Události, komentáře
13. července 2020

Jakub Janda: Události, komentáře

(ČT 24) Hostem diskusního pořadu Události, komentáře ČT24 byl poslanec Jakub Janda.

Celý rozhovor s Jakubem Jandou můžete zhlédnout na ČT24.

Michal KUBAL, moderátor:
Pojďme za
Jakubem Jandou, poslancem a předsedou podvýboru pro cestovní ruch, dobrý večer.

Jakub JANDA, předseda sněmovního podvýboru pro cestovní ruch /ODS/:
Hezký dobrý večer z Frenštátu pod Radhoštěm.

Michal KUBAL, moderátor:
Ještě zůstaňme u situace na Karvinsku. Vy jste vládu vyzval, aby zvedla zadek, cituji teda, jela se tam podívat. Co by mělo následovat z vašeho pohledu? Co by měli ministři udělat jinak, než udělali?


Jakub JANDA, předseda sněmovního podvýboru pro cestovní ruch /ODS/:
Vraťme se hned na začátek, že když si to představíme, jaká situace na Karvinsku vypukla, tak vláda vlastně podcenila už ten začátek. Poukazoval i na to
hejtman Vondrák, že ty testy, kterými se ze začátku testovalo, tak asi nebyly příliš vhodné. Začalo se testovat pozdě. Začalo se testovat málo. A ty kroky byly neorganizované. Když se k tomu vrátím, tak vlastně vyzval jsem vládu nebo vládu, vyzval jsem ministra zdravotnictví, ministryni financí a premiéra Babiše, aby opravdu zvedli zadek a začali něco dělat, jelikož ta situace byla neúnosná, potažmo stáhlo se to na Karvinou, nemluvilo se o Karvinsku, takže lidé v Karviné tuto situaci odnášeli úplně nejvíc. Když se začalo testovat 5. května a o necelé 3 týdny, o 2 týdny později 18. května ze 600 testovaných byla plná desetina zaměstnanců OKD pozitivních na koronavirus, tak v tu chvíli měla zasáhnout rázně krajská hygienická stanice. Ta bohužel tak rázně nezasedla. Kdo řídí krajskou hygienickou stanici? Řídí ji pan ministr Vojtěch. Vím, že dneska, jak jsem sledoval zprávy, došlo k nějakým opatřením. A že vlastně přijede armáda a další nějaké složky, ale bohužel toto už mělo proběhnout daleko dříve.

Michal KUBAL, moderátor:
Jenom Ministerstvo řídí metodicky hygienické stanice, jinak podléhají jednotlivým
hejtmanům, což je v tomto případě Ivo Vondrák z hnutí ANO. Nakolik je ta aktuální situace Karvinsko, Kutnohorsko, Jihlavsko připomínkou, že vlastně to nebezpečí ještě nepominulo? Že stále je nutné, řekněme, vážit opravdu to, co je možné uvolnit, aby to nemělo nechtěné důsledky? Pane Jando, mluvím ještě na vás.

Jakub JANDA, předseda sněmovního podvýboru pro cestovní ruch /ODS/:
Já si myslím, došlo k rozvolňování nouzových opatření. To jsme samozřejmě všichni ocenili, myslím si, že celá Česká republika. Samozřejmě lidé by měli být zodpovědní. Ale toto se vlastně stalo na jednom místě, kdy to mělo být okamžitě pod kontrolou, protože dneska už nebude doba před koronavirem a po koronaviru. Dneska se s tím musíme naučit žít. A podle toho by měla pracovat i vláda, která by tady toto měla striktně hledat, a když dojde k nějakému takovému problému, tak by měla okamžitě zasáhnout.

Michal KUBAL, moderátor:
Bavíme se o dolech, tak já ocituji Cimrmana, tentokrát se nám ve studiu nehromadí horníci, ale hromadí se nám hosti. Přibyl k nám Martin Jiránek z Pirátů,
poslanec a člen podvýboru pro cestovní ruch. Dobrý večer i vám.

Martin JIRÁNEK, poslanec /Piráti/:
Dobrý večer.

