rozhodl, že učiní jinak, je to jeho rozhodnutí, lze to zdůvodnit tím způsobem, o kterém on mluvil, ale my si to každý potom musíme vyhodnotit sám, jestli se nám to zdá jako správné nebo nesprávné. Je pravda, že to není v žádném případě protiústavní, že on to právo má.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Ten můj komentář nebo ta moje otázka směřovala i k tomu, vy jste místopředsedou
občanských demokratů, bude to mít nějaký vliv na další vaše kroky před volbami, nebo ne, tady to...

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Myslíte
občanských demokratů.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Myslím koalice SPOLU.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Koalice SPOLU. My budeme dělat všechno pro to, aby třeba došlo i k tomu, že počet
poslanců v rámci koaličních kandidátek třeba zvolených za ODS bude větší než hnutí ANO, to by bylo úplně ideální, pak by pan prezident, i když by chtěl dostát svému slibu, musel stejně pověřit třeba Petra Fialu sestavením vlády, ale, že to je velmi obtížné to přiznávám, nemyslím si, že to je nemožné.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
V průzkumu, v tom posledním CVVM, se po dlouhé době ANO opět ocitlo na té první příčce. Čím si to vysvětlujete?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Vysvětluju si to tou rétorikou, jak říkal pan premiér, oni mají nejlepší marketing, to znamená, oni tu kampaň dělají tak, aby dali lidem peníze a oni jim za to dali hlasy. To znamená, vezou se na všech těch vlnách, které na lidi zabírají, ať jsou to vlny závisti, nenávisti, případně i nějakých pomocí všem možným skupinám v rámci zadlužování, a to všechno funguje a pan premiér Babiš to velmi dobře umí a jak říkal, že nebude dělat kampaň, tak jí tady dle mého názoru celou dobu, co s vámi mluvil, dělal ale to tak je a s tím nemůžeme nic dělat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Na druhou stranu v těch dalších průzkumech, a bylo jich opravdu mnoho. Se na té první příčce pohybovali Piráti, koalice SPOLU byla většinou třetí, někdy druhá, to si vysvětlujete čím, že vás Piráti předbíhají?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že do voleb je ještě daleko. A já jsem přesvědčený, že koalice SPOLU mám velký potenciál ty volby vyhrát. Samozřejmě je to hlavně o práci a o prezentaci našich cílů. Já, když se na tu politickou scénu podívám a podívám se, co reprezentuje koalice SPOLU, tak pokud vezmu hnutí ANO Andreje Babiše, který říkal, že neměl od roku 2014, já nevím, žádný problém. Já jenom můžu říct, tak si přečtěte některé knihy, jako je Příběh oligarchy, Žlutý baron, Babišovo Palermo a podobně, tak si myslím, že to není pravda, co říkal, znovu si myslím, že tady měl být, aby mohl reagovat, což je chyba. A velmi mi to vadí a omlouvám se za toto, protože takhle by člověk neměl mluvit, když ten člověk nemůže reagovat. Na druhé straně zase vidím Piráty a STAN, tak si myslím, že tak koalice SPOLU skutečně ten potenciál zvítězit má, ale musíme pracovat, pracovat, pracovat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Odpovím vám stejně jako v případě pana prezidenta, není v mých silách donutit pana premiéra, aby seděl někde s vámi například.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
To jsem asi...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Do voleb říkáte, že je daleko, je do něj zhruba 100 dnů. Co podle vás rozhodne. Ta aktuální nálada v těch, v těch dnech těsně před volbami, nebo nějaké konkrétní téma, nebo to ještě nevíme, co se stane, protože ve čtvrtek jsme, než jsme šli večeřet, tak jsme nevěděli, že nastane třeba něco takového, jako je tornádo?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Kdybych to věděl, tak bych vám to stejně neřekl, ale řekl bych to
Petru Fialovi nebo Markétě Pekarové nebo Marianu Jurečkovi, protože bychom potom měli větší naději, že zvítězíme. Ale obecně si myslím, že rozhodne jednak to, co ti lidé mají za sebou, kteří kandidují a to, co ty strany mají z hlediska své práce v tomhle volebním období a předchozím za sebou a potom si také myslím, že rozhodne i to, jakým způsobem budeme schopni ty své programy a ty své cíle a ty své hodnoty, které reprezentujeme, sdělit občanům, a to není jednoduché v té záplavě informací, která tady dneska, je to velmi komplikovaný.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Z hnutí ANO se ozvaly některé hlasy i od výrazných osobností, jako je pan
hejtman Vondrák, že by si přál povolební spolupráci ANO a ODS. Je to pro vás přijatelné?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Pro mě to přijatelné není, protože pro mě ANO rovná se Andrej Babiš a já si nedovedu představit spolupráci s Andrejem Babišem.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
V
ODS jsou takové tendence? Máte takové zprávy od svých kolegů.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já nevím, já jsem to nezkoumal. My to nemáme tak, že by se všichni podepisovali, že nebudou spolupracovat s hnutím ANO, ale myslím si, že jednoznačně tenhle ten hlas převažuje a já jsem přesvědčený, že vedení
