Občanští demokraté uctili památku československých letců RAF
14. srpna 2020

Občanští demokraté uctili památku československých letců RAF

(www.ods.cz) Zástupci ODS dnes na pražském Klárově uctili památku československých letců RAF při příležitosti 75. výročí návratu největší československé skupiny letců do vlasti. Letci přiletěli z Británie 13. srpna roku 1945. Příslušníci československého letectva v jednotkách Royal Air Force hráli během druhé světové války velmi důležitou roli v boji proti německému nacismu.

„Před osmdesáti lety zuřila bitva o Británii, do které se zapojili českoslovenští letci. Měli tak podíl na mimořádném vítězství, které se tehdy podařilo nad nacistickou Luftwaffe vybojovat. I jim proto patřila památná slova britského premiéra Winstona Churchilla, jenž na adresu pilotů RAF prohlásil: ‚Ještě nikdy v dějinách lidských konfliktů nevděčilo tolik lidí za tak mnoho, takové hrstce.' Je neodpustitelným zločinem, že od jejich vlasti, v níž se v únoru 1948 dostali k moci komunisté, se našim letcům dostalo ‚odměny‘ v podobě vyhození z armády, věznění, zařazení do táborů nucených prací a šikanování. A to jak jich samotných, tak i jejich rodin. Dalším stupněm tohoto zločinu bylo vymazání těchto statečných mužů z našich národních dějin. Bohužel tak důkladné, že se škody tím způsobené dodnes nepodařilo napravit. Je naší povinností o nich hovořit, připomínat jejich mnohdy nesmírně tragické osudy a ukázat zejména nejmladší generaci, že Češi měli své hrdiny a nikdy nebyli národem zbabělců. Proto je jedním z hesel mé senátní kampaně ve volebním obvodu č. 24 ‚Aby se historie neopakovala‘,“ uvedl kandidát do Senátu Eduard Stehlík (SEO č. 24, Praha 9) a dodal: „Snahy o přepisování historie, které se v poslední době objevují intenzivněji než dříve, jdou ruku v ruce s tím, jak nás pomalu ale jistě vzhledem k neúprosnosti času opouštějí očití svědkové významných historických událostí 20. století. Pamětníci, kteří tyto věci viděli na vlastní oči a prožili doslova na vlastní kůži. Tím se některým silám nabízí příležitost relativizovat význam některých historických událostí, posouvat, či zcela převracet jejich význam, anebo je dokonce z dějin zcela vymazat. Tím se za pomocí lží, dezinformací i šíření nejrůznějších spikleneckých teorií snaží o ovlivňování naší budoucnosti. Protože ten, kdo ovládá minulost, skutečně ovládá i budoucnost. Je nutné s tím bojovat a bránit se tomu. Jde totiž o věc nesmírně nebezpečnou, kterou nesmíme podceňovat. Jde totiž o naši svobodu. Proto je dalším z hesel mé senátní kampaně ve volebním obvodu č. 24 ‚Svoboda se brání! O svobodě se nediskutuje‘.“

„Je nutné také zmínit současný diskurs o osvobození Československa, kdy jsme z ruské strany někdy až tlačeni přijmout stalinský pohled na konec II. světové války. Přitom všichni víme, jaké důsledky pro střední a východní Evropu mělo postupné nastolení totalitních režimů sovětského typu. Pro nás jsou ovšem bojovníky za obnovu svobodného Československa právě především naši letci, kteří do bojů proti nacistické mašinérii vstoupili již po napadení Polska v září 1939, následně během podivné války a za napadení Francie, a nakonec během bitvy o Anglii. Stručně a jasně řečeno: bojovali již v době, kdy spojencem nacistického Německa byl stalinský Sovětský svaz, dodávající Luftwaffe letecké palivo a německému průmyslu další strategické suroviny pro vedení války v západní Evropě. Politická realita vzniklá v květnu 1945 na dlouhá léta znemožnila říct v plné šíři pravdu o realitě II. světové války, působení našich vojenských sil na Západě i na Východě, i o neúspěšné snaze o obnovu svobodného a demokratického Československa v předmnichovské podobě,“ sdělil poslanec ODS Pavel Žáček.