2. července 2020

Koronavirovou krizi jsme zvládli skvěle především díky občanům. Vláda nemá recept na nastartování ekonomiky

(Drbna.cz) Předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala ve středu zavítal do Jihomoravského kraje podpořit lídra kandidátky Jiřího Nantla a kandidáta do Senátu Romana Krause. O den později navštívil kraj Olomoucký, kam přijel podpořit lídra Dalibora Horáka a senátní kandidáty Tomáše Kocourka a Radka Vincoura. Jak zvládla podle něho vláda koronavirovou krizi posledních měsíců, jaké ambice má ODS do nadcházejících voleb a co podle něho poškozuje Česko? O tom se rozpovídal během své cesty v rozhovoru pro Drbnu.

Do voleb vstupujete se sloganem, podle kterého chcete postavit Česko na nohy. Jak toho chcete docílit?

V první řadě už nemůžeme dovolit „vypnutí“ ekonomiky, tak jak tomu bylo nyní. Neustále musíme počítat s tím, že se může vrátit druhá vlna koronavirového onemocnění. Musíme mít dostatek ochranných pomůcek, rozvinutý systém chytré karantény a jasný plán. S tím souvisí to, že je potřeba posílit důvěru v lidi, kteří zvládli výborně koronavirovou krizi posledních měsíců. Stát by to měl zohlednit tím, že sníží byrokracii a začne více věřit lidem. Nyní je ale potřeba postavit na nohy ekonomiku. Musí se pomoci lidem a firmám, aby mohli bez problémů přežít.

Jak vůbec hodnotíte vládu za poslední tři měsíce. Jak zvládla koronavirovou krizi?

Koronavirovou krizi jsme zvládli skvěle především díky tomu, jak se chovali občané, kteří byli ukáznění a zodpovědní. Češi byli kreativním tam, kde stát selhal. Výborně fungovali lékaři, zdravotníci a celkově všichni v první linii. Vláda udělala dobře, že razantně přistoupila k zákazům hned na začátku. Poté ale následoval chaos a později se projevilo, že vláda nemá žádný plán, jak opět nahodit ekonomiku.

Podle aktuálního průzkumu Hospodářské komory hodnotí dotázané firmy podpůrné programy vlády často velmi negativně. Co se týká programu ministerstva práce Antivirus, zaměstnavatelé nejčastěji kritizují s programem spojenou administrativní náročnost nebo nejednoznačnost zadání (74 % firem). Jak hodnotíte vy aktuální nastavení podpůrných programů?

Jako problém vidím právě byrokratickou zátěž a složitost programů. I tady je vidět určitá bezradnost vlády, protože většina těch podpůrných aktivit pomoci podnikatelům je z naší dílny. Spoustu věcí vláda převzala, ale ovšem špatně. Od začátku totiž říkáme, že pomoc má být rychlá, plošná a bez byrokratické zátěže. To se ovšem neděje. U některých programů byla chybovost, čímž myslím odnímání žádostí ze strany státu, až osmdesátiprocentní. Nevěřím tomu, že by tak vysoké procento podnikatelů nedokázalo správně vyplnit žádost. Smutné je to, že právě podnikatelé a firmy potřebují pomoc rychle, protože opačný přístup by měl na svědomí jejich ukončení aktivit a následný vliv na ekonomiku. To si přeci nikdo nemůže přát.

Jsme nyní v situaci, kdy by měla druhá vlna koronavirové krize fatální následky pro ekonomiku?

Samozřejmě si druhou vlnu nikdo nepřejeme, ale podle epidemiologů není vyloučené, že se s něčím podobným budeme potýkat. Proto opakuji, nesmí se opakovat „vypnutí“ celé země. To by byla neodpustitelná chyba. Stát musí být připraven na to, že bude případné rozšíření řešit lokálně a ochrání ohrožené skupiny. To však ne úplně funguje. Nemůžu opomenout, že se nyní potýkáme například s tím, že nefunguje projekt chytré karantény. Andrej Babiš neustále opakuje, jak vše dobře běží, ale podle mých informací to tak není. Z veřejných zdrojů víme, že se na některých mobilních telefonech projekt eRouška, což je podmínka chytré karantény, vypíná. Pokud k něčemu podobnému dochází na dvaceti nebo třiceti procentech telefonů, pak nemůžeme mluvit o tom, že jsme na druhou vlnu připraveni.

Říkáte, že vláda nemá žádný plán a jedná nekoncepčně. Kde si ale brát v zahraničí příklad v tom, jak zvládnout koronavirová opatření a zároveň nastartovat ekonomiku?