ODS v žádném případě nebude spolupracovat s Andrejem Babišem.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Andrejem Babišem nebo hnutí ANO?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
S Andrejem Babišem, což je pro mě hnutí ANO. Já si nedovedu představit, že by se hnutí ANO udrželo pohromadě bez Andreje Babiše.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Že by to převzal někdo jiný, byl premiérem, i takové spekulace se objevuji a právě Ivo Vondrák se objevil jako jeden z těch, kteří by mohli být premiérem. Jsou to spekulace?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Kdyby došlo k této události, tak to potom řešme, ale já si to fakt nedovedu představit.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Andrej Babiš se i v té kampani v těch svých, kterou, jak říká, nevede, ale v těch svých vyjádřeních, v těch svých výrocích ostře vymezuje hlavně vůči Pirátům, nikoliv vůči koalici SPOLU,
ODS. Čím si to vysvětlujete, jako podanou ruku?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já nevím, mně se ta jeho vymezení tady, když tady byl sám a na druhý straně nebyli zástupci z Pirátů nebo ze STANU, vůbec nelíbila, protože to by takhle nemělo být, že řekne, budou nám vládnout z Evropy a oni by tady všechno prostě zničili, zlikvidovali, fakt to není fér a znovu opakuji, omlouvám se, že to tady takhle říkám. A proč se zrovna proti nim vymezuje, asi proto, že více možná, než jiní, upozorňují na některé jeho přešlapy, a to mu velmi vadí, protože na to je velmi citlivý a velmi nerad to slyší. Nechci říkat, že se možná, možná řídí heslem, že pro pravdu se každý zlobí. Ale já si myslím, že dneska je dobře, abychom tu kampaň zkusili směřovat nějak dopředu, máme před sebou veliký problémy kvůli covidu, narostl obřím způsobem náš dluh, budeme to muset nějakým způsobem řešit, budeme muset hledat nějaký řešení a občany bych poprosil, voliče, aby skutečně se dívali na to, kdo nabízí ta řešení té těžké doby, která je před námi.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Děkuju, pane předsedo, k tomu tématu. Pan prezident v tom rozhovoru znovu zopakoval, že trvá na existenci vícero vyšetřovacích verzí. Pan premiér říkal, že je jedná, jak to vnímáte ten rozpor, vyjádření vlády a...


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já už to ani nebude říkat, že to je pro mě veliký zklamání, já to považuju za velmi nezodpovědné chování pana prezidenta, protože samozřejmě může si pan prezident myslet, že existuje více verzí, ale určitě musí vědět, nebo více možností řeknu, že se prošetřuje jedna verze, a to je ta verze, , že šlo o teroristický útok. A pokud on k tomu dokonce dneska přidal další 4, tak já nevím, proč to dělá a mohl bych spekulovat, ale opravdu nevím, proč to dělá, proč takhle zpochybňuje práci orgánů a teď to je velmi důležité. Vezměme si celou tu logiku. Takže pan prezident si myslí, že existuje kromě té verze, kterou vyšetřují naše orgány, ještě další nějaké možnosti. Zároveň za ním přijde Andrej Babiš s Janem Hamáčkem a řeknou mu: „Dobrý den, pane prezidente, my bychom chtěli vyhostit 18 diplomatů, protože jsme na základě faktů, které máme, zjistili tohle a tohle a tohle.“ On odpoví: „Ano, v tom, já vás podporuji, s tím souhlasím.“ Aby následně celému národu pořád dokola sděloval, že to na základě, čeho on souhlasil a plně podpořil Andreje Babiše a Jana Hamáčka je jenom jedna z možností, kterou on bere jako možnou a další možnosti, to bylo úplně neuvěřitelné, manko, já nevím, nějaký hrubý zanedbání, pak tam byly ještě úplně, jenže první nesouvisí s druhým. Já opravdu už nevím, co přijde dál.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Vyjádření prezidenta k případu Vrbětice byla podle některých
senátorů vyvrcholením výroků, které ohrožují bezpečnost a měl by být zbaven některých pravomocí, to je senátní výbor pod vedením senátora Fischera. Návrhem se minulý týden zabývala senátní komise pro ústavu a parlamentní procedury, zatím nerozhodla. Senátu doporučí, aby ten proces, zda Senátu doporučí, aby se ten proces spustil. Komise se bude ptát například ústavních právníků, na konci června se rozhodne. Byl byste pro, aby to šlo na plénum v Senátu?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Zahraniční výbor přijal usnesení, které vyslovuje názor, že není možné, aby prezident zastával svůj úřad. Není možné, aby prezident ze závažných důvodů zastával svůj úřad. To říká článek 66, že v tom případě prostou většinou Sněmovna a
Senát mohou vlastně způsobit to, že pan prezident přestane zastávat svůj úřad, nepřestane být prezidentem. Můj názor poté, co jsem se seznámil se stanovisky asi 6 ústavních právníků, je takový, že tento článek 66 na ty případy, které popisuje zpravodajská zpráva Pavla Fischera, že prostě nestačí, že není možné ten článek 66 aplikovat, ale jestli to tak bude nebo ne, uvidíme ještě poté, co se vyjádří další ústavní právníci. A můj osobní názor je, že ty činy pana prezidenta a jeho činnost v poslední době, pokud něčemu by odpovídala, tak spíše hrubému porušování ústavy, a to je článek 65. To znamená, ať si myslíme, co chceme, tak bychom se měli chovat objektivně a měli bychom ústavu používat a ty články k tomu, k čemu jsou určeny. A můj současný názor je takový, že článek 66 aplikovat tak, jak si představuje zahraniční výbor, nelze. A tím nezpochybňuji, že v té zpravodajské zprávě Pavla Fischera není spousta věcí, se kterými se ztotožňuji a kde si myslím, že skutečně pan prezident škodí České republice.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Rozumím. A součástí té aktivity
