2. července 2020

Situace na Karvinsku je selháním vlády, chytrá karanténa nefunguje

(www.ods.cz) Podle Zdenky Němečkové Crkvenjaš z ODS je situace v okrese Karviná selháním státních orgánů. Vláda by podle ní měla pozastavit těžbu ve státem vlastněné firmě a zavést další opatření, která povedou k zastavení šíření nákazy.

„Situace na Karvinsku je výsledkem alarmujícího selhání státních orgánů. Jak ukázala situace v sousedním Polsku, v důlních podmínkách není možné zabránit šíření koronaviru. Stát by měl proto pozastavit důlní činnost a kompenzovat mzdy horníkům za podmínky dodržování karanténních opatření. Zcela zásadně by měla být posílena kapacita hygienické služby v kraji - například ze zdrojů nepostižených regionů. Na Karvinsku bohužel žádná chytrá karanténa zatím nefunguje. Uklidnit občany může snad fakt, že zdravotní systém v kraji rozhodně není přetížený a má velkou kapacitní rezervu,“ říká členka programového týmu pro zdravotnictví ODS Zdenka Němečková Crkvenjaš.

ODS už od května upozorňuje na nutné kroky ve zdravotnictví:

  • Definování sítě vybavených, technologicky zajištěných záchytných nemocnic (speciální odvětrávání, nanotechnologie, příprava pro infekční nákazu…), které budou řešit nouzový stav v případě epidemií, jako v případě COVID-19
  • Ostatní nemocnice nepřijdou do kontaktu s epidemií zasaženými pacienty a budou řešit standardní léčbu (onkologičtí pacienti, transplantace, chirurgie…), protože „vypnutí“ nemocnic jako v první vlně postihne mnohem větší počet lidí.
Zdenka Němečková Crkvenjaš

členka programového týmu pro zdravotnictví