Televizní noviny
18. dubna 2021

Petr Fiala: Televizní noviny

(TV Nova) Hostem hlavní zpravodajské relace TV Nova Televizní noviny byl v živém vstupu předseda ODS Petr Fiala.

Celý rozhovor s Petrem Fialou můžete zhlédnout na tn.cz.
 

Petr SUCHOŇ, moderátor:
U tématu zůstáváme. V televizních novinách vítám
předsedu opoziční ODS Petra Fialu. Dobrý večer.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Dobrý večer.

Petr SUCHOŇ, moderátor:
Vy jste mluvil o potřebě rázných kroků. To, co zatím vláda učinila, jsou to rázné kroky, nebo by se ještě dalo udělat víc? A případně co, prosím?


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
To je první krok. My tady čelíme něčemu, co je naprosto vlastně nepředstavitelné. Ty zprávy jsou šokující, že cizí velmoc tady dělá teroristické útoky, akt státního terorismu, násilí, při kterém zemřeli naši občané. To se prostě...to je vlastně nepředstavitelná...nedá se to nechat bez odezvy. Vyhoštění 18 diplomatů je první krok. Já předpokládám, že budou následovat další. Je naprosto nutné, aby se okamžitě sešly příslušné výbory v
Poslanecké sněmovně. My jsme iniciovali jejich setkání. Chceme o tom mluvit jako o prvním tématu v úterý na schůzi Poslanecké sněmovny. Ale vláda musí dělat další kroky. Já jsem třeba přesvědčen, že by premiér měl požádat o svolání mimořádného summitu Evropské rady. A ty další kroky by měly být koordinovány jak v Evropské unii, tak se Severoatlantickou aliancí.

Petr SUCHOŇ, moderátor:
Pane předsedo, oznámení těch závažných podezření vychází na světlo v době, kdy na východní Ukrajině vlastně stojí proti sobě ruské a ukrajinské síly. Může tahle kauza vyvolat podle vás ještě větší konflikt? Může mít ještě větší přesah?


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Ten konflikt tu je. Vlastně Rusko dlouhodobě se snaží posílit svůj vliv na svých západních hranicích, ale bohužel také ve střední Evropě. Proti nám vedou dlouhodobě útoky kybernetické, jakousi informační válku. My jsme tady v první linii. Ale to všechno má jenom nějakou rovinu. Toto, co se teď stalo, nebo to, co se tady odhalilo, je naprosto něco nepředstavitelného. Na to musí být velmi rázná reakce. A já doufám, že jsou vyléčeni všichni ti politici, kteří pořád ty hrozby podceňují, nevidí v Rusku nebezpečí, jsou připraveni ruské firmy pustit do dostavby jaderné elektrárny. To jsou všecko věci, které ohrožují naši bezpečnost. A to musí okamžitě přestat.

Petr SUCHOŇ, moderátor:
Pane předsedo, ještě jedno důležité podtéma. Prezident Miloš Zeman se vyjádří příští neděli. Přitom reagovala a podporu Česku vyjádřila řada států a třeba prezidentka Slovenska Zuzana Čaputová. Jak vy vnímáte mlčení pana prezidenta?


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Já tomu vůbec nerozumím. Nechci si ani domýšlet, co je za tím. Pan prezident by měl v této opravdu vážné chvíli vystoupit, postavit se jednoznačně na stranu vlády, požadovat po Rusku vysvětlení. Tady je ohrožena bezpečnost našich lidí. Vždyť my nevíme, jaké další hrozby tu jsou. Česká republika musí reagovat a musí reagovat ústy všech ústavních činitelů samozřejmě v čele s panem prezidentem.

Petr SUCHOŇ, moderátor:
Pane
předsedo, děkujeme. Hezký večer díky.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Děkuji za pozvání. Pěkný večer.