Senátu je jakási analýza, má přes 40 stránek, asi jste ji četl, pane předsedo. Vy s tím souhlasíte, tam se vlastně píše i o gradujícím onemocnění pana prezidenta, a tak dál?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Četl. Tam ty všechny věci jsou v podobě názorů vyslovené úvahy, protože pokud byste to chtěli tvrdit, tak to musíte doložit nějakým vyšetřením, což u pana prezidenta není možné. A když by došlo k tomu, že by třeba
Senát, případně i Sněmovna ten návrh zahraničního výboru schválil, tak to důkazní břemeno je na Senátu, protože Ústavní soud musí rozhodnout do 15 dní, a to my nejsme schopni podle mě doložit ty věci. A já sám za sebe nemohu dneska říct, nebo nejsem toho názoru, spíše vzhledem k tomu, že pan prezident vystupuje v televizi, má oběd, setkal se s předsedy některých stran, že to není tak, že by byl naplněn ten článek 66, a to jsem vám už ale řekl. To znamená, jsou tady jiné věci, jiná, jiné, řekněme, nonsensy, jiné poškozování České republiky, ale není to na aplikaci článku 66.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Děkuju, pane předsedo, za vysvětlení a za odpovědi. Ve čtvrtek se lídři Evropské unie, na tom summitu byl pan premiér, dohodli, že nebude summit lídrů Evropské unie plus Vladimir Putin. Je to dobře nebo ne? Promiňte, než odpovíte, prosazovala to zejména kancléřka Merkelová a pan prezident Macron.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já vím. Já si myslím, že pro nás to teď je dobře, protože my jsme Rusko nepřátelskou zemí a nemyslím si, že nějaký summit s nepřátelskou zemí je možný. První věc, která by měla nastat, je, že teda nějakým způsobem ty vztahy začneme znormálňovat jiným způsobem, než tak, že se hned sejde, já nevím, nejvyšší náš představitel s nejvyšším představitelem Ruska.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Další velká kauza nebo téma na tom summitu bylo Maďarsku a ten kontroverzní zákon o pedofilii s těmi kontroverzními dodatky. Mělo by se Česko podle vás připojit k těm výhradám, které má 17 zemí, k té deklaraci.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že Česko by jasně mělo zastávat pozici, kdy dáme jasně najevo, že diskriminace jakékoliv sexuální menšiny je přípustná. A teď se dostáváme k tomu, co je napsáno v tom zákoně. Já jsem se začal zajímat tím, co v tom zákoně je přesně napsáno. A musím se přiznat, že v té krátké době, kterou jsem měl, protože žádný oficiální překlad neexistuje, tak úplně vlastně nejsem schopen dneska bez nějakých právníků říci, jestli má pravdu, řekněme, ten kdo, říká vy tam diskriminujete sexuální menšiny a děláte věci, které heterosexuálem byste nikdy nedělali, anebo jestli je to tak, jak říká Viktor Orbán. Hele, já tady jenom chráním nějakou rozumnou výchovou, rozumný vývoj dětí. A proto si myslím, že je potřeba se na ten zákon ještě jednou podívat bez nějakých velkých emocí. A pokud to bude tak, že ti, co tomu rozumí té věci, což je mimochodem ta Evropská komise, řeknou, ano dochází k diskriminaci sexuálních menšin, tak se máme připojit a říct - tohle není možný. My tady prostě všem garantujeme nějaká práva a svobody, tak to musí být i v případě sexuálních menšin a musí to být i v případě Maďarska, jestli tomu takhle není, tak potom můžeme říci dobře, pozor, vy si tady někteří chcete dělat politiku. A tam ty, řekněme, komentáře, které jsem četl, byť ten zákon vlastně předložený není, byly takové, že buď si na tom chce dělat politiku skupina A, anebo skupina B, což je Viktor Orbán, kteří to dělají pro to, aby v rámci své politické popularity vlastně ukázali na to, jak jsou nezávislí na Evropské unii a ti druzí říkají zase, my chceme ukázat, jak jsme liberální, jak si stojíme za svými principy. Ale přece základem by mělo být to, co je napsáno v tom zákoně. Já jsem nikdy ten příklad neviděl, museli jsme si ho sami udělat. A když jsem potom chtěl ten výklad, tak to prostě v té krátké době nebylo možné.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Děkuji za odpovědi. Marie Benešová, ministryně spravedlnosti, oznámila v pátek, že vládě navrhne jako nového nejvyššího státního zástupce pana Igora Stříže. Pan premiér nicméně nevyloučil, že by nového státního zástupce nemusela vybírat tato vláda, před malou chvílí to tady řekl. Měla by nového státního nejvyššího zástupce vybírat vláda Andreje Babiše, nebo je to až úkol pro novou vládu?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
