Havlíček musí z vlády!
14. dubna 2021

Pavel Žáček: Havlíček musí z vlády!

(Lidové noviny) Dvojjediný ministr a místopředseda vlády Karel Havlíček se v politicky tak citlivé otázce, jakou je dostavba nového jaderného bloku v Dukovanech, nejprve pokusil obejít Poslaneckou sněmovnu, posléze opozici a nakonec i vlastní vládu.

Nejprve Havlíček jako ministr průmyslu a obchodu na sklonku loňského roku odmítl předat materiály zpracované pracovní skupinou Stálého výboru pro jadernou bezpečnost sněmovnímu výboru pro bezpečnost, a znemožnil tak poslancům projednat důležité parametry tohoto strategického tendru. Záměrně nám zabránil seznámit se s argumenty naší bezpečnostní komunity, proč do tendru nepřizvat ruské a čínské firmy.

Jedním z dokumentů, který se ministr snažil utajit před naším výborem, byla Informace o zajištění přípravy nových jaderných zdrojů v lokalitě Dukovany a dalších krocích, odtajněná a projednaná vládou již téměř před rokem. Rozhodně stojí za citaci, jak svým usnesením ministři vzali na vědomí, že zcela zásadní význam pro jadernou bezpečnost České republiky má spolehlivost a důvěryhodnost dodavatele (potažmo i subdodavatelského řetězce), jakož i geopolitické zájmy a rizika. Byli přitom informováni o riziku kybernetických útoků na řídicí systém jaderné elektrárny či určité komponenty jaderné elektrárny a za určité krizové geopolitické situace závislosti na určitém dodavateli (či jeho subdodavatelích)… Stát si musí být v každém okamžiku přípravy a realizace projektu výstavby nových jaderných zdrojů schopen ohlídat své bezpečnostní zájmy.

Desátého března se Havlíček na schůzce se zástupci opozice podivoval, že bezpečnostní výbor nedostal požadované materiály k projednání. Zaručil se, že je ministerstvo průmyslu a obchodu obratem zašle. Na místě všechny ubezpečil, že budou akceptovány veškeré požadavky bezpečnostní komunity a že o dalším postupu nerozhodne on sám, ale vláda.

Zrada pozice české vlády

Nic z toho se však nestalo. Za čtrnáct dní Havlíček pod tlakem ČEZ (a KSČM) rozhodl o rozeslání pozvánky do tendru čtyřem zájemcům, včetně Rosatomu. Sám, bez projednání bezpečnostních parametrů pracovní skupinou, bez mandátu vlády, jen na základě ústní konzultace s předsedou vlády Andrejem Babišem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, chtěl distribuovat dotazník ČEZ. Kromě sněmovny se tak ministr rozhodl obejít i vlastní vládu. Nebylo divu, že jsme jako opozice žádali jeho hlavu.

Premiér Babiš byl dokonce pod tlakem naší opozice nucen svolat Bezpečnostní radu státu. Namísto sesazení Havlíčka obelhávajícího parlament, ba dokonce zrazujícího pozici české vlády, však byl 29. března odvolán vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl nesouhlasící s jeho nadbíháním Rosatomu.
Ministr Havlíček se už měsíce tváří, jako bychom nebyli členy Evropské unie ani Severoatlantické aliance. Dělá, jako by si nebyl vědom, že Ruská federace porušuje své mezinárodní závazky, včetně těch vyplývajících z členství v Radě Evropy. Jako by nevnímal sérii válečných konfliktů rozdmýchaných Ruskem od pádu Sovětského svazu, aktuálně opět hrozící Ukrajině. Že by netušil, jak v rámci hybridního konfliktu útočí ruští hackeři na naše instituce, ministerstvo zahraničí a obrany, možná dokonce i MPO. Nechce se věřit, že by nevěděl o smrtelných operacích ruských tajných služeb vraždících v Evropě své oponenty, mj. zakázanými chemickými látkami.

Na jaký argument ještě čekáte, pane ministře Havlíčku, až zabijí také někoho v České republice? Co budeme dělat, když Ruská federace vyvolá konflikt s našimi partnery v Pobaltí nebo v Rumunsku či Turecku? Myslíte na to?

Pokud nikoliv, pane ministře, měl byste opustit svůj vládní post. Nadbíhání ruským politickým i ekonomickým zájmům nelze označit jinak než za zradu našich národních zájmů, naší národní bezpečnosti, a to nejenom v kontextu Evropské unie, ale zejména našeho členství v NATO.

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.
poslanec PČR
zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek

Více o autorovi