Michal KUBAL, moderátor:
Zopakuji variaci na tuto otázku, nakolik vlastně oživení cestovního ruchu a oživení kultury komplikují ta objevující se ohniska? Protože vlastně těžko oživit kulturu, těžko uživit cestovní ruch bez lidí.

Martin JIRÁNEK, poslanec /Piráti/:
Jednoznačně pokud, doufejme, že nepřijde, ale pokud by přišla nějaká druhá větší vlna, tak pro kulturu, která velkou část svých aktivit teďka z jara, z léta přesunula na podzim, a pokud by opět došlo k omezením počtu osob na jednotlivých akcích, tak to pro velkou část kultury bude opravdu smrtící. A doufám, že Ministerstvo kultury má připravený nějaký strategický plán, který ukáže nebo který... Aby nenastal ten chaos jako v březnu, tak aby bylo jasno pro ty organizace, tak doufám, že takový plán existuje.

Michal KUBAL, moderátor:
Dostaneme se k tomu, teď je obrovská výhoda, že v březnu to bylo řády, řekněme, dnů, možná někde hodin to rozhodování, teď samozřejmě je ten časový polštář mnohem větší. Co by... Nicméně vy máte výhodu opozičního
poslance. Co by vláda podle vás měla dělat jinak?

Martin JIRÁNEK, poslanec /Piráti/:
Já si myslím, že pokud pominu ten koronavir a ty aktivity spojené s hygienou a nějakým nastavením toho státu z pohledu tohohle, tak z mého pohledu je základ jak propojení cestovního ruchu, tak kultury, pracovat na poptávce. Aktivizovat tu poptávku lidí, kteří samozřejmě, někteří jsou vystrašení, někteří třeba mají teď finanční problémy, nemají práci a tak dále. Ale ta poptávka je zásadní. A já opravdu zde musím, i když to dělám nerad, trošku kritizovat pana ministra i paní Dostálovou, ministryni, kteří z mého pohledu měli důrazněji a aktivněji přistupovat k tomu, co jim ekonomové, co jim lidi z NERV na jednání NERV ekonomického doporučovali, že by měli dělat v rámci podpory. To znamená opravdu vytvořit ten 3 měsíce slibovaný projekt voucherů na dovolenou a ten spojit s určitou pákou. To znamená lidé by si přispěli částečně, stát by jim přispěl tou druhou půlkou a všichni ekonomové, se kterými jsme se o tom bavili, i ti z NERV, vlastně vědí a podporují to, že tím by se celá ta ekonomika mohla výrazněji nastartovat. Místo toho vláda přichází teď s dotačním projektem, který bude na lůžka. A je to jenom prostě dotace pro hotely, což je samozřejmě na jednu stranu dobře. Ale mohli udělat výrazně víc právě tím, že by podpořili tu poptávku. A finančně by to bylo skoro stejné. Ale výhoda by byla, že díky té podpoře té poptávky by se ty peníze do toho rozpočtu velmi rychle vrátily.

Michal KUBAL, moderátor:
Pane ministře.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr kultury /ČSSD/:
Já jenom věcně řeknu, že ten materiál, o kterém tady je řeč, byl z vlády dnes stažen. On nebo spíš on nebyl stažen, on se neprojednával proto, že prezident do této chvíle nepodepsal rozpočet a tím pádem my vlastně nemůžeme disponovat těmi penězi. Proto se to dnes neprojednávalo. Ale co se týče té stimulace poptávky, tak bych se možná za sebe trochu hájil, protože to, že jsme se snažili maximálně zpropagovat hrady a zámky, nevím, jestli to byla zrovna naše kampaň, ale v této chvíli mám velmi dobrá čísla s rostoucí návštěvnosti hradů a zámků. Ta rostou teď v posledních dnech překvapivě, konečně se podařilo, vypadalo to, že byly utlumeny a tohle se teď zlepšuje. A jinak já za sebe, kdybych vám měl říct, co je pro mě věc, která mně připadá jako úspěch, který je dnes nesamozřejmý, tak je to to, že v České republice se mohou pořádat společenské akce kulturní pro těch, do tisíce lidí. Já jsem byl v Německu, víte dobře, že Angela Merkelová v Německu řekla, že do konce roku se žádné takovéto akce pořádat nemohou. V Česku je to, jako kdybych řekl, trochu experiment, ale prozatím nám vychází, protože prozatím ta čísla jsou nízká, a přitom je možné dělat hudební akce, je možné dělat společenské akce do té tisícovky, a vypadá to, že v tom kličkujeme, vybrali jsme zatáčku teď v Karviné, to znamená, vypadá to, že to jde. A nezlobte se, ale to je strašně moc pro hudebníky, pro divadelníky, že mohou ty akce dělat, takže my dáváme vůbec šanci té poptávce. A kéž to to léto vydrží a kéž to české léto oproti třeba i sousedům bude vypadat jako léto, kde se něco kulturně děje. To je přece velká pomoc pro ty, co tu kulturu dělají.

