Dvacet minut Radiožurnálu: Nabízíme lidem změnu české politiky a já chci být jejím lídrem
28. ledna 2020

Petr Fiala: Dvacet minut Radiožurnálu: Nabízíme lidem změnu české politiky a já chci být jejím lídrem

(Radiožurnál ) Může ODS zvítězit v příštích parlamentních volbách a zajistit si tak právo sestavovat příští vládu? Pokud ano, jaký trumf drží v rukávu? Čím chce prorazit pověstný skleněný strop, který ji omezuje na slabou polovinu voličské podpory oproti hnutí ANO Andreje Babiše? Na to se ptá Marie Bastlová předsedy ODS Petra Fialy ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Celý rozhovor s Petrem Fialou si můžete poslechnout na ČRo Radiožurnál.

Podle lednového průzkumu agentury STEM by ODS dalo hlas 12,5 % voličů, i přes to by ale chtěli být občanští demokraté po volbách do parlamentu vládnoucí stranou. „Mně jsou průzkumy do značné míry lhostejné, protože se v nich neodráží ta skutečná realita a ODS má v každých volbách mnohem lepší výsledky, než ukazují volební průzkumy,“ tvrdí Petr Fiala.

„Ano, Andrej Babiš má náskok. My se to snažíme změnit, snažíme se lidi přesvědčit, že naše politika je lepší. Budeme dělat slušnou, kompetentní, normální politiku a skončíme tady s tou populistickou, levicovou prázdnotou politického marketingu, který tu předvádí jeho hnutí,“ komentuje znovu zvolený předseda to, že podle stejného průzkumu má premiérovo hnutí ANO téměř o 20 % více než ODS.

„Jako jediní máme šanci být lídrem politické změny v ČR.“ Petr Fiala (ODS)

Podle něj má jeho strana šanci na to, aby volby do parlamentu, které se budou konat v roce 2021, vyhrála. Dosáhnout toho chce pěti kroky, které představil na 29. kongresu ODS 18. ledna. „Budeme dělat všechno pro to, abychom lidi přesvědčili, že my jsme ti, kteří mají rozdávat karty. Máme na to necelé dva roky. Už v únoru vyjíždím na cestu po ČR. Navštívím všechny okresy a budu s lidmi mluvit přímo.“

Pokud by se to podařilo v řadách ODS je prý dostatek odborníků na posty ministrů. „Mně se nestane jako Andreji Babišovi, že nejsem schopen vybrat ministra na resort dopravy a musím si vymýšlet nějaké pohádky o tom, jak budu slučovat ministerstva. Pro každou oblast máme řadu odborníků, kteří ji mohou reprezentovat. Chtěl bych vidět jinou stranu, která má tolik osobností a tolik schopných lidí, aby mohla vstoupit do vlády.“

Cíle pro letošní krajské a doplňovací volby do Senátu jsou podle Petra Fialy jasné: „Chceme obhájit pozici lídra v Senátu a uspět v krajských volbách tak, abychom mohli některé kraje řídit. Zatím bohužel ta situace taková není, protože ODS nemá ani jednoho hejtmana, ale jsem přesvědčen, že po těchto krajských volbách tomu bude jinak.“

Přepis rozhovoru:

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Mým dnešním hostem je staronový
předseda ODS Petr Fiala. Dobrý den, pane předsedo.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Dobrý den.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Pane
předsedo, pojďme rovnou k těm průzkumům a k těm číslům a k tomu, jak si stojí podle statistiků jednotlivé politické strany. Podle lednového průzkumu agentury STEM má ODS preference zhruba 12,5 procenta hlasů, hnutí ANO 33,5 procenta. Ten rozdíl je tedy v podstatě 20 %, jak jste s tím spokojen, pane předsedo?

