9. června 2021

AntiCovid tým: Český covid pas je absolutní zbytečnost

(www.ods.cz) Vládní novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která zavádí český covid pas, koalice SPOLU nepodpořila. Zákon je totiž zbytečný a nefunkční, protože celoevropské řešení dnes schválil Evropský parlament. Zástupci AntiCovid týmu tak na dnešní mimořádné schůzi projednávání pasů v legislativní nouzi odmítli.

„Všichni naši europoslanci dnes hlasovali pro evropský certifikát. Nástroj pro svobodné cestování po zemích Evropské unie tu tudíž už máme. Jsme skutečně přesvědčeni o tom, že můžeme jít cestou dnes již existujících nástrojů a CzechPointů. Není potřeba, abychom projednávali něco, co vláda nedokáže zdůvodnit,“ uvedl lidovecký poslanec Marek Výborný.

„Není potřeba přijímat další zákony. Důležité je, aby lidé, pokud chtějí vycestovat, dostali do rukou reálnou službu státu, a aby to měli co nejjednodušší. Takovou službu umožňuje zákon o právu na digitální službu, stejně tak je už dnes dostatečně ukotvený výpis z jakéhokoliv informačního systému veřejné správy. Za těchto okolností jde jen o technické zajištění přenosu potřebných informací k lidem a není potřeba další legislativy,“ řekl místopředseda ODS Martin Kupka.

„Jako AntiCovid tým máme dlouhodobou prioritu, aby každý občan měl možnost vycestovat do ciziny za co nejjednodušších a nejdostupnějších podmínek a nezáleží na tom, zda je to za účelem výkonu práce, Erasmu, studentských stáží nebo dovolené. Nechceme zavřené hranice jako za minulého režimu a jsme připraveni pro to udělat maximum. Je správné, že Evropská unie vydala nařízení, které naši europoslanci podpořili. Vládě teď nebrání nic v tom, aby tyto podmínky nastavila a sjednotila v rámci celé unie. Je důležité také zmínit, že se nejedná jen o prázdninové měsíce, ale o celý rok, kdy toto nařízení má platit, proto je důležité, aby vláda reflektovala také naše připomínky,“ řekl Vlastimil Válek, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

„Nejsme ale jen bourači a ti, kteří jen oponují vládě. Přicházíme také s konkrétními pozitivními návrhy. Už několikrát jsme zdůrazňovali, že jedním z nástrojů, jak optimalizovat a zefektivnit boj s covidem, je vyšetření protilátek u našich občanů. Máme tu celou řadu lidí, kteří sice neměli PCR prokázanou nákazu covidem-19, nicméně velmi pravděpodobně nákazu prodělali a mají vysokou hladinu protilátek. Tím pádem jsou tito lidé bezpeční z hlediska možné reinfekce i vůči svým spoluobčanům. V tuto chvíli ale stát s hladinou protilátek nepočítá,“ upřesnil poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL).