19. června 2020

Daňoví poplatníci ostatních členských zemí odmítají nadále dotovat podnikání Andreje Babiše. Chamtivost českého premiéra ohrožuje zájmy ČR

(www.ods.cz) ​​​​​​​Poslanci Evropského parlamentu dnes projednají rezoluci, která důrazně odsuzuje jednání českého premiéra Andreje Babiše. Považují za nepřijatelné, že osoba, která ovlivňuje nastavování pravidel pro čerpání dotací, zároveň čerpá desítky miliard eur na těchto dotacích.

Z pozice stínové zpravodajky frakce EKR se na znění rezoluce podílela i europoslankyně Veronika Vrecionová. „Při vyjednáváních jsem se snažila, aby rezoluce neútočila na Českou republiku jako celek, ale zaměřila se na konkrétní problémy a zneužívání moci Andrejem Babišem." Rezoluce také obsahuje tři směry, kterými se český premiér může vydat, aby svůj střet zájmů odstranil. „Andrej Babiš má na výběr rezignaci, prodej firem, nebo co je úplně nejjednodušší – přestat čerpat dotace. Jeho chamtivost a touha získat pro své podnikání každé euro poškozuje zájmy České republiky. Těžko si představit, jak lze vyjednávat například víceletý finanční rámec s cílem získat pro ČR více peněz na investice, a zároveň být největším příjemcem těchto dotací,“ uvedla Vrecionová.

Návrh rezoluce, na kterém se shodlo 6 frakcí Evropského parlamentu, také poukazuje na potřebu zavést institut tzv. finálního beneficienta, nebo omezit maximální množství dotací, které může daný subjekt pobírat.

Veronika Vrecionová

poslankyně EP
expertka pro zemědělství a venkov