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Mě hlavně mrzí, že musím pořád dokola odpovídat na tyto otázky, protože jsem přesvědčen, že to lidi vůbec nezajímá. Ale já vám samozřejmě na tu otázku odpovím. Mně jsou průzkumy do značné míry lhostejné, protože se vůbec v nich neodráží ta skutečná realita. A
Občanská demokratická strana má v každých volbách mnohem lepší výsledky, než nám ukazují volební průzkumy. A samozřejmě byl bych radši a psychologicky by bylo určitě lepší, kdyby nám ty volební modely více přály, ale prostě to tak není. Ta realita je taková, že v každých volbách v posledních letech posilujeme. Ta realita je taková, že jsme se stali druhou nejsilnější politickou stranou, nejsilnější opoziční stranou, a když si vzpomenu jenom na poslední celostátní volby z loňského roku, to byly volby do Evropského parlamentu, tak jsme ten náskok hnutí ANO navzdory všem průzkumům snížili na necelých 7 procentních bodů, a to si myslím, že je ta realita. A s touto realitou já pracuji a ta realita nám říká, že je myslitelné a představitelné, že hnutí ANO přečíslíme a že je možné Andreje Babiše porazit.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Nicméně, pane předsedo, volební účast při evropských volbách je dramaticky rozdílná oproti zejména sněmovním volbám. Tam skutečně ty počty voličů jsou velmi odlišné, což by mohlo s tím výsledkem zahýbat. A také ten rozdíl v preferencích je 20 %, nebavíme se o jednom, dvou, třech procentech. Ten rozdíl je skutečně propastný a vy sám říkáte, že máte ambici příští volby vyhrát.


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Ano, ale na rozdíl od vás já preference beru jako jakousi virtuální realitu, která ani realitou není, a mě zajímá ta skutečná a v těch skutečných volbách je to úplně jinak. Ten rozdíl byl 6,5 procentního bodu, uznávám, že ty volby mají trošku nižší nebo výrazně nižší volební účast, ale pořád jsou mnohem přesnějším výzkumem volebních preferencí, 1000× než jakýkoliv průzkum veřejného mínění, to je 1 věc. Druhá, také jsme tady slyšeli, jak Andreji Babišovi, vracím se k těm ještě k volbám, které byly předtím, jak Andreji Babišovi hrozně moc záleží na Praze, četli jsme různé průzkumy, a co se stalo? V Praze vyhrála
ODS. Taky jsem poslouchal, a Andrej Babiš do toho dal obrovské finanční prostředky, jak chce uspět v senátních volbách, a kdo vyhrál senátní volby? Občanská demokratická strana. A tak bych mohl pokračovat, takže bavme se o reálných věcech. Ano, hnutí ANO má náskok, my se snažíme ten náskok změnit, snažíme se lidi přesvědčit, že naše politika je lepší, ale nebudu komentovat prostě každé průzkumy, navíc ty průzkum prostě nevycházejí ve volbách.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Já se, pane předsedo, ptám proto, že jste to vy, kdo formulujete svoji ambici rozdávat karty po příštích volbách, a já se snažím zjistit, jestli je to uvěřitelné, jestli tahle vaše ambice je ambice, kterou máme brát vážně. Když bych si tedy ještě pomohla třeba slovy nebo odhadem zesnulého předsedy
Senátu Jaroslava Kubery, který dal pár dní před kongresem rozhovor Mladé frontě DNES, tak Jaroslav Kubera na jasné otázky říká, že je přesvědčen, že příštím premiérem bude Andrej Babiš, protože to bude on, kdo vyhraje volby, protože náskok hnutí ANO je tak velký, že občanští demokraté nemají šanci ten náskok stáhnout a hnutí ANO dohnat.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Můžeme vycházet z nějakých průzkumů, o kterých se budeme bavit pořád dokola, a já vám budu říkat: to je prostě virtuální realita, v realitě je to tak, že jsme ho porazili v Praze, že jsme drtivě vyhráli
senátní volby, že jsme stáhli výrazně náskok hnutí ANO v evropských volbách a že máme na to, abychom Andrej Babiše porazili. Jaroslav Kubera, když už ho tady zmiňujete, bohužel zesnulého, významnou osobnost naší strany a předsedu Senátu, tak Jaroslav Kubera na kongresu řekl, že to řekl novinářům proto, aby uspal nepřítele. I takto to můžete brát. Ale já naopak říkám lidem a říkám to lidem jasně: my chceme změnu, nabízíme změnu české politiky a já chci být lídrem této změny a ta změna bude znamenat, že budeme dělat slušnou, kompetentní, normální politiku a skončíme tady s tou populistickou levicovou prázdnotou politického marketingu, které tu předvádí hnutí ANO.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Pane předsedo, váš, řekněme, nejenom odhad, nejenom z pozice předsedy
ODS, ale také profesora politologie, na kolik procent, na jaký výsledek podle vás má Občanská demokratická strana šanci dosáhnout v příštích sněmovních volbách? To jsou ty klíčové volby.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
To uvidíme, my budeme dělat všechno pro to, abychom lidi přesvědčili, že my jsme ti, kteří mají rozdávat karty, a máme na to necelé 2 roky. Já už v únoru znovu vyjíždím na cestu po České republice, navštívím všechny okresy do těchto krajských a
senátních voleb, a budu s lidmi mluvit přímo. A já s lidmi přímo mluvím a vím, že je nezajímají průzkumy, ale zajímá je, co uděláme se silnicemi, zajímá je, proč mají platit tak vysoké daně, zajímá je, proč tady nefungují některé věci, hlavně stát, proč je tu tak dlouhé stavební řízení, zajímá je, proč mladí lidé nemají žádnou perspektivu třeba slušného důchodu a co s tím uděláme. To jsou věci, o kterými s lidmi mluvím, a já jsem přesvědčen, že je dokážu přesvědčit o tom, že my jsme lepší volba než Andrej Babiš a levicoví populisté.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Pane
předsedo, jak to chcete udělat, abyste vyhrál příští sněmovní volby?

