Majetkové narovnání je rozpočtově šetrnější než současný stav

15. srpna 2012
Majetkové narovnání je rozpočtově šetrnější než současný stav

Předseda vlády Petr Nečas na tiskové konferenci po jednání vlády vysvětluje důležitost majetkového narovnání státu s církvemi a náboženskými společnostmi.

Sociální demokracie byla osm let ve vládě v této zemi, věděla, že je tady nějaká judikatura v nejvyšší soudní instanci včetně Ústavního soudu, včetně rozhodnutí zákonodárných sborů z počátku 90. let, tento problém nebyla schopna vyřešit.
 
Vláda pod mým vedením za dva roky svého působení dala návrh, který, chci velmi zdůraznit, není pouze otázkou nějaké politické dohody v rámci vládní koalice. Je to také návrh, který má svůj prvek v dohodě 17 církví a náboženských obcí nejenom tedy křesťanských ale včetně federace židovských obcí, což je mimochodem unikátní situace i z celospolečenského hlediska, dokonce unikátní hodnota z celospolečenského hlediska a je to také dohoda mezi politickou reprezentací a těmito 17 církvemi a náboženskými obcemi.
 
Takže já považuji tu věc za velmi důležitou a chci také zdůraznit, že to dlouhodobě řeší problém postavení a vzájemného vztahu státu a církví. Církve přestávají být v podstatě státními organizacemi, kde dokonce jejich zaměstnanci jsou placeni ze státního rozpočtu jako nějací úředníci, což není dobře ani pro ty církve ani pro ten stát. A především chci říci, že z dlouhodobého horizontu je toto řešení pro stát výhodnější a rozpočtově šetrnější než setrvání stávajícího stavu. Jinými slovy přijetí tohoto návrhu zákona daňovým poplatníkům, kteří vidí dál, než za nejbližší roh to znamená dál než za horizont jednoho rozpočtového roku nebo jednoho volebního období, tak finanční prostředky ušetří.
RNDr. Petr Nečas

předseda vlády
předseda strany
člen regionální rady
poslanec PČR