26. května 2021

Pražská ODS tlačí na Piráty a koalici: Ukažte Pražanům sazby, kolik budou platit za mýto v Praze

(www.ods.cz/region.prazsky) V Praze se vládnoucí koalice v čele s Piráty chystá zavést mýto, aniž by Pražanům sdělila, jaké poplatky na ně uvalí za průjezd širším centrem hlavního města. Před klíčovým jednáním o Klimatickém plánu na to upozorňuje pražská ODS, která označila za drzost chtít po řidičích nové poplatky za situace, kdy členové koalice vládnoucí na magistrátu blokují dostavbu okruhů Prahy. Na čtvrtečním jednání Zastupitelstva hlavního města bude pražská ODS proto chtít, aby koalice veřejnosti odkryla, kolik peněz budou pražští řidiči za mýto v Praze platit.

„Poplatky budou uvaleny hlavně na Pražany, ale ceník koalice skryla pod rouškou líbivého zeleného aktivismu, aby proti sobě nepopudila veřejnost. Není přitom ani jasné, zda město poskytne nějaké slevy z poplatků rezidentům, zásobování a rozvážkovým službám, carsharingu nebo taxislužbám. Na jednání zastupitelstva ji proto vyzveme k transparentnosti,“ uvedla Alexandra Udženija.

Pražská ODS upozorňuje, že o zavedení mýta usiluje mimo jiné náměstek Petr Hlubuček (STAN), který zároveň se starostou Suchdola blokuje už desítky let výstavbu severní části okruhu. Naproti tomu primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v médiích kritiku ODS zlehčuje, že mýto je zatím mimo hru a pouhým tématem pro budoucnost. To mu ale nebránilo v tom, aby pro zavedení mýta v Praze zvedl ruku. „Nedostavěli okruhy a blokují výstavbu okruhu. Nesouhlasíme s tím, aby se mýto stalo daní, kterou řidiči zaplatí za nicnedělání pražské koalice,“ odmítla zavedení nových poplatků v Praze Udženija.

Se zpoplatněním průjezdu širším centrem počítá tzv. Klimatický plán hl. m. Prahy 2030, který pro koalici sepsal bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík. Jde o rozsáhlý dokument, ve kterém jsou na více než 250 stranách popsány ambice hlavního města, které mají údajně snížit emise CO2 vyprodukované na území hlavního města o 45 % a to za cenu 231 mld. korun. Podle pražské ODS nerealisticky stanovené cíle, užití moderní marketingově-enviromentální rétoriky a celkový aktivistický styl dokumentu, nemůže zakrýt fakt, že jde o výrazný hazard s veřejnými prostředky v rozsahu stovek miliard korun i nereálné sliby. Plán mimo jiné zavádí masivní dopravní omezení, vynucuje výstavbu solárních elektráren na 23 000 pražských střechách a počítá s další více než šedesátkou projektů bez jasného finančního plánu a schopnosti města tyto projekty řídit„Respektujeme principy udržitelného rozvoje. Máme mít ambice, ale nemáme si dávat nesplnitelné cíle. Klimatický plán tak, jak je navržen a prezentován magistrátní koalicí, je, bohužel pro Pražany, jen drahou a pouhou politickou proklamací,“ uvedl Zdeněk Zajíček.

Zastupitelstvo má rozhodovat také o tom, zda provozovatelé zahrádek restaurací budou od června platit poplatek za užívání veřejného prostranství. S návrhem pomoci podnikatelům přišla pražská ODS, která chce plošně odpustit nájem za zábor veřejného prostranství a hotelům a majitelům penzionů poplatky z pobytu do konce letošního roku. Pražští radní v reakci na návrh pražské ODS si v pondělí narychlo odhlasovali, že podnikatelé za předzahrádky na komunikacích patřících Praze nebudou platit jen dva měsíce v červnu a červenci. Od srpna ale chtějí od podnikatelů vybírat snížené nájemné.

„Zdá se, že tato koalice místo pomoci a snaze vrátit život a turismus do města chce jen zavádět nové poplatky a restrikce,“ trvá na původním návrhu ODS Tomáš Portlík s tím, že Piráti ani zbytek koalice na rozdíl od pražské ODS zatím nepřišli s žádným projektem na podporu podnikatelů a cestovního ruchu v Praze.

„Hřibova rada naopak vypověděla 20 smluv s provozovateli zahrádek, protože údajně brání v pohodlné prostupnosti Královské cesty a takzvaného Hradebního korza pro pěší. 31 dalších smluv má být upraveno tak, aby se zmenšila plocha, nebo dispozice zahrádky. O zákazníky podnikatele připravil koronavirus a vládní zákazy, teď v tom pokračuje magistrát,“ podivuje se Portlík.