Vláda se sejde a nic nerozhodne. Jednání s Babišem je smutek
25. února 2021

Petr Fiala: SeznamZprávy.cz: Vláda se sejde a nic nerozhodne. Jednání s Babišem je smutek

(Seznam.cz) Je třeba odvrátit katastrofu, prohlásil včera dramaticky premiér Andrej Babiš. Jenže místo avizovaného zásadního zásahu jeho vláda včera večer o žádných opatřeních nerozhodla. A dnes to bude podobné. Co na to opozice? Hostem dnešního rozhovoru a podcastového pořadu Seznam Zpráv Ptám se já byl předseda ODS Petr Fiala.

Podle něj opozice stále neví, jak chce vláda v aktuální krizové situaci postupovat. „Všechna jednání mají podobný průběh. Dojem toho chaosu a toho, že vláda neví, co by udělala, ten máme asi všichni. Já nemám ve zvyku vynášet z jednání podrobnosti, ale cítím po nich vždycky zklamání a smutek, že se neposouváme dál,“ řekl Petr Fiala.

Do toho dnes před jednáním vlády avizovala ministryně financí Alena Schillerová, že vláda nic nerozhodne, protože neví, jaký bude právní rámec. Neboli zda jí Sněmovna posvětí další nouzový stav.

Podle Fialy ale má vláda všechny potřebné nástroje včetně nouzového stavu, který ODS považuje za nadbytečný: „A přesto je ta situace horší a horší,“ vysvětlil předseda ODS. Tomu se také nelíbí, že vláda opět žádá o jeho prodloužení.

„Předevčírem nepadlo slovo o tom, že vláda potřebuje nouzový stav. Bavili jsme se o tom, že když schválíme pandemický zákon a vše se stihne, bude mít vláda dost nástrojů, aby mohla situaci zvládat. Ani ne o 24 hodin později vláda přichází s tím, že bude žádat o nouzový stav. Svědčí to o faktu, že vláda opravdu neví, co dělat,“ dodal s tím, že ODS nic nepřesvědčí k tomu, aby pro nouzový stav zvedla ruku. Fiala zkritizoval i opakovaný nedostatek dat, o která by vláda svá rozhodnutí opřela.

Měla by vláda Andreje Babiše dovládnout až do voleb? „Navrhoval jsem na podzim, aby vláda žádala o důvěru. Součástí mého řešení tehdy byly předčasné volby, to je teď nemožné termínově a navíc nemáme podle čeho volit – není platný volební zákon,“ vysvětlil v rozhovoru Fiala.

Co chce Petr Fiala slyšet na dalším jednání od premiéra? Pusťte si rozhovor v úvodním audiu, nebo ve všech podcastových aplikacích. Podívat se na něj můžete také ve videu na Seznam Zprávy.