Máme nejvyšší ambice. Chceme vládnout
10. září 2020

Petr Fiala: Máme nejvyšší ambice. Chceme vládnout

(www.echo24.cz) Občanská demokratické strana vstoupila do ostré fáze kampaně před krajskými a senátními volbami heslem Odstartujme změnu. Podle předsedy strany Petra Fialy má slogan znamenat začátek přetváření politické situace v zemi. Do voleb tak strana vstupuje podle jeho slov s nejvyššími ambicemi, kdy chce ODS ukončit dvanáctileté čekání na hejtmanský post a posílit chce také v horní komoře parlamentu. „V příštím roce pak změníme politickou situaci. Chceme vládnout,“ řekl v rozhovoru pro Echo24 Petr Fiala.

Občanská demokratická strana jde do voleb s tvrzením, že chce odstartovat změnu. Na jaký výsledek musíte dosáhnout jak v krajských tak senátních volbách, aby se vám to povedlo?

Chceme jednoznačně ubránit Senát. To znamená zachovat většinu v horní komoře a udržení pozice předsedy Miloše Vystrčila jako nominanta nejsilnějšího klubu. Myslím si, že celá republika vidí, jak je místo předsedy Senátu důležité a Miloš Vystrčil ji plní perfektně. Také se ukazuje, jak je Senát podstatný, jak pro vnitřní politiku, tak i pro zahraniční politiku a celou politickou kulturu.

Pokud jde o krajské volby, tak je to velmi jednoduché. Občanská demokratická strana nemá od roku 2008 žádného hejtmana a to chceme jednoznačně změnit. Chceme hejtmany mít a kolik jich bude, rozhodnou nakonec voliči. Mám nějaké dva až tři tipy, ale počkejme opravdu na volby.

Ve svém projevu jste se také zmínil o tom, že při volbách chcete vystavit vládě pomyslnou žlutou kartu. Není to po sedmi letech vlády hnutí ANO se sociálními demokraty málo?

Ve svém projevu jsem především řekl, že jsme odstartovali změnu, která i do roka a do dne bude znamenat výměnu vlády. A to si myslím, že rozhodně není málo. My lidem slibujeme, že chceme změnit politiku v České republice. Nyní jsme odstartovali a změnu začneme v krajských volbách 2. a 3. října a kdy také posílíme v Senátu. V příštím roce pak změníme politickou situaci a to je ta nejvyšší ambice. Chceme vládnout.

Do krajských voleb jste nasadili velmi kontaktní kampaň, kdy je zejména na kole vidět lídr do Středočeského kraje Martin Kupka či v Moravskoslezském kraji při běhu Jakub Unucka. Budete takto pokračovat i ve sněmovních volbách v příštím roce, kdy se zapojíte podobným způsobem?

Já objíždím Českou republiku pravidelně, a to nejenom před volbami. V lednu tohoto roku na kongresu ODS jsem slíbil, že objedu zemi dvakrát. I když jsem musel na chvíli přestat kvůli koronavirové krizi, tak to stále platí a do voleb to jednoznačně stihnu. Pro mě je kontaktní kampaň něco naprosto důležitého a myslím, že pro Občanskou demokratickou stranu obecně.

Zmínil jste dva lídry v jednotlivých regionech, kteří spolu s ostatními jsou mezi voliči a každý volí formu, která mu vyhovuje a kterou oslovuje voliče. Nejpodstatnější ale je, že jsme mezi lidmi, mluvíme s nimi přímo a přesvědčujeme je, že změna je možná.

Začala ostrá fáze kampaně, přesto se už někde velmi vyhrotila, jako například ve Středočeském kraji. Očekáváte, ze se osobní útoky povedou ve stejné míře jako doteď?

Ať si všichni všímají, jak reagujeme. Odpovídáme slušně nebo nabídkou jiné politiky. Útoky jsou samozřejmě vizitkou vládního hnutí, které používá nejenom lži, ale také urážky. Viděli jsme to v případě Martina Kupky, který má velmi reálnou šanci uspět ve volbách a stát se hejtmanem. S tím se hnutí ANO není schopno smířit.

Vidíme to ale i v reakcích na cestu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Také jsme slyšeli od premiéra Andreje Babiše v podstatě osobní urážky na předsedu Senátu. Jsem si jist, že to není politika, která by byla dobrá a takovou politiku chceme jednoznačně nahradit.

Rozhovor vyšel na serveru Echo24.cz.