Michal KUBAL, moderátor:
Bude to stačit, pane ministře?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr kultury /ČSSD/:
Myslíte stačit v jakém smyslu?

Michal KUBAL, moderátor:
Jako že například příští sezóna možná v některých institucích by nemusela být, jestli bude stačit to, že můžou někoho pozvat, že se někde koná nějaký koncert pro 1000 lidí, jestli skutečně ta podpora, která jde do kultury, je dostatečná na to, aby ti lidé, kteří se té kultuře věnují, byli skutečně schopni v tom pokračovat dál?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr kultury /ČSSD/:
Já jsem přesvědčen, že tady tento režim nelehký podle toho, co mi říkají ti znalci, bude trvat do konce roku. Tak jak paní Merkelová řekla, že nebudou velké akce, tak u nás jde o to vydržet v tomto režimu, který je lepší než ten německý, vydržet v něm a umožnit maximálně kultuře fungovat. Jestli to bude stačit? Teď pro vládu připravujeme, když bude rozpočet schválený, definitivně podepsaný, tak schvalujeme miliardový program pomoci i pro komerční akce. My jsme pomáhali neziskovým, státním. Teď tam máme i ty komerční. To se týká právě i hudebních klubů, festivalů. Prostě aspoň část těch zmarněných nákladů zaplatit. Jestli to bude stačit? Nikdo nezná odpovědi na otázky, co bude. My se můžeme snažit maximálně pomáhat tomu, aby kultura přežila, a dělat pro to všechno, dokud na to budeme mít prostředky.

Michal KUBAL, moderátor:
A děláte maximum, děláte všechno?

Lubomír ZAORÁLEK, ministr kultury /ČSSD/:
Já nevím, to se mě zeptejte až za půl roku, jestli jsme udělali všechno. Pro mě ten úkol je, aby přežila celá ta kulturní infrastruktura, aby prostě jsme nezjistili po půlroce roku, že tady máme zdevastovanou tuhle oblast. Takže o to se snažím. Já jsem rád, že jsem na to peníze dostal, že můžeme něco dělat, že máme nástroje. Třeba příklad - pro regiony jsme vymysleli ten fond pomoci regionálním divadlům, orchestrům, to je těch 300 milionů, teď začnu jednat s paní Schillerovou o tom, aby podobný fond, 600 milionů pro regiony, vznikl na příští rok. Tohle jsou pro mě teď podstatné věci. Dokonce já věřím, že my zvládneme ten rok 2020. Pro mě je teď velký otazník 2021. Na ten se…

Michal KUBAL, moderátor:
Tam jsem mířil...

Lubomír ZAORÁLEK, ministr kultury /ČSSD/:
Ale to jsou rozhovory, které nás čekají. A tady já bych si přál, aby i tady vláda vyšla vstříc, jako si myslím, do této chvíle to snad dělala.

Michal KUBAL, moderátor:
Pane Jiránku, dostanu se k vám, jenom Jakub Janda má tu velkou nevýhodu, že tady nemůže kroutit ve studiu hlavou. Pane Jando, souhlasíte s tím, že vláda skutečně dělá dost, řekněme, pro podporu kultury, anebo toho, čemu vy se věnujete víc, to znamená cestovního ruchu?


