Musíme zrychlit očkování
12. února 2021

Martin Červíček: Musíme zrychlit očkování a testování

(MF DNES) Podle hejtmana Martina Červíčka víc než uzávěra pomůže více testů i očkování. Vládní opatření, která zpřísnila nošení ochranných prostředků a zakázala až na výjimky vjezd a opouštění okresu Trutnov, musí podle královéhradeckého hejtmana Martina Červíčka (ODS) následovat další kroky. Na zvládnutí epidemie v jednom z nejpostiženějších okresů Česka bude mít podle něj zásadní vliv především rozšířené testování, s nímž od začátku týdne pomáhá armáda. Hejtman chce po vládě také zvýšení počtu vakcín pro Trutnovsko. „Očkování by mělo v nejpostiženějších oblastech zintenzivnit," žádá Červíček.

Pokud by nouzový stav nebyl, jak velký by to podle vás byl problém v organizaci těch opatření?

Pokud nebude schválen nouzový stav, budeme si muset počkat, co udělá vláda a jednotlivá ministerstva, protože jsou tady různé zákony, podle kterých mohou některá opatření nadále platit. Bude záležet na rozhodnutí ministerstev. Myslím, že se budeme muset sejít s hygienou a v rámci krizového řízení a štábu vyhodnotit stávající situaci v Královéhradeckém kraji a říci si, jestli jsou některá opatření, která by bylo vhodné v našem regionu ponechat. Na základě takovéto diskuse a vyhodnocení situace se můžeme bavit o tom, co udělá Královéhradecký kraj. Je snaha sjednotit to i v rámci jednotlivých krajů. My teď v asociaci krajů máme poradu, budeme se bavit, jaké přístupy by mohly být zvolené. Ta diskuse teď jede velmi intenzivně.

Několik hejtmanů už prohlásilo, že zvažují vyhlášení stavu nebezpečí, zvažujete to i vy?

Byl bych moc rád, abychom si nejprve počkali, jestli nouzový stav bude prodloužen nebo ne. Pak budeme muset všichni vyčkat, jaká opatření budou vydávat ministerstva. Klasicky ministerstvo zdravotnictví a také ministerstvo školství v opatřeních ve školách. To nejdřív musíme zjistit a pak se budeme bavit o tom, jestli je potřeba vyhlásit nějaký stav nebezpečí, jestli budou stačit nařízení vlády či ministerstev, popřípadě krajské hygieny.

Pokud by se otevřela horská střediska, bude to jistě nápor i na blízké nemocnice. Jednáte o možnosti další pomoci, aby takové pacienty zvládli?

Upozorňoval jsem na to, že když budou otevřená horská střediska, lze očekávat další problémy, jako jsou úrazy na sjezdovkách. Každý rok v únoru máme 40 hospitalizací pacientů s úrazy, kteří vyžadují péči. Velmi často skončí na intenzivních lůžkách. Proto jsem už před asi třemi týdny upozorňoval ministerstvo zdravotnictví, že je potřeba s tím počítat, koordinovat péči o pacienty s tím, že je budeme převážet i mimo Královéhradecký kraj. Nakonec to se dnes děje jen kvůli covidu.

Máte informace, že by se chystal nějaký další převoz pacientů z krajských nemocnic?

Zatím jsem informovaný, že situace se stabilizovala, že lůžka, která jsou k dispozici, prozatím stačí. Nemám teď informace o tom, že by se plánoval nějaký další převoz.

Která část trutnovského okresu je nejpostiženější?

Společně s hygienou už od začátku roku upozorňujeme, že vývoj epidemie na Trutnovsku je určitě něčím ovlivňován. Proto jsme poslali i první vzorky, které jsme vytipovali, že měly určité znaky mutace, a chtěli po ministerstvu, aby nám co nejdříve řeklo na základě jasných dat, jestli vývoj epidemie je ovlivněn britskou mutací. Dnes po měsíci se dozvídáme ze Státního zdravotního ústavu, že 60 procent vybraných vzorků, které jsme poslali, potvrdilo britskou mutaci, a že epidemie je tím ovlivněná, že šíření je rychlejší, možná se to odráží i na hospitalizovaných pacientech. Z toho důvodu si myslíme, že náš region zaznamenává vysoká čísla zejména kvůli komunitnímu šíření, které je ovlivněno britskou mutací. Když jsme měsíc zpátky požadovali bližší údaje, musím přiznat, že dodnes jsem nedostal vysvětlení, jestli na základě vzorků lze říci něco konkrétnějšího, jestli lze hodnotit konkrétní lokality.

Budou opatření na Trutnovsku fungovat, budou je lidé dodržovat?