První věc, kterou k tomu musím říci, že prostě tohle to chaotické rozhodování mě fakt nebaví, protože jako, jestliže paní ministryně Benešová, jejímž nadřízeným je Andrej Babiš, navrhuje nového státního zástupce, tak bych předpokládal, že o tom, že ho bude navrhovat a že ho bude potom vláda schvalovat, se dohodla s premiérem. Pan premiér říká, že vlastně to ještě neměl na vládě, že on vlastně neví, jak to bude a kdoví, jak to bude, jestli to tak bude a tak dále, což je pro mě jako, já nevím...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Chaos.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Chaos, nebo prostě něco z jiný planety. A když teda se dostaneme k tomu, co vy říkáte, tak můj názor je, že by nový státní zástupce neměl být jmenován, že by tam mělo být nějaké pověření a podobně, pokud se to tak stane a bude to pan Stříž, tak tam jsou dvě zase věci, jak to bývá proti sobě. Jedna je ta erudice a řekněme doporučení bývalého vrchního státního zástupce. Druhá je ta jeho minulost komunistického vojenského prokurátora, který, ať je to, jak chce, tak tam v nějakých okamžicích jako sešel z cesty, jestli to bylo proto, že nic jiného dělat nemohl, nebo proto, že mu to úplně nevadilo, dneska úplně se nedozvíme, ale zkrátka to tak je a v těhle těch pozicích můj názor je, že pokud to je jen trochu možné, tak už bychom se do té minulosti, ať je to, jak chce, a nechci na ty lidi nasazovat, ale pokud je to možné, bychom se do té minulosti neměli vracet.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A vám osobně, jak moc to vadí. Četla jsem vyjádření některých vašich kolegů, ať už z koalice SPOLU, nebo i přímo z
ODS, kterým to vadí velmi, ta jeho minulost, členství v KSČ a ta minulost předlistopadového vojenského prokurátora.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Pro mě i proto, že dneska vlastně jsem byl na Újezdě, protože tady máme vlastně památný den obětí komunistického režimu, to je jako velký, já nevím, jestli mám říkat problém, jako něco, co by se dít už dneska nemělo a neměli bychom to tímhle tím způsobem oživovat a neměli bychom tímhle způsobem ty funkce obsazovat, a to znovu říkám, že jsem slyšel o té erudici a o těch všech dalších věcech a vím, že tady se zasloužil pan Stříž například o kauzu Rath, a tak dále a tak dále. To znamená, není to černobílý. Ale do těhle těch pozice bychom ty lidi neměli dávat a já znovu chci jít tady poděkovat všem těm, kteří prostě bojovali proti tomu komunistickému režimu, kteří jako přišli o existence, o životy a je to, je to věc, kterou bychom neměli zapomínat a měli bychom do tý budoucnosti vstupovat trošku jiným způsobem, než že budeme jmenovat, v uvozovkách, ty Igory Stříže jako, a tak dále, to by tak být podle mě nemělo v našem vlastním zájmu.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Je pro nás tedy přijatelná varianta, že by nový státní zástupce byl jmenován až další vládou. Nevidíte tam nebezpečí v tom, že volby jsou za 100 dní, plus bůhví, jak dlouho se bude sestavovat nová vláda, kdy bude, mohou to být měsíce. Dlouhé měsíce.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Je tam nebezpečí, ale kdybych si měl vybrat z těch obou dvou, řekněme, špatných variant, tak bych vybíral tu, že tam bude zastupující vrchní státní zástupce, nikoliv ten jmenovaný. Jinak to, co tady řeknu, je, můj názor je, že pan vrchní státní Zeman neměl odstupovat, že to není prostě jako silná pozice, když člověk řekne, ale já teď mám problémy s paní ministryní spravedlnosti, tak já vám tady k 1. 7. odstupuju, vy to teda nějak dodělejte. A teď co? To prostě člověk, jako když má dělat i nějakou funkci a je to takhle významná pozice, tak jste nositelem nějaké odpovědnosti. A ta odpovědnost není jenom vůči vám a vůči vaší rodině, ta je vůči tomu okolí, a to není možný potom najednou říct, a on přece musel vědět, že tady vznikne nějaký prostor, ale ten prostor, že bude problematické zaplnit, a to se stalo, on to může udělat, je to jeho právo, ale nevím, jestli ho to úplně ctí.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A když pan Pavel Zeman odstoupil, nebo oznámil tu svoji rezignaci k 1. 7., říkal, že na něj paní ministryně spravedlnosti vyvíjela tlak politický, ale pak už to nikdy nevysvětlil, nechtěl se k tomu vracet. Paní ministryně říká, že žádný tlak nevyvíjela, že se s ním ale už bavit nechtěla. Veřejnost vlastně nemá tu odpověď, jak to bylo. Vám to vadí, pane předsedo?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Je právo nejvyššího státního zástupce a kterýkoliv člověka ve svobodný a demokratický zemi, že řekne, já už to nechci dělat, tak to dělat nebudu, a to pan vrchní státní zástupce Zeman udělal. Já to respektuju, i to do jistý míry třeba chápu, proč jsem registroval i navenek některé ty spory mezi ministryní spravedlnosti a panem vrchním státním zástupcem, ale jako to, že si zasluhuje odchod z takové funkce, jako bych řekl podrobnější vysvětlení, to bych řekl, že tomu tak je. Ale já nevím, co by pan státní zástupce musel říkat, a třeba to může být tak, že ty věci fakt nejdou říct, že to prostě je situace, která není úplně jednoduše sdělitelná. Může to být nějaká antipatie nějakého typu, která vlastně by nám nemusela připadat ani jako důležitá, že já to akceptuji nakonec.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Že si každý pod pojmem politický tlak může vybavit něco jiného, že by to pan Zeman...