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Já jsem představil na kongresu
Občanské demokratické strany 5 kroků, které budeme realizovat v těch příštích dvou letech, a to je cesta k tomu úspěchu. Jak jsem už říkal, ten první krok je, že znovu vyjedu mezi lidi a budou objíždět Českou republiku a budu lidi přesvědčovat o tom, že ta naše řešení jsou ta správná, jsou mnohem lepší. A nakonec, jak ukazují i výsledky těch předcházejících voleb, tak jsme schopni stále větší počet lidí přesvědčit o tom, že jsme to my, kdo může změnit situaci v České republice.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Já se ptám proto, že pořád u
Občanské demokratické strany nevidím, samozřejmě zbývá ještě poměrně dlouhý čas do sněmovních voleb, ale pořád nevidím jasně formulovaný program, se kterým by občanští demokraté chtěli převzít vládu po roce 2021. Nevidím jasné tváře, které by reprezentovaly jednotlivá odvětví, jednotlivé obory, řekněme, stínové ministry například. Dočkám se toho?

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Já vidím jasné tváře a mrzí mě, že to nevidíte, tak můžeme si ty jednotlivé tváře probírat.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Tak vy
stínové ministry přece nemáte, pane předsedo.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
My nemáme
stínové ministry, protože...

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Mimochodem, proč?


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Tento model se přežil, ale máme programové týmy. A ty programové týmy nabízejí ne jednoho, ale řadu osobností. Mně se nestane jako Andreji Babišovi, že nejsem schopen vybrat ministra na resort dopravy a musím si vymýšlet pohádky o tom, jak ty resorty budu slučovat, a pak nakonec bude všechno řídit pan Havlíček. My máme osobnosti a máme jich celou řadu.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Pane předsedo, ale dokáže se s takovými osobnostmi takhle ztotožnit veřejnost, když nemáte jasné reprezentanty pro jednotlivé obory, oblasti?


