ODS: Zavedení paušální daně je náš dlouholetý program, vláda by ho neměla dále zdržovat
29. června 2020

ODS: Zavedení paušální daně je náš dlouholetý program, vláda by ho neměla dále zdržovat

(www.ods.cz) Už v roce 2017 šla ODS do parlamentních voleb s programem na zavedení paušální daně. Její stávající plánované zavedení vládou tak koresponduje s dlouhodobou snahou ODS ulehčit podnikání. Neřešeným problémem zůstává vysoké zdanění práce, 7. nejvyšší ze zemí OECD, na což upozorňují i kritici paušální daně s poukazem na právě vysoké náklady na zaměstnance.

„Vláda pokračuje v kopírování programových cílů a ekonomických návrhů ODS. Aktuálně jde o zamýšlené zavedení paušální daně. Paušální daň usnadňuje podnikání nejmenším a odstraňuje byrokratické bariéry spojené s provozováním živnosti. Z tohoto pohledu zavedení paušální daně jednoznačně podporujeme, protože naplňuje naši politiku ponechání co největšího množství peněz lidem,“ říká Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda ODS a dodává: „Problémem zůstává vysoké zdanění práce v Česku, na což poukazují i kritici paušální daně. Zdanění práce je 7. nejvyšší ze zemí OECD a tzv. Den daňové svobody, tedy kdy lidé přestávají vydělávat na stát, se letos protáhl až do zítřka, do 30. června*. Toto je pro ekonomiku a udržení pracovních míst skutečný problém a ODS usiluje mj. o snížení sociálních odvodů o 2 % a dále o 0,25 % za každou půlhodinu u zkrácených úvazků.“

„O paušální dani se už mluví dlouho, je to jeden z dobrých nástrojů, který usnadní podnikání řadě menších podnikatelů. Určitě se budeme chtít bavit a jednat o jejích parametrech tak, aby byla skutečně výhodná i pro ty nejmenší živnostníky, ale není jediný důvod k jejímu dalšímu odkládání. Pokud ministryně Maláčová nyní tvrdí, že se MPSV nestihne na zavedení paušální daně připravit, je to buď lež, nebo důkaz o její naprosté neschopnosti,“ dodává místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

*Podle jiné metodiky vycházel Den daňové svobody na 24. 6.