Jakub JANDA, předseda sněmovního podvýboru pro cestovní ruch /ODS/:
Víme, že k oživování by mělo dojít, jak říkal pan ministr, někdy na podzim, a než se dostaneme na čísla roku 2019, tak to bude trvat, tak to bude trvat nějaké 3 roky. Cestovní ruch v rámci tady této koronakrize je asi nejvíce ohroženou oblastí. My jsme na podvýboru měli paní ministryni, která nám představovala nějaký záchranný plán cestovního ruchu. Bohužel dneska je ohroženo nějakých 80 000 pracovních míst. Co se týká třeba, co říkal třeba pan Sivek, cestovní ruch by potřeboval nějakou injekci 10 miliard. To, co říkal pan ministr, že podporuje orchestry a tady tyto další, tak bohužel tady mohou, co jsem si vyhledal informace, čerpat pouze ti, kteří jsou přihlášení v programu ve státním trvalé, ve státním programu pro podporu orchestrů a profesionálních divadel. A nevím, jak z toho budou moct čerpat tady z toho programu soukromá divadla, soukromé orchestry a tak dále. To bych chtěl panu ministrovi ještě vědět, jestli se teda můžou tady do toho programu hlásit i soukromé subjekty.

Michal KUBAL, moderátor:
Jestli se nepletu, tak je to ten další program...

Lubomír ZAORÁLEK, ministr kultury /ČSSD/:
My máme záměr schválený, dělali jsme to s Ministerstvem průmyslu, ten záměr byl schválen, ale opět nebyly peníze, nebyl rozpočet, tak se to musí do vlády nyní po definitivním schválení rozpočtu a podpisu vrátit znovu. A my usiluje o miliardu. A ta by se týkala zřejmě toho, co myslí pan
poslanec, tam by šlo právě i o ty privátní festivaly, divadla, o privátní třeba hudební kluby a podobně. Ty budeme, i oni byly zablokovaní, a pokud se jim zastavil tady tento typ výdělku, tak my budeme se snažit část zmarněných nákladů jim zaplatit. Jsou tam napsány i ty, je to do 5 milionů, 50 % a podobně. Tohle bude znovu na vládu a věřím, že to projde a byla by to miliarda.

Michal KUBAL, moderátor:
Pane Jando, ještě na věc, pokud bych spojil ministra kultury a vás jako předsedu podvýboru pro cestovní ruch, není právě kultura, kulturní akce, větší kulturní akce příležitostí, jak přilákat, například tuzemské turisty do některých oblíbených destinací ve větším počtu?


Jakub JANDA, předseda sněmovního podvýboru pro cestovní ruch /ODS/:
Samozřejmě určitě je. Já jenom se ještě vrátím, za čím tady vlastně jezdilo nejvíce zahraničních turistů, tak to vlastně byly festivaly, k dnešnímu dni máme zrušených nějakých 112 festivalů, mezi ty nejznámější jmenujme Colors of Ostrava nebo Rock for People. A myslím si, že tady tito lidé vlastně nemůžou čerpat nějaké náhrady, ti můžou čerpat pouze z programu Antivirus a můžou čerpat do 80 % na plat stálých zaměstnanců. Tak toto je další jedna věc. Samozřejmě je to omezeno do nějakého tisíce lidí, jestli dojde k nějakému rozvolňování. Ale dneska už je na tyto věci pozdě, protože všechno bylo zrušeno a připravit takový festival opravdu trvá minimálně rok, takže festivaly tento rok asi budeme muset odpískat. A myslím, že to je jedna z věcí, která by mohla ten turistický ruch trošku nastartovat.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr kultury /ČSSD/:
Oni dostali vouchery na vstupenky, takže tady něco bylo. Jinak stále platí, že právě ten typ, o kterém mluví pan
poslanec, tak ti budou moci čerpat z toho programu pro tu privátní kulturu, který připravujeme.