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Samozřejmě, že se s nimi dokáže... A jak to, že nemáme jasné reprezentanty? Máme jasné reprezentanty, máme jich několik. A pro každou oblast máme řadu odborníků v našich programových týmech, které tu oblast mohou reprezentovat. Takže já v tomto žádný problém nevidím. Naopak já bych chtěl vidět jinou politickou stranu, která má tolik osobností a tolik schopných lidí, aby vstoupili do vlády. A nakonec, i když se podíváte na vedení
Občanské demokratické strany, to je 1 úspěšná politická osobnost vedle druhé, tam nejsou neznámé tváře, no names, to jsou lidé, kteří mají něco za sebou. A jsem přesvědčen, že tohle veřejnost vidí. Já pořád čtu tady ty opravdu nesmyslné komentáře, které vůbec neodpovídají realitě, a naštěstí, naštěstí ta realita je mezi lidmi, a ne tady v pražských redakcích.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Tak realitu samozřejmě uvidíme při sčítání hlasů ve volbách.


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Přesně tak. A to je ten průzkum, o který mně jde.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Nicméně, pane předsedo, ale protože vy říkáte, vy zmiňujete a formulujete svoji ambici ty příští volby vyhrát, chcete, abychom tu ambici brali vážně. Já se vás ptám na
stínové ministry například proto, že naposledy, když je občanští demokraté měli, tak získali nejsilnější výsledek ve volbách, kterého kdy dosáhli. Tak já nevím, kde berete přesvědčení, že v tuto chvíli je model stínových ministrů přežitý.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
To je moje přesvědčení a možná ho změním, ale v tuto chvíli nabízíme paletu osobností pro každou z těch jednotlivých oblastí politiky, které nás reprezentují, které pracují na našem programu, které ho formulují, a každý se může třeba na našich stránkách podívat, kdo to je.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
A jak si to mám. Pane předsedo, představit, když například budete mít billboardy, kde třeba, řekněme, v budoucnu budete prezentovat nějakou reformu zdravotnictví, zatím v tuto chvíli nevím, jaká bude, ale řekněme, že ji naformulujete a pojmenujete, tak na tom billboardu u toho bude vyfocen váš expertní tým, nebo konkrétní tvář, kterou si budu moci spojit s vaším reformním programem?


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Já jsem si teda úplně, paní redaktorko, nevšiml, že by na billboardech viseli kandidáti na ministry. Myslím, že to není obvyklé ani v zahraničí, a není to obvyklé ani tady. Pokud máte tuto představu, tak je hodně specifická. Na billboardech visí osobnosti, které reprezentují politickou stranu, a myslím si, že s tímto
Občanská demokratická strana žádný problém nemá. Pokud jde o náš expertní tým, který se zabývá zdravotnictvím, tak jeho koordinátorem je pan doc. Svoboda, myslím, nikdo nepochybuje o tom, že člověk s jeho zkušenostmi jak v medicínské praxi, tak z politiky je ten, který může dobře formulovat náš program, ale jsou tam lidé z praxe. Je tam třeba dlouholetý a úspěšný ředitel fakultních nemocnic Roman Kraus, je tam třeba paní doc. Ilona Mauritzová, která zase může reprezentovat ty zkušenosti se zdravotnickými obory, jsou tam prostě lidé, kterých málokterá politická strana má tolik, a z těch my můžeme vybírat ty, kteří nás budou reprezentovat v různých funkcích. Ale to jsou ti, kteří kompetentně, kompetentně formulují náš politický program. Zmínila jste zdravotnictví, takhle můžeme probírat jeden obor za druhým.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Já tomu rozumím, ale myslím, že oba tušíme, že politika do velké míry funguje také na politickém marketingu, také na tom, jak svoji politiku odprezentujete veřejnosti a voličům, protože je prostě musíte přesvědčit o svém volebním programu, pokud chcete vyhrát, a k tomu je asi dobré mít známé tváře.


