Umožnění prodeje potravin v obchodech je potřebnější než dotace
2. listopadu 2020

Veronika Vrecionová: Umožnění prodeje potravin v obchodech je potřebnější než dotace

(www.ods.cz) Vláda na svém dnešním zasedání projedná národní dotační programy do zemědělství pro rok 2021 v celkové výši 3,8 mld. Kč. Mimo jiné má směřovat 0,5 mld. Kč na podporu zpracování zemědělských produktů nebo 155 mil. Kč na poradenství a vzdělávání. Pokud ale vláda bude nadále zakazovat zemědělcům zboží prodávat, dotace nepomůžou.

„Čím více zboží zemědělci prodají, tím méně mimořádných dotací budou potřebovat. Takovou základní poučku ale vláda nechápe. Minulý týden zcela nelogicky zakázala nedělní prodej, výrazně omezila farmářské trhy, což jejich fungování na mnoha místech úplně znemožnilo, a dnes naopak přichází s plánem na národní dotace ve výši téměř 4 mld. Kč,“ uvedla předsedkyně Spolku pro obnovu venkova a europoslankyně Veronika Vrecionová.

„Vyzývám proto vládu, aby své kroky přehodnotila. Aby znovu umožnila nedělní prodej minimálně v malých obchodech a zároveň upravila regulace farmářských trhů tak, ať je jejich organizace fakticky možná. Pokud tomuto fungování sama nerozumí, může je konzultovat s řadou asociací, které se těmto činnostem věnují,“ dodala Vrecionová.

Veronika Vrecionová
poslankyně EP
členka Programového týmu ODS životní prostředí a zemědělství

Více o autorovi