Michal KUBAL, moderátor:
Pane Jiránku, vy jste kroutil hlavou, když pan ministr mluvil o těch různých programech. Podle vás dává tedy stát dost? Dává tam, kam má dávat? A dává tak, jak má dávat?

Martin JIRÁNEK, poslanec /Piráti/:
Já vám řeknu několik čísel. Cestovní ruch dává do veřejných rozpočtů do státního rozpočtu 90 miliard ročně. Jenom pro představu rozpočet Ministerstva kultury zhruba 15 miliard ročně. To znamená, jeden rok cestovního ruchu a ministerstvo má 6 let na svůj provoz. A ve chvíli, kdy se tady mluví o jedné miliardě tady a před měsícem o druhé miliardě, podle mě se mělo vzít, jak bylo plánováno, jak bylo ministryní slibováno 3 měsíce ministryní Dostálovou, vzít 10 miliard a ta dát na tu spotřebu, protože to je právě ta výhoda, že vy stimulujete tou spotřebou, neděláte dotace všem na lůžko, jak plánuje vláda. Ale dáte spotřebu, lidé rozhodnou, lidé k tomu přidají část svých peněz, multiplikuje se to a z těch 10 miliard by se do státního rozpočtu ty peníze hned vracely. A není to prostě, jak bych to řekl, je to opravdu málo.

Michal KUBAL, moderátor:
Nemluvě o tom, že krize začala v březnu a my se o tom bavíme...

Martin JIRÁNEK, poslanec /Piráti/:
No jednoznačně. Ta rychlost je samozřejmě ukázka toho, že to opravdu nefunguje z toho pohledu, řekněme, byrokraticko-digitalizačního. Víme, že i MPO mělo velké problémy se svým programem pro podnikatele. Myslím si, že to samé teď s těmi žádostmi čeká i Ministerstvo kultury ve spolupráci s tím MPO. Takže já doufám, že ta krize bude i určitý impuls k tomu, abychom se propříště, případně doufám, že ta žádná další podobná krize nebude, ale pro další možné, řekněme, ekonomické krize, připravili z pohledu digitalizace.

Lubomír ZAORÁLEK, ministr kultury /ČSSD/:
Máte samozřejmě v něčem pravdu, ta krize odhaluje slabiny. Jestliže, a já si uvědomuju, že německý stát funguje efektivněji než český. Mě to hněte. Ale prostě, kdo se s tím seznámil. Já jsem, když jsem tam teď byl, tak jsem si to znovu uvědomil. Máte pravdu, že oni jsou schopni to doručit rychleji. Ale zjistil jsem, že ty jejich nástroje nelze aplikovat v našich podmínkách. Prostě rozumíte, i kdybych chtěl, tak když mi paní ministryně německá řekne: „Já prostě se o to vůbec nestarám, tohle dám tomu svazu architektů, tady dám peníze těm, oni už si to všechno rozdělí sami". Nedovedu si představit, že bych v Česku postupoval... Oni mají všude velmi přesně stanovená pravidla. Dovedete si představit, jak celý ten systém v Německu funguje, oni si to tedy zřejmě mohou dovolit. V Čechách je to podle mě nemožné. Ten stát nefunguje takto, ani takto digitalizovaný není. Takže já si uvědomuju, všechny ty výhrady jsou opodstatněné, dokonce s vámi souhlasím, že odhaluji slabiny. Česko má řadu výhod a tady má prostě věci, které v krizi se ukázaly, že takto pružné nejsou. Tak se z toho poučíme. Na druhé straně bych pořád ale tvrdil, že to není tak, že bychom zvolili, já si dneska nemyslím, že jsme zvolili nějaké primárně špatné nástroje. Jako a tu bilanci budeme dělat za půl roku, za rok.

Michal KUBAL, moderátor:
Doufám, že ta bilance bude pozitivní. Pánové, děkuji za váš čas. Mějte se krásně děkuju.

Jakub JANDA, předseda sněmovního podvýboru pro cestovní ruch /ODS/:
Na shledanou.