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Máme známé tváře a já vám mohu, pokud neznáte docenta Svobodu, bývalého primátora Prahy, tak jste asi jediná.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Já myslím, pane
předsedo, že dobře víte, že ho znám.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
To jsem zmínil. A takhle se můžeme bavit o tom. Pokud jde třeba o bezpečnostní otázky, jistě všichni znají
Janu Černochovou. Já nepochybuju o tom, že ji všichni znají, a taky ji znají. Můžeme bavit dál. Nezná někdo naše ekonomické experty? Zbyňka Stanjuru, Jana Skopečka? Můžu vám probírat jednu oblast za druhou. A znovu opakuji, která jiná politická strana má tolik expertů? U které jiné politické strany jste mně schopná vyjmenovat všechny místopředsedy? Protože vsadím se, že u žádné, ale u Občanské demokratické strany ano.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Zrovna jsem, pane
předsedo, chtěla říct, že nevím, jestli to dokážu u Občanské demokratické strany.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Já si myslím, že byste to dokázala, protože když vám budu probírat jméno po jméno, je to osobnost za...

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
To asi nebudeme probírat jméno po jménu vašich místopředsedů.


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
No, ale bavme se. Když řeknete, že tam nejsou osobnosti, já vám řeknu tam jsou osobnosti, a mohu vám to dokázat.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Já se ptám, celou tu diskusi vedu proto a ptám se, proč vlastně, nebo zajímá mě, proč nechcete mít
stínové ministry, proč se tolik bráníte tomu, abyste měli jednu tvář, která bude reprezentovat jednotlivé oblasti, obory, ministerstva, kapitoly, říkejme tomu jakkoliv.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Protože nemáme dvoustranický systém, protože jsem přesvědčen, že dnes je mnohem užitečnější nabízet lidem pestřejší škálu osobností a potom z nich můžeme vybrat ministra podle odpovídající situace. Nevidím v tom nic neobvyklého, nevidím v tom nic nepraktického, nevidím, ani, že by jiné politické strany postupovaly nějak dramaticky jinak, a i kdyby postupovaly, tak moje představa je, že
ODS bude lidi oslovovat programem a bude lidi oslovovat důvěryhodnými osobnostmi, a to děláme.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Pane předsedo, když jsem se chystala na náš dnešní rozhovor, napadlo mě, narazila jsem v diskusích na různé komentáře stran politiky
Občanské demokratické strany. Zaujala mě 1 věc. Říkala jsem si, že se vás chci zeptat, proč jste nebyl o víkendu na Hackathlonu, kde odborníci, IT specialisté, vytvářeli pro stát nový e-shop na prodej dálničních známek poté, co selhal tendr vypsaný Státním fondem dopravní infrastruktury?

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Já nemám žádné programátorské vzdělání, takže nevím, co bych tam dělal, jak bych k tomu přispěl?

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Vy asi víte, proč se ptám, protože na tom Hackathlonu byl premiér Andrej Babiš, byl tam také ministr dopravy a ministr průmyslu Karel Havlíček. Tuším, že ani jeden z nich nemá IT, technické vzdělání, nicméně šli tam, aby z toho vytěžili politické body, aby, řekněme, roztočili kolečka svého politického marketingu, a alespoň soudě podle reakcí médií, tak se jim podařilo tu víkendovou akci celkem zdárně ovládnout. Není chyba, že jste tam nebyl? Nemáte na takových akcích být?


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Já jsem na spoustě akcí a třeba i akcích jiných, ale tady nevím, jestli se podařilo ovládnout nebo vládnout nebo využít ten výsledek, jak vy mně to tady podsouváte, já jsem ten dojem neměl. Já jsem ty zprávy také sledoval. Mně se spíš zdálo, že ta skupina programátorů, odborníků na IT usvědčila právě Andreje Babiše a jeho tým z katastrofálně odvedené práce.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Skutečně máte ten pocit?