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Úplné drobnosti dlouhodobě opakující se jako znamenají, že potom tu práci fakt nechcete dělat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A rozumím, stejně se vyjádřil pan premiér i k otázce pana Koudelky a jeho dalšího mandátu, který končí 15. 8., on řekl, že si dovede představit, že by o novém šéfovi BIS rozhodla až další vláda. Je to dobře, nebo ne?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Co se týká pana Koudelky, tak zase, pokud by tam došlo k nějakému překlenutí, které by nemělo vliv na to, jak ta Bezpečnostní informační služba funguje, tak si to dovedu představit jako přijatelnou variantu, i když jako samozřejmě v případě pana ne-generála teda Koudelky.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pana plukovníka.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já nemám pochybnosti o tom, že by ta služba fungovala nějak špatně. Ale pokud máme být důslední, tak to, že pan premiér to srovnává s nejvyšším státním zástupcem, určitým způsobem chápu, byť ta jedna věc dobíhá, což je ten Koudelka, standardním způsobem. A ta druhá věc byla vyvolaná nějakým rozhodnutím, které nebylo úplně očekávané, tak to není úplně to samé. Ale pokud to někdo chce jako, řekněme, udělat tak, aby to bylo, aby ten přístup byl stejný, tak je to pro mě akceptovatelné, byť se mi zdá, že v případě pana generála Koudelky je to tak, že ten konsensus mezi opozicí a koalicí by se dal nalézt poměrně široký.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Promiňte, on se už nalézáme, bezpečnostní výbor se vyjádřil, že to má jako většinu.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
A tím pádem vlastně ta hlavní obava, která by mohla vést zodpovědného politika k tomu, aby nenominoval, je tím vlastně zhojena, protože jako pokud on má dneska podporu opozice, která třeba potom může ty volby vyhrát, tak mu nehrozí, že potom najednou někdo bude říkat, že to mělo být jinak. Takže, řekl bych, že ty případy z hlediska té politické situace jsou rozdílné. Nemyslím si, že to je potřeba říct stejně, ale rozumím tomu, že může být panu premiérovi navrženo, aby to takhle spojoval a tím celé jakoby rozostřoval.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Navrženo, navrženo kým?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
No, píáristy.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Okay. A vidíte tam nějakou spojitost. Já jsem se na to ptala i Andreje Babiše, jestli nechce prostě jenom naštvat pana prezidenta, který velmi kritizuje BIS jako takovou i pana Koudelku, 6× ho odmítl povýšit do hodnosti generála, pana plukovníka.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Je pravdou, že vztah prezidenta k panu Babišovi po volbách bude velmi důležitý. To znamená, může tam také hrát roli, já si netroufám odhadnout, jak velkou, já nevidím do hlavy ani jednoho z nich. To znamená, může to tam hrát roli, kdybych se měl také spekulativně vyjádřit. A jak velkou, nevím.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Děkuju, pane předsedo. Pojďme k pandemii, která odeznívá, ale je tady velké riziko zavlečení nebo rozšíření nových mutací delta, gama. Jak vy osobně, jako člověk, jako politik vnímáte to riziko další vlny způsobenou novými mutacemi?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
To riziko tady je, neměli bychom ho podceňovat, měli bychom se nechat očkovat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Podceňujeme ho?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Zdá se mi, že je tendence ho podceňovat, že vlastně taková ta základní pravidla, která byla nám vštěpována kromě očkování, které je úplně zásadní, abychom, pokud jsme někde, pořád byli obezřetní z hlediska své vzdálenosti, já nevím, pití z jednoho kelímku, já nevím, co všechno dalšího, že bychom prostě měli pořád být opatrní, aby, když náhodou by se někde objevila, já nevím, ta mutace delta nebo něco jiného, tak aby se nestalo, že ze 100 lidí, kteří byli na té akci, jich 100 má mutaci delta, protože opravdu se chovali způsobem, který neodpovídá dodržování principu předběžné