Těch zemí, které zvládají situaci a zároveň startují ekonomiku, je celá řada. Můžeme se podívat třeba do sousedního Rakouska nebo Německa. Celá situace nebyla zvládnutá už před koronavirovou krizí. Stát má pod vládou Andreje Babiše jednoduše příliš velké výdaje, na které se spotřebují všechny příjmy státu z daní lidí. Takto se nedá postupovat v moment, kdy jsme měli deficitní rozpočet už před krizí. Proto nám teď hrozí astronomický schodek, který si ještě nedávno nikdo nedokázal představit. Vláda se chystá zadlužit každého občana této republiky o dalších padesát tisíc korun. Z mého pohledu je to opravdu nezodpovědné chování.

Sám jste říkal, že ODS nehodlá při jednání o schodku podávat žádný pozměňovací návrh, protože představila vlastní balíček pro záchranu ekonomiky. Co obsahuje?

Současný plán vlády jen zadluží lidi a ekonomiku nenastartuje. Jsme přesvědčení, že je potřeba lidem a firmám nechat peníze a zachovat pracovní místa, aby se nedostali zbytečně do dluhů. Proto se vracíme k našemu návrhu zrušení superhrubé mzdy, což znamená stoprocentní rovnou daň pro fyzické osoby. To konkrétně znamená, že si každý zvýší čistý příjem v průměru o sedm procent. Dále chceme zrušit některé daně, například z nabytí nemovitostí. Chceme prominout také některé platby do konce roku, například minimální zálohy pro OSVČ a odpustit zálohy sociálního pojištění pro firmy do padesáti zaměstnanců. Za důležité považuji také snížení ceny pracovního místa. Proto chceme snížit odvody zaměstnavatelů za zaměstnance o dva procentní body, aby mohli firmy udržet pracovní místa.

Od příštího roku by měla být zavedena paušální daň - tedy jednotný odvod pro OSVČ, které dále nebudou muset podávat daňové přiznání. Tento týden to schválila vláda. Po zavedení paušální daně volá ODS již od roku 2017. Jste tedy spokojen?

Je to tak, jak říkáte. Se zavedením paušální daně jsme přišli už před několika lety, kdy se mělo jednat o alternativu k EET. Paušální daň pro lidi, kteří nejsou plátci DPH, zajišťuje, že stát nepřijde o své příjmy, ale současně nejsou drobní podnikatelé vystaveni šikaně a zbytečné byrokracii. Její zavedení je určitě dobrá věc, ale rád si počkám na její konečnou podobu. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že ji nelze stanovit doslova paušálně. Musí se stanovit tak, jak je konkrétní řemeslo výnosné. Je zapotřebí nastavit daň také podle místa, na kterém dotyčná osoba podniká. Jiné tržby má samozřejmě například restaurace v centru Prahy a jiné restaurace na venkově. To jsou všechno věci, které se musí zohlednit.

O cestě vašeho stranického kolegy Miloše Vystrčila na Tchaj-wan bylo už napsáno mnoho. Naposledy se vyjádřil ministr Jan Hamáček, podle kterého tato cesta může poškozovat zájmy České republiky. Má stále Miloš Vystrčil vaši podporu, co se týče této cesty?

K panu Hamáčkovi bych řekl jen to, že zájmy České republiky poškozuje obrovský střet zájmů premiéra, nekonzistentní zahraniční politika a poklonkování východním diktaturám. Miloš Vystrčil má samozřejmě stále podporu ODS v cestě na Tchaj-wan. Jednoduše si nemůžeme dovolit, aby suverénní svobodné zemi nějaká jiná velmoc diktovala, kam její představitel pojede. Čína neudělala žádný vstřícný krok, ba naopak. Vyhrožovala zesnulému předsedovi Senátu. To, že jede pan Vystrčil na Tchaj-wan je jedině dobře a určitě nás to nepoškodí. Mimochodem, obchodní vztahy s Tchaj-wanem jsou velmi dobré a právě Tchaj-wan nám pomohl, když poskytnul naší zemi statisíce ochranných pomůcek. To je v kontrastu s tím, když jsme draze a s velkou pompou ze strany vlády kupovali materiál z Číny.

Závěrem se dotkněme blížících se voleb. Jak ODS skládala kandidátní listiny do krajských a senátních voleb?

Troufám si tvrdit, že máme nejsilnější kandidátní „tým“ ze všech stran, a to jak do krajských voleb, tak do Senátu. Málokdo si uvědomuje, že jde skutečně o hodně. V první řadě chceme udržet naši většinu v Senátu, aby zůstal ochranou pojistkou, která chrání demokracii a ústavnost. Senát by měl i nadále bránit nesmyslům, které přicházejí z poslanecké sněmovny. Jde také o změnu politiky v krajích, kde ODS v tuto chvíli nemá žádného hejtmana. To chceme změnit. Chceme dosáhnout toho, že budeme v krajích mnohem silnější a jak jsem uvedl v úvodu, postavíme kraje na nohy.

(Autor: Michael Daněk)

Rozhovor vyšel na serveru Drbna.cz.

Petr Fiala

předseda ODS