24. srpna 2020

Kraje potřebují rychlou a finanční injekci, vláda by měla náš návrh podpořit

(www.ods.cz) ODS prosadila v Senátu zákon, který kompenzuje krajům výpadky příjmů v důsledku koronavirové krize. Zvláštní příspěvek 500 korun na obyvatele dnes projednává vláda. Podle ODS je senátní řešení efektivnější a rychlejší než jakékoliv dosavadní vládní přísliby týkající se pouze financí ze SFDI, popřípadě z evropských projektů.

„Chybějící peníze by byly v rozpočtech krajů opravdu citelně znát, proto jsem rád, že se nám společně s kolegy v Senátu povedlo prosadit kompenzaci výpadku v důsledku koronavirové krize. Doufám, že si vláda nebude brát dopravu a každoroční přísliby peněz ze SFDI jako rukojmí a naší novelu podpoří,“ říká předseda senátorského klubu ODS Martin Červíček.  

„Cílem novely je rychlá a efektivní pomoc krajům, které se musely vypořádat s koronavirovou krizí, v jejímž důsledku jim navíc byly zkráceny rozpočty. Vládní sliby o navyšování příspěvků pro kraje nejsou podle nás dostatečné, proto jsme přistoupili k vlastnímu řešení. Krajům chybí peníze nejen v dopravě, ale taky ve školství nebo v sociálních službách, a tam vládou slibovanou pomoc použít nelze,“ vysvětluje předkladatel návrhu Zdeněk Nytra