opatrnosti, a to bychom měli dělat. Ale já si myslím, že důležité je to očkování, že je potřeba si uvědomit, že když se nechám očkovat, tak pomáhám nejen sobě, ale i tomu okolí a pokud to nikdo nedělá, tak samozřejmě je to jeho svobodné rozhodnutí, ale je to zároveň i prostě chování se, který znamená, že, pokud tady chceme žít v bezpečné zóně, kde není velká pravděpodobnost, že se bude například ta mutace toho koronaviru šířit, že tomu nepomáháme, že ti ostatní to dělají za nás tím, že se nechají očkovat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Čím ty lidi přesvědčit, ty nepřesvědčené, nerozhodnuté, možná i v řadách těch odmítačů. Čím to udělat, protože podle odborníků je nutná vysoká proočkovanost, až 80 % kvůli těm novým mutacím, tam zdaleka nejsme ani nebudeme, vakcín bude dostatek, příští týden má dorazit 1 000 000 vakcín, očkovací místa mají velkou kapacitu, očkují mnoho, ale registrací ubývá. Jak ty lidi přesvědčit?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já nejsem ten, kdo byl člověkem, který prostě ví, jakým způsobem dělat reklamní kampaně. Myslím si že to je jeden z úkolů vlády, aby se podrobně zamýšlela nad tím, jak ty lidi přesvědčit, aby se nechali očkovat. Je možné určitým způsobem ty neočkované lidi zvýhodňovat, řekněme, ale pouze v těch věcech, který nesouvisí se základními službami státu, vy nemůžete omezovat základní práva a svobody. To není úplně tak jednoduchý, jako říct, vy, co nebudete naočkovaní, nebudete smět tohle tohle, tohle, to není pravda, to nejde, protože každý musíme prostě zaručit jeho práva a svobody. Hodně může pomoci příklad, hodně mohou pomoci různé, řekněme, akce, ze kterých je vidět, že ty lidi, které pro ty ostatní jsou vzorem, se také nechávají očkovat. Skutečně můžou pomoci i další instituce. Já osobně třeba si myslím, že by velmi v téhle věci mohli pomoci naši lékaři, praktičtí lékaři, pediatři a tak dále. Ti, kdyby řekli, že to je důležitý, tak spousta z nás je zvyklá je poslouchat. Ale měla by tenhle koncept, který by měl nějaký systém a nějakou, řekněme, linii, vymyslet vláda, nemělo by to být tak, že se tady dozvíme, že teda se zajede do závodů, aby manažeři řekli, že se lidi mají lidi nechat očkovat a že se osloví některý kapely, aby říkali, jestli nemají očkovat, to prostě není žádná koncepce, to je takový povídání, no, tak já ještě taky, u nás tady máme jednoho fotbalistu, ten je nejlepší třeba v Telči, tak já mu řeknu, aby nechal v telčských listech říct, že se nechal očkovat, nebo Honza Štokr, ten je taky z Telče, tak by taky měl říct, že se nechal očkovat, a tím pádem Telčáci, co ho mají rádi, tak by se třeba taky nechali, takhle se dělat nedá, to je jeden z nástrojů, jedna z aktivit, ale musí to být celý systém, který někdo propojí a od toho, proboha, tady máme teda tu vládu ale.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Očkování ve firmách, to vám smysl dává, že firmy budou motivovat své zaměstnance, ať už jakkoliv...


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
To my smysl dává.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
To říká Andrej Babiš, že to je cesta, kterou teď...


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Školy, firmy, pozor, státní instituce, veřejnoprávní instituce, ty všechny prostě můžou dělat mnoho pro to, ale jako musí to mít systém, jako nemůže to být tak, že najednou někoho něco napadne, to je dobrý doplněk, ale nemůže to být základ té kampaně.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
V těch samotných protiepidemických opatřeních, která teď jsou nastavena, tam vám něco, pane předsedo, chybí, nebo přebývá, vedla se tady diskuse o těch povinných respirátorech nebo rouškách. Je tam něco, kde podle vás vláda, buď to přehání nebo naopak je spíš nedbalá?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Paní redaktorko, vy víte přesně, co teď můžete a co ne, já bych se zeptal právě naopak, protože jako vy se mě ptáte na to, co bych ještě udělal nějak jinak, já už teď jako tak, vždycky se dívám...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Myslíte v těch protiepidemických...