Když o tom dva dny diskutuji s ministrem zdravotnictví a hlavní hygieničkou, upozorňuji na to, že jakékoliv opatření, které vláda přijme, by mělo být odůvodněno a mělo by vycházet z nějaké analýzy a z dat. Dnešní rozhodnutí, které konstatovalo, že ministerstvo zdravotnictví to zvážilo, označilo rizikovou oblast Trutnovsko. A snaží se dalšími opatřeními, jako je omezení mobility, pokusit vše zpomalit. Jestli to zafunguje, uvidí se v dalších dnech. Osobně jsem přesvědčen, že se máme víc soustředit spíš na věci, jako je testování, a to v co nejvyšší míře. Proto jsem oslovil armádu a požádal ji o dva mobilní týmy, které nám jezdí na Trutnovsku. Opakovaně jsem žádal o zvýšení, máme přísliby, že by týmů mohlo být více. Testování pro širší veřejnost na území Trutnovska, myslím, může mít vliv na zpomalení epidemie, protože včas budeme schopni diagnostikovat lokality, kde výskyt koronaviru je větší. Zároveň jsem přesvědčen, a byl jsem ujištěn krajskou hygienou, že budeme více trasovat případy, které mají rizikovost, například jsou spojené s britskou mutací nebo lokalitami, kde se objevila. Trasování by mohlo označit nejen lokality, ale i poskytnout informaci pro veřejnost, aby byla obezřetnější a snažila se více zachovávat pravidla sociálního kontaktu. Ale k tomu potřebujeme mít data z testů a co nejrychlejší trasování. V neposlední řadě budeme muset pokračovat v intenzivním očkování. My jsme od začátku roku očkování nastavili tak, že co dostaneme, do týdne vyočkujeme. Bohužel ani dnes nemáme proočkovanou rizikovou kategorii 1A, tedy zdravotníky, seniory v domovech a seniory 80+. Dostali jsme kolem 20 tisíc vakcín a ty máme vyočkované a čekáme na další závoz. Očkování by se mělo v těch rizikových oblastech zintenzivnit, takže můj požadavek na vládu bude, aby zvážila v rámci dodávek, které nejsou dostatečné, jestli nelze některé objemy zvýšit.

Jak dlouho dopředu jste o navrhovaných opatřeních věděl?

Jsem už druhý den v kontaktu s policií, nejen s krajským ředitelem, ale i s policejním prezidentem. Domlouvali jsme se, jakým způsobem by měla policie zajišťovat opatření, pokud by došlo k omezení pohybu v okrese Trutnov. Chtěl bych podotknout, že jde o opatření, která mají pomoci snížit mobilitu. Lidé, kteří nemají vztah k okresu Trutnov, nemají tam jezdit. Není to prosím hermetické uzavření okresu. Podle vyjádření ministerstva jde především o to, odradit od cesty na Trutnovsko lidi, kteří tam nutně jet nepotřebují, tedy především zredukovat cesty na hory. Co se týče těch, kteří tam žijí a pracují, existuje celá řada výjimek. Může se třeba vycestovat do školy, za zdravotnickou péčí a pokud se o někoho starají. To jsou všechno věci, které by policie měla respektovat a umožnit cestování z okresu a zpátky na okres Trutnov.

Kraj v minulosti nakoupil ochranné prostředky, budete je ze svých zásob do okresu dodávat, nebo počkáte na centrální slíbené dodávky?

Mám informaci, že nejenom ministerstvo vnitra už nabídlo ze svých skladů zdravotnické ústenky, které budeme postupně distribuovat na jednotlivá místa v okrese Trutnov, ale i ministerstvo školství dostalo za úkol vybavit příslušná školská zařízení ochrannými prostředky.

Víte, kdy se tam dostanou?

Z vyjádření pana ministra jsem pochopil, že by se s distribucí mělo začít neprodleně.

Vy sám jste nyní v karanténě, ve čtvrtek jste měl jít na kontrolní PCR test, už máte výsledek?

Asi před půl hodinou mi přišla zpráva, že jsem negativní. Jsem však v karanténě kvůli pozitivnímu testu manželky, která je zdravotní sestrou v náchodské nemocnici. Budu se muset domluvit s hygienou, jak dál postupovat. Podle jednoho z výkladů jsem součástí takzvané kritické infrastruktury, kde je povoleno pracovat i při nařízené karanténě, pokud se dodržují určitá opatření.

(Autor: Tomáš Hejtmánek)

brig. gen. v.v. Mgr. Martin Červíček
hejtman Královéhradeckého kraje
senátor PČR
expert ODS pro bezpečnost
člen výkonné rady ODS

Více o autorovi