Ubytování bez společného stravování není třeba uzavírat. Před plošnými zákazy je třeba upřednostnit cílená opatření
16. prosince 2020

Ubytování bez společného stravování není třeba uzavírat. Před plošnými zákazy je třeba upřednostnit cílená opatření

(www.ods.cz) Předseda sněmovního podvýboru pro cestovní ruch Jakub Janda a předsedkyně Spolku pro obnovu venkova Veronika Vrecionová upozorňují na bezdůvodné plošné omezení ubytovacích zařízení, bez ohledu na riziko šíření viru covid-19, které představují. Zároveň apelují na vládu, aby umožnila fungování ubytovacích zařízení, která poskytují ubytování s minimální koncentrací osob ve společných prostorách, např. apartmánech či studiích s vlastním sociálním zařízením i kuchyňkou.

„Jestliže je možné učinit selektivní opatření, která budou cíleně omezovat nejrizikovější místa přenosu, měla by je vláda upřednostnit před plošným omezením celého sektoru. Je řada ubytovacích zařízení, která nabízejí ubytování v různých apartmánech a studiích, kde se lidé sami stravují, a nevyužívají žádných společných prostor kromě chodeb. Riziko přenosu nákazy je v těchto případech nižší než při cestě MHD nebo při návštěvě obchodu,“ uvedla Veronika Vrecionová.

Období Vánoc a Silvestra je pro ubytovací služby jedním z nejdůležitějších období roku, ve kterém mohly alespoň částečně kompenzovat své uzavření během podzimu. Vládní nařízení jim má i tuto možnost odebrat. Hrozí tak, že řada hotelů a penzionů zavře napořád.

„Řada míst v regionech je na příjmech z cestovního ruchu závislá, mezinárodní cestovní ruch je nyní mrtvý, ale můžeme pomoci alespoň tomu domácímu. K tomu je třeba volit chytrá cílená opatření, která na jedné straně zamezí šíření nákazy, ale zároveň umožní alespoň některým provozovatelům ubytovacích služeb přežít. Umožnění pronájmu apartmánu, studií a obdobných zařízení by mělo být jedním z kroků. Žádám vládu, aby opatření v této oblasti upravila. Zákaz činnosti nemohou napravit žádné ani sebelepší kompenzace. K opatřením, která představila, navíc nepředložila žádná data, která by prokazovala, že ubytovací zařízení jsou místem zvýšeného přenosu viru,“ uvedl Jakub Janda, předseda sněmovního podvýboru pro cestovní ruch.