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Jo jo jo...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Snažím se to sledovat.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já už jako úplně, vy po mně chcete, abych řekl, co tam je špatně a co je dobře, já mám zatím docela problém jako zjistit, co ještě můžu nebo nemůžu, ale tak nějak...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Povinný respirátor ano nebo ne, s tím souhlasíte?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Povinný respirátor, jde o to kde, a zase pan premiér tady říkal, že tou částí ANO, která je tím proudem zdravý rozum, pak jsou tam ještě nějaký další dva proudy.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Selského rozumu, konzervativní a liberální, ano.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Takže oni tam mají vlastně 3 proudy. A liberál není držitel selského rozumu a konzervativec taky není držitel selského rozumu, to je ten prostředek jenom. To bylo takový zajímavý, a zase bychom si o tom ale mohli popovídat, nemůžeme, takže to je ode mě zase nehezký. A nazpátek, to znamená, já si myslím, že hodně záleží na tom, abychom, já vím, kdy ten respirátor si mám nasadit a kdy ne, jakoby cítím, že vím, kdy to jako bych měl dělat, protože jsou tam lidi, který bych mohl ohrozit a jsou staršího věku, tak bych to neměl dělat, nebo pak jsem venku, můžu si to sundat, jsme daleko od sebe, sundáme si to. To znamená, hodně si myslím, že by ta základní pravidla, která ztěžují šíření viru, by se měla pořád dokola opakovat a říkat se, a vy se jimi řiďte v rámci svého chování i jednání, když to budete dělat, tak to, že vás srazí auto, je málo pravděpodobné. Pokud budete chodit mimo přechod, že vás srazí, je větší, pokud budete jezdit v jednosměrce na kole proti přikázanému směru jízdy, tak je ta pravděpodobnost ještě větší. To jsou ty věci, který by se měly dát vysvětlit těm lidem, jakou obranu je možné používat proti tomu, aby vás nenakazil vir, a to byste měli v rámci svých možností a toho, jak se chováte, dělat. Ale hlavní je pořád dokola to očkování.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Podlehli jsme jako Češi, jako národ už v další iluzi úplného rozvolnění. 10 000 lidí bude dnes na stadionu v Maďarsku sledovat zápas s Nizozemskem?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Jako říci fotbalovýmu fanouškovi, že nemůže jet do Budapeště na zápas s Nizozemím, když to má kousek a je možné tam jet, to skoro nejde. Tam jedinou možnost, kterou můžete udělat, je, že fakt, a to zase jsem byl překvapený, že tady zaznělo, že fakt bych teda za sebe udělal všechno pro to, poprosil bych na kolenou ty fanoušky, jestli by nemohli, až přijedou, tak třeba za 2 nebo 3 dny se jít otestovat, všechny zadarmo, prosím pěkně, fanoušci, běžte potom se za 2-3 dny nechat otestovat na PCR test nebo za 4 dny, ať tam zjistíte, jak to s vámi je, tím velmi pomůžete Český republice a dneska taky hodně fandit přitom, hodně fanděte.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Já říkám, že jsme se na to pana premiéra ptali, jaký by měl být další postup pro ten návrat, jestli doporučení samokarantény a tak dál. Nemáte obavy, že se ze zápasu dnešního večerního, vy říkáte, že se bude hodně fandit, nastane nový Karlův most, pokud se něco, nedejbože, stane?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já pevně věřím, že tomu tak nebude, i proto, že ti lidé jsou poučeni, vědí, kam jedou. Věřím, že naprostá většina z nich bude očkována, ne zdaleka všichni a věřím, že ti, co nejsou očkováni, tak vědí, že jdou do nějakého rizika a že následně je možné, aby tomu, že potom se stanou třeba infekčními nebo tím dalším šiřitelem, mohou předejít úplně jednoduše, že se zadarmo mohu nechat testovat, nebo si můžou nechat udělat PCR test. A věřím, že to většina z nich udělá a že to udělá, i když vyhrajeme, nebo i když prohrajeme, protože fakt je to důležitý.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Dobře děkuju, pane předsedo, budeme v rozhovoru za malou chvíli pokračovat. Za malou chvíli jsme zpátky. Na CNN Prima News sledujete Partii.
Dobrý den. Na CNN Prima News sledujete Partii. Mým hostem je předseda
Senátu Parlamentu České republiky, místopředseda ODS, pan Miloš Vystrčil. Ještě jednou dobrý den.

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Dobrý den.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Děkuju, že jste tady. Pane předsedo, váš vztah s panem prezidentem, ten je v bodě 0, bude to tak pokračovat podle vás až do konce funkčního období pana prezidenta, nebo možná nastane nějaká změna?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Záleží na panu prezidentovi, protože já jsem říkal, že si myslím a souhlasím v tom s panem prezidentem, protože on to dneska také vlastně říkal v tom rozhovoru s vámi, že je potřeba komunikovat, i když to tomu druhému není úplně příjemné, protože je to v zájmu, v tomhle případě Česka, aby si nejvyšší ústavní činitelé vyměňovali názory, vyměňovali informace, třeba se domlouvali na tom, jak se budou chovat v rámci naší zahraniční politiky, to si myslím, že by bylo docela důležité. Ale já to změnit sám nemohu a je to věc pana prezidenta, jak do budoucna bude ty naše vztahy dekultivovat nebo kultivovat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Mnoho vašich kolegů, politiků nebo komentátorů, politologů, ti říkají to, že spolu nemluví 2 nejvyšší ústavní činitelé, prezident a předseda
