Pražská ODS: Zavedením mýta pirátská koalice dopravu nevyřeší, jen se přelije na Vinohrady a Žižkov. Mapa ukazuje kritická místa
17. června 2021

Pražská ODS: Zavedením mýta pirátská koalice dopravu nevyřeší, jen se přelije na Vinohrady a Žižkov. Mapa ukazuje kritická místa

(www.ods.cz/region.prazsky) Za neschopnost realisticky řešit neutěšenou situaci v dopravě i ochranu životního prostředí v hlavní městě označuje pražská ODS záměr Pirátů a koalice vládnoucí na pražském magistrátu zavést mýtné poplatky. Podle Pirátů a koalice je totiž mýto jediným účinným nástrojem, jak bojovat proti emisím. Když Praha začne od Pražanů a mimopražských řidičů vybírat mýto, automobily z Prahy ale nezmizí. Místo toho přibydou nové dopravní problémy, dojde mimo jiné k přelití dopravního zatížení a ke zvýšení znečištění ovzduší v jiných částech města. Nejpostiženější patrně budou obydlené oblasti Vinohrad a Žižkova až k Ohradě. Upozorňuje na to pražská ODS, ale také odborná studie, kterou si koalice nechala vypracovat a kterou možná i z těchto důvodů dosud nezveřejnila.

Pražská ODS dlouhodobě upozorňuje, že Piráti a koalice pracují se třemi variantami mýtné zóny. Z podkladů pro pražský klimatický plán a vyjádření radních v médiích vyplývá, že pro výběr mýta v Praze pravděpodobně vybrali variantu, podle které nová mýtná zóna o oblasti 10 km2 bude zahrnovat magistrálu, ale také oblasti Smíchova, Nového města, části Nuslí a Vinohrad. Do zpoplatněné části města mají patřit hlavní dopravní tepny v centru, ale také třeba obchodní oblast na Andělu.

A i když Piráti a koalice připravují mýtné za zády Pražanů a v posledních dnech ve snaze zamlžovat podrobnosti sdělují zástupné důvody, proč mýtné v hlavním městě údajně není na pořadu dne, faktem je, že jeho zavedení si už odhlasovali jak v plánu udržitelné mobility, v němž je uvedeno, že za zavedení mýta Pražané zaplatí 4 miliardy korun, tak i v klimatickém plánu. Vloni si nechali vypracovat i studii, která potvrzuje naše obavy, tedy že kvůli neexistenci okruhů a objízdných tras se může zhoršit doprava v jiných částech města,“ uvedla předsedkyně kontrolního výboru pražského zastupitelstva Alexandra Udženija.

I tato studie totiž varuje, že minimálně na východní hranici mýtné zóny nebude existovat způsob, jak zamezit nekontrolovanému přelití dopravy na méně vhodné komunikace v obydlených oblastech Vinohrad a Žižkova až k Ohradě. Mýtné by tak evidentně mohlo zhoršit dopravu i v dalších čtvrtích hlavního města.

Podle předsedy zastupitelů ODS v Praze Zdeňka Zajíčka za situace, kdy neexistují okruhy a objízdné trasy a kdy je nedostatek parkovacích míst P+R, zavedením mýta se doprava z Prahy nijak nevypaří. A lidé si jen kvůli mýtnému ani nebudou kupovat elektroauta. „Dojde logicky jen k tomu, že doprava se v Praze více přelije na komunikace, které nejsou zpoplatněné. Množství škodlivin v ovzduší tedy v Praze zůstane stejné, pokud zároveň neprovedete i jiné komplexní změny v MHD a dopravě, jako jsou okruhy, záchytná parkoviště, zefektivnění a zvýšení komfortu jízdy veřejnou dopravou,“ uvedl Zajíček s tím, že jestliže Piráti a koalice chtějí zavést mýto v širším centru, a zároveň ale tvrdí, že to dělají kvůli snížení znečištění ovzduší v Praze, pak neříkají lidem pravdu. „Otázkou je, zda opravdu jde o ochranu životního prostředí nebo jen o jednoduchý způsob, jak na Pražany uvalit další daň,“ dodal.

Z analýzy variant zavedení mýtného systému vyplývá, že v případě doporučené varianty zpoplatněné oblasti zahrnující kromě Prahy 1 také části Prahy 2 a Prahy 5, mýtný systém si vyžádá 43 vstupních a výstupních bodů, které budou kontrolovat kamery.

Jde o tyto body, které určí hranici nově zpoplatněné mýtné zóny:

U Brusnice, Chotkova, Nábř. E. Beneše, Štefánikův most, Hlávkův most, Rohanské nábřeží, Prvního pluku, Pobřežní, Sokolovská, Křižíkova, Malého, Pernerova 2x, Husitská, Řehořova, Seifertova, nám. W. Churchilla, Na Smetance, Mánesova, Vinohradská, Římská, nám. Míru – sever, nám. Míru – jih, Belgická, Londýnská, Bělehradská, Koubkova, Sekaninova, Jaromírova, Čiklova, Nuselský most, Lumírova, V Pevnosti, Podolské nábřeží, Strakonická, Nádražní, Radlická, Ostrovského, Plzeňská, Radlická (PC), Kartouzská, Holečkova a Pohořelec.