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Vždyť je to přece tak, že ta zakázka na Ministerstvu dopravy byla pokažená, víme to i od samotného premiéra, byla pokažená lidmi, které tam on vybral, byla pokažená tím úžasným manažerem, nezvládnuta tím úžasným manažer, ministrem Kremlíkem, že to je úžasný manažer nám říkal sám pan premiér. A to, že Ministerstvo dopravy po šesti letech vlády ANO vůbec nefunguje, že se tady nestaví silnice a dálnice, že se tady nedělají věci, které se mají dělat, to je přece jednoznačně pravda. Takže to, že se pan premiér ukáže u toho, když ho chtějí programátoři usvědčit z toho, jak prostě tu zakázku nezvládli, jak je předražená, jak je nesmyslná, tak prostě, ať tam jde, ale to nic nezmění na té špatné politice. Pokud mi chcete dělat marketingovou poradkyni, budu rád samozřejmě, přijďte mně říct svoje nápady, ale nezkoušejte mě z těchto věcí. To je opravdu nesmysl.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Já vám je říkám třeba tady během rozhovoru. Zajímá mě, jak se na ně díváte.


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Dobře, dívám se na ně tak, jak vám to říkám.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
My jsme zakázku na e-shop na dálniční známky v tomto pořadu rovněž velmi kriticky hodnotili, věnovali jsme se té zakázce v minulém týdnu ve Dvaceti minutách Radiožurnálu, a protože se tady spolu bavíme o politickém marketingu, zajímalo mě, jestli nepovažujete za chybu, že jste si nechali protéct mezi prsty právě takovou příležitost.


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
My jsme si nic nenechali protéct mezi prsty a byli jsme to my, kdo upozorňovali na problémy v dopravě už dlouhodobě. Nejenže došlo na naše slova, ale myslím, že stále víc lidí vidí, že my jsme ti, kteří by byli schopni investovat do dopravy a byli by schopni ty věci postavit. Já mám třeba dnes schůzku s panem premiérem, kterou jsem vyvolal a která se týká stavebního zákona, což mimochodem souvisí s tím, že se tu nedají postavit ani silnice a že se tu nedá taky postavit třeba dostatek bytů pro mladé lidi. A chceme odblokovat stavební zákon, odblokovat ze situace, do které ho dovedla vládní koalice a konkrétně hnutí ANO. A to je náš příspěvek. To lidi zajímá, ne nějaké marketingové akce. A ptejme se třeba, já se budu ptát zase novinářů, když jste tak okouzleni marketingem Andreje Babiše, proč nevykládáte o reálných věcech. Například: byla to
ODS, která tady prosadila zvýšení výdajových paušálů pro živnostníky. To pomůže až milionu lidí.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Pane
předsedo, my tady...

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Počkejte, já vám ještě dopovím tu větu. Kolik jsem o tom toho četl. Zato jsem četl neskutečně mnoho zpráv o úmyslu Andreje Babiše, že v Praze bude Apple Store. Já se ptám za prvé, kde je Apple Store, a za druhé pomůže Apple Store milionu lidí tak, jak tomu pomůže věc, kterou prosadila
Občanská demokratická strana? Takže se bavme o tom, kdo přispívá k tomu prostředí, které tu je, že to vypadá jako úžasný marketing Andreje Babiše, a on přitom selhává v té praktické politice.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Pane předsedo, já se s vámi bavím o tom, jak chcete vyhrát příští volby. Logickou součástí této otázky, tohoto tématu, je také otázka toho, jak to chcete odprezentovat, jak přistupujete k politickému marketingu, který velmi dobře funguje hnutí ANO a premiéru Andreji Babišovi.


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Vy se mě neptáte na to, jak chceme vyhrát příští volby. Vy mě zkoušíte ze svých nápadů, a já chci vyhrát příští volby tím, že budu oslovovat lidi. A my ty lidi jsme schopni oslovovat. Jednak tím, co jsme prosadili v opozici, a jednak tím, že s nimi mluvíme přímo a máme konkrétní programové věci. A můžeme se tady bavit o nějakých virtuálních hloupostech, ale já s lidmi mluvím o tom, co udělám například pro to, aby mohli jezdit po normálních silnicích, co udělám pro to, aby jejich děti měly perspektivu, nebály se zakládat rodiny, nebály se vstupovat do práce, nebály se toho, že nebudou mít důstojné stáří, a o těchto věcech mluvíme a na ty nabízíme konkrétní řešení a o těch se já s vámi rád budu bavit.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Pane předsedo, ještě než budou ty sněmovní volby v roce 2021, velmi pravděpodobně, pokud nebudou nějaké předčasné, tak proběhnou také volby krajské a také doplňovací volby do
Senátu, ty by měly být na podzim roku 2020, je to tedy nejbližší cíl, který před vámi a před dalšími politickými stranami stojí. Jaký cíl máte jako občanští demokraté v těchto volbách, pane předsedo?

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Ten cíl je jednoduchý a je to pravda, že to jsou volby, které jsou teď před námi, zatímco ty
parlamentní budou až... nebo volby do Poslanecké sněmovny budou na ně navazovat. Náš cíl je jednoduchý, my chceme obhájit pozici lídra v Senátu a chceme uspět v krajských volbách tak, abychom mohli některé kraje řídit, což zatím ta situace bohužel taková není, protože Občanská demokratická strana nemá ani jednoho hejtmana. A já jsem přesvědčen, že po těchto krajských volbách tomu bude jinak.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Nicméně asi se nebude opakovat situace, na kterou jsme bývali zvyklí v některých předchozích letech, kdy v polovině funkčního období vlády, kdy většinou tedy vycházely krajské volby, teď už tomu tak není, protože ty volební cykly se trochu posunuly, tak opozice bývala plná síly a drtivě ty krajské volby vyhrávala. Co pro vás bude vítězství?


Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
Já si nejsem tak jist, že to tak nebude. Já jsem taky poslouchal, jak se nedají vyhrát
senátní volby, a jestli chcete použít to slovo, tak jsme je drtivě vyhráli, to je prostě pravda, realita, politologická, faktická, to se nedá zpochybnit. Taky jsem poslouchal, jak to nejde. Takže uvidíme, jak dopadnou krajské volby. Já vám říkám náš cíl a náš cíl je alespoň v některých krajích mít hejtmany a výrazně změnit tu krajskou politiku. A v kolika se to povede, nevím, ale jsem přesvědčen, že se nám to povede, tak jako se nám povede obhájit pozici lídra v Senátu, což taky není úplně banální věc, protože Senát nesehrává naprosto zásadní roli vzhledem k té levicově populistické většině v Poslanecké sněmovně, a my dnes i díky tomu, jak jsme postupovali v těch minulých volbách, tak nejenže jsme ty volby vyhráli, ale taky jsme dosáhli toho, že v Senátu je středopravá většina, a tohle zachovat je pro nás naprosto zásadní.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Úplně na závěr, pane předsedo, jinými slovy s tím, jak teď si stojí
ODS, s její pozicí, řekněme, kondicí, s tím vy jste spokojen v tuto chvíli? Má dobře našlápnuto podle vás?

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:
To nepochybně ano, ale pokud se mě zeptáte, jestli jsem spokojen s tím, jaké místo máme v tom současném politickém spektru, tak nejsem. Já chci, abychom byli vítězná strana, abychom tady rozdávali karty, abychom to byli my, kdo sestavuje vládu a kdo je mnohem silnější. Tak daleko ještě nejsme, ale v dobré kondici nepochybně jsme a máme jako jediní šanci být lídrem politické změny v České republice.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
Říká můj dnešní host, kterým byl
předseda občanských demokratů Petr Fiala. Moc vám děkuji za vaše odpovědi, pane předsedo.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Děkuji za pozvání, na shledanou.

Marie BASTLOVÁ, moderátorka:
A od mikrofonu se loučí Marie Bastlová.

Petr Fiala

Petr Fiala

předseda ODS

Více o autorovi