Senátu poškozuje Českou republiku. Můžete být konkrétní, jak to, kde to drhne, kde je ten problém?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Kde je ten problém, zase je otázka spíš na pana prezidenta.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Nemyslím to, že spolu nemluvíte.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Ten obsah... Tak minimálně, jako pan prezident v okamžiku, kdy se mnou nemluví, tak přichází o nějaký názorový proud, který je jiný než ten jeho. Já si myslím, že je dobře, jak on říkal, sbírat ty informace ze všech stran a potom si udělat svůj názor a tady to najednou chybí, to je jedna věc, kde to dělá problém. A potom ta druhá je ta symbolická rovina, kterou vy jste dneska potvrdila, a to je, že když spolu dva nejvyšší jsem činitelé, v uvozovkách, nemluví, tak to nedělá dobré jméno navenek a dělá nám to problémy, protože potom nejsme třeba v této věci pozitivně posuzováni z hlediska, já nevím, přítomných velvyslanců, a tak dál, a tak dále. S tím, že teda, abych nebyl jenom negativní dneska, tak jsem velmi rád, že se v rámci návštěvy paní Cichanouské podařilo domluvit, že se potkala se všemi čtyřmi nejvyšší ústavními činiteli, včetně pana prezidenta. A za to děkuju, protože to pro Bělorusko bylo velmi důležité. Já jsem velmi rád, že pan prezident se taky s paní Cichanouskou potkal a že ona prostě říkala, když odjížděla, já jsem velmi ráda a bylo to na pozvání předsedy
Senátu, že se tady podařilo setkat se všemi nejvyššími ústavními činiteli, to se mi ještě nikdy nepodařilo. A byla, bych řekl, jako nabitá energií, tažená, je na tom velmi špatně, jako to je, to znamená děti, se kterými není, které jsou v Litvě. Manžela, který je zavřený, může s ní mluvit jednou ročně, ještě to kontroluje režim Lukašenka. A teď tohle všechno ona cítí. A teď když někde najednou vidí tu podporu a takhle širokou, tak já jsem z toho měl velmi hezký pocit a panu prezidentovi vlastně děkuju, že k tomu přispěl, protože je to bezva.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Děkuju. Objevují se stále noví možní kandidáti na prezidenta. Vygeneruje někoho
ODS, svého kandidáta?

Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Myslím si, že rozhodně to musí být tak, že buď koalice SPOLU, nebo nějaké širší uskupení v současné době opozičních stran vygeneruje svého kandidáta, kterého postaví jako kandidáta na prezidenta, ale teď jsou před námi ty volby do
Poslanecké sněmovny, tak si myslím, že většina těch lidí, která by o tom měla přemýšlet, přemýšlí úplně o něčem jiném.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Vy o tom přemýšlíte, vidíte někoho takového, nebo budete to vy?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já o tom samozřejmě přemýšlím, o některých typech, které si myslím, že by byly vhodné vím, ale budeme se o tom bavit na úrovni třeba vedení
občanských demokratů, třeba možná i na úrovni SPOLU, ale nebude to, omlouvám se, jako první tady na Primě CNN.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Rozumím, já to chápu. A vy máte v hlavě někoho takového, koho byste si představil jako nového prezidenta?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že existuje několik lidí, několik málo, kteří by byli vhodnými kandidáty na tu pozici, ale pak je to o tom, jestli oni chtějí, potom, jestli jsou volitelní, a tak dále. Je to víc faktorů, které ten člověk musí splňovat, aby to zvládl.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Děkuju. Poslední otázka. Příští týden jsou prázdniny, příští týden je červenec. Minulý rok...


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Školní prázdniny.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Mnoho lidí si ale bere dovolenou. Nastává to období, uděláte nějaké doporučení ve vztahu k letní dovolené právě kvůli té pandemické situaci, která se může zhoršit. Minulý rok politici doporučovali, zůstaňte doma, někteří zůstali doma, někteří ne, je něco, co by měli udělat a co uděláte i vy?


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že oni všichni vědí, co by měli udělat. A můj názor na to je takový, že pokud je to možné, tak bychom se měli chovat, řekněme, v takových dvou směrech. První je, že bychom neměli podnikat nějaké dobrodružné dovolené do míst, kde je velké riziko, to znamená, že bychom třeba se příliš i finančně vyčerpávali, protože ta doba nebude úplně jednoduchá. A druhá věc, že bychom se měli v rámci té dovolené, kdy ten člověk většinou už utrácí, tak bychom se měli snažit pomoci našim lidem, našim podnikatelům, našim výrobcům, našim jako zaměstnancům, protože přece je v našem zájmu, abychom ty peníze, které jsme našetřili a které si potom užíváme v té dovolené, zase dali někomu jinému od nás. Já tím neříkám, že máme ty ostatní pomíjet, ale je to takový, je to takový správný a ten člověk z toho má velmi dobrý pocit. Pokud vy můžete lidem, kteří žijí vedle vás, nebo s vámi v tom regionu pomoci jenom tím, že si tam dáte dobrý oběd a ještě máte šťastný vnoučata přitom.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pane předsedo, děkuju, že jste byl mým hostem. Na shledanou.


Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu PČR a místopředseda strany /ODS/:
Na shledanou. Děkuju za pozvání.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Přeji vám krásné léto. Stejně jako vám, našim divákům, přeji vám krásné a bezpečné léto. Mějte se hezky. Na shledanou.

Miloš Vystrčil
předseda Senátu PČR
místopředseda strany

Více o autorovi