Europoslanci ODS: Klimatické cíle stanovené Evropským parlamentem jsou nerealistické a budou mít zásadní dopady na občany
7. října 2020

Europoslanci ODS: Klimatické cíle stanovené Evropským parlamentem jsou nerealistické a budou mít zásadní dopady na občany

(www.ods.cz) ​​​​​​​Evropský parlament dnes schvaluje tzv. Klimatický zákon, kterým se stanovují cíle v oblasti snižování emisí CO2 na dalších 30 let. Kromě povinné klimatické neutrality ve všech členských zemích (tedy ne plošně na úrovni EU) zvýšil EP také závazek na snížení CO2 k roku 2030 na 60 % (oproti roku 1990). ODS považuje tento požadavek za nerealistický. Klimatický zákon nyní putuje do tzv. trialogu, kde se na jeho finálním znění musí dohodnout zástupci EP a Rady.

„Chceme-li opravdu chránit planetu, musíme mít realistický plán, který bude fungovat. Evropský parlament bohužel opět prokázal, že stavění vzdušných zámků a ideologie v něm převažují nad fakty a racionální analýzou. Když se to EP hodí, opírá se o vědu, když ale čísla neodpovídají ideovým záměrům, jdou fakta stranou. Dopadovou studii, kterou si EP vyžádal, většina poslanců při hlasování ignorovala. Stanovené cíle pak nemotivují, ale naopak od plnění odrazují. Tzv. ambiciózní politika bude mít jen negativní dopady na každého občana. Zdraží teplo, energie, dopravu. O tom však obhájci radikálního postupu mlčí,“ uvedl europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra.

„Cíl snížit emise CO2 o 60 % do roku 2030 je podle všech dostupných analýz strašně vysoký, nemluvě o změně cílových parametrů každý rok. Mám vážné obavy o náš ocelářský a strojírenský průmysl. V případě krachu těchto našich firem můžeme ocel nahradit pouze tak, že ji přivezeme odjinud. Obvykle z Číny, která nerespektuje téměř žádná enviromentální pravidla. A tohle není cesta, kterou bychom se měli vydat, a která by pomohla životnímu prostředí na planetě,“ dodal europoslanec Evžen Tošenovský.