10. prosince 2020

ODS, KDU-ČSL, TOP 09: Dosáhli jsme velké dohody mezi Senátem, Sněmovnou a vládou. Necháváme lidem v peněženkách více peněz

(www.ods.cz) Díky dohodě mezi komorami a vládou se podařila vytvořit taková podoba daňového balíčku, která nechá více peněz lidem a zároveň na ni nedoplatí obce a kraje. Zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb daně z příjmu ve výši 15 a 23 % z hrubé mzdy, zvýšení slevy na poplatníka, kompenzace samosprávám, zamítnutí návrhu na zdanění příjmů z prodeje firem, rozpočtová odpovědnost – to vše jsou kroky, které zajistí lidem a samosprávám více peněz. Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 pevně věří, že tato úprava daňového balíčku získá dostatečnou podporu v Senátu a následně i ve Sněmovně.

„Po dlouhých, ale konstruktivních jednáních se nám společně podařilo dosáhnout velké dohody mezi Poslaneckou sněmovnou, Senátem a vládou. Dohoda obsahuje nejen zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb 15 a 23 procent z hrubé mzdy, tedy snížení daní pro 4,5 milionu zaměstnanců, ale také zvýšení slevy na poplatníka o tři tisíce korun v příštím roce a o šest tisíc v roce 2022. Zároveň s tím ruší nesmyslné zdanění prodeje především rodinných firem a nově obsahuje i důležité kompenzace pro samosprávy, které by jinak o peníze přišly. Věřím, že dohodu podpoří obě komory parlamentu a lidem tak zůstane od příštího roku v peněženkách více peněz,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

„Zrušení superhrubé mzdy, zavedení sazeb z příjmu fyzických osob 15 a 23 %, snižování daní. To jsou body, které má ODS v programu již několik let a teď se je konečně podařilo splnit. Již od začátku roku 2021 tak budou mít lidé každý měsíc více peněz. Díky silnému senátorskému klubu máme šanci upravit poslanecký návrh daňového balíčku. Návrh, o kterém budeme dnes hlasovat v Senátu, je rozumným a akceptovatelným kompromisem, na kterém jsme se shodli po mnoha jednáních s premiérem Babišem, ministryní Schillerovou, ale i samosprávami a našimi zástupci ve Sněmovně,“ sdělil předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

„Jsem ráda, že jsme s ODS a KDU-ČSL došli k dohodě, díky které dostanou obce a kraje odpovídající kompenzace. Také dojde k vypuštění návrhu Pirátů na zdanění příjmů z prodeje firem, který by tvrdě dopadl například na podnikatele, kteří léta budovali rodinnou firmu a dnes ji chtějí prodat, protože nemají nástupce. Nepovažuji za přijatelné, abychom takové podnikatele trestali za celoživotní tvrdou práci. Za TOP 09 jasně říkám, že naše podpora daňového balíčku je podmíněna zachováním zákona o rozpočtové odpovědnosti a zároveň přijetím úspor ve státním rozpočtu ve výši 30 miliard korun, které navrhujeme,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Pro TOP 09 je rozpočtová odpovědnost zcela zásadní, proto předkládám pozměňovací návrh, který zachová v platnosti zákon o rozpočtové odpovědnosti. Víme, že nás za pouhých deset let čeká vážná demografická krize. Nemůžeme si dovolit do ní vstoupit bez stabilizovaného rozpočtu. Proto nesmíme dovolit pro rok 2021 tak enormní rozvolnění,“ konstatoval 1. místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

„Je důležité, že KDU-ČSL pomohla svým jednáním prosadit slevu na poplatníka, která se zvýší v příštích dvou letech o 6 tisíc a pomáhá především středně a nízkopříjmovým skupinám obyvatel," doplnil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. A dodal, že „zásadní byla také dohoda na úpravě RUD, která pomůže alespoň částečně kompenzovat obcím, městům a krajům výpadek na daňových příjmech. Je důležité, aby se i naše obce a kraje mohly rozvíjet, či zvládly financovat sociální péči nebo rozvoj školství."

„Díky vytrvalému tlaku KDU-ČSL bude v této společné dohodě na daňovém balíčku významná podpora rodin s dětmi a také lidí se středními a nižšími příjmy. Prosadili jsme vyšší slevu na poplatníka, což znamená, že těm nepotřebnějším zůstane více peněz na jejich každodenní nezbytné výdaje,“ sdělila na závěr předsedkyně senátorského klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková.