11. července 2019

Skončí zpackaný mýtný tendr mezinárodní arbitráží?

(www.ods.cz) Krajský soud v Brně dnes rozhodl, že se Antimonopolní úřad musí urychleně znovu zabývat smlouvou mezi novým provozovatelem mýtného systému (konsorcium CzechToll a SkyToll) a ministerstvem dopravy. Podle soudu byla uzavřena protizákonně. V rozporu s tehdy platným předběžným opatřením, které podpis smlouvy zakazovalo.

„Je to další z velkých selhání Babišovy vlády. Místo jasně a transparentně vysoutěženého nového provozovatele mýtného systému tu máme kvůli fatálním chybám ministerstva dopravy nezákonně podepsanou smlouvu s novým provozovatelem. Očekávám, že ministr dopravy urychleně předstoupí před Sněmovnu s návrhem dalšího postupu státu v otázce výběru mýtného tak, aby ochránil Českou republiku před případnou mezinárodní arbitráží, ať už se stávajícím nebo nově vysoutěženým provozovatelem. A zároveň připomínám, že se ministerstvu dopravy nepodařilo úspěšně vysoutěžit ani mýtného administrátora,“ říká poslanec ODS Stanislav Blaha.

Výběr mýta s novým provozovatelem má být na dálnicích spuštěn od 1. prosince letošního roku. Jedná se už o druhý rozsudek téhož soudu v této věci. V květnu vyhověl stížnosti firmy Kapsch a konstatoval, že předběžné opatření, kterým Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zakázal ministerstvu dopravy uzavřít smlouvu s vítězným uchazečem, platilo.

Stanislav Blaha

poslanec PČR
člen výkonné rady
starosta města
předseda regionálního sdružení