29. května 2019

Budeme hledat vhodné modely spolupráce s KDU-ČSL pro krajské volby

(ECHO24.cz) V pohledu na některé hodnoty je KDU-ČSL hodně blízká ODS, říká o možné spolupráci mezi oběma stranami předseda ODS Petr Fiala v rozhovoru pro deník Echo24. Fiala se netají ambicí skládat příští vládu a pro to je dle něj potřeba, aby byl konzervativně liberální proud nejsilnějším v ČR. O společné volební koalici mluvit nechce, říká ale, že je připraven debatovat o spolupráci s lidovci a hledat její vhodný model pro krajské volby. Ty se konají příští rok.

Deník Právo přišel s tezí, že ODS a KDU-ČSL domlouvají koalici. Je to pravda?

Mou ambicí je pro příští parlamentní volby sestavit vítězný tým. Mou ambicí je, aby konzervativně liberální politika v ČR byla nejsilnější. Jsem otevřen diskuzi o tom, jak subjekty, které do konzervativně liberálního proudu patří, mohou spolupracovat a dosáhnout toho, aby přišla změna a byl poražen Andrej Babiš a bezobsažná stagnující politika, které jsme svědky.

To chápu jako ano, bude se něco tvořit.

Ne, řekl jsem, co jsem chtěl říct a víc k tomu nyní dodávat nechci. Říkám, že mou ambicí je, aby konzervativně liberální proud byl nejsilnější, abych sestavil tým, který vyhraje volby a porazí Andreje Babiše a pro to budu hledat všechny cesty, které k tomu vedou. KDU-ČSL je strana, která je z hlediska konzervativního pohledu na rodinu, lidskou přirozenost i na některé další hodnoty ODS blízká.

Nevylučujete tedy nějakou případnou volební koalici?

To teď není téma. My jsme otevřeni debatám o různých formách spolupráce. Budeme hledat, co je optimální. Máme vyzkoušeny některé postupy v senátních volbách, budeme hledat vhodné modely spolupráce pro krajské volby. Cíl pro parlamentní volby jsem pojmenoval jasně.

Jste spokojen s výsledky ODS ve volbách do Evropského parlamentu?

Jsem, nejen tím, že jsme obhájili druhé místo z parlamentních voleb, ale především jsme zvýšili dvojnásobně počet mandátů v Evropském parlamentu. Procentuálně máme dvojnásobně vyšší výsledek a třikrát více voličů, než jsme měli v předcházejících. Navíc spolu s Piráty jsme jediná strana, která dokázala zlepšit svůj výsledek z parlamentních voleb.

Co celkové výsledky voleb znamenají pro českou politiku?

To základní poselství je, že je tu šance na změnu. Ve sněmovních volbách mělo ANO víc hlasů, než měly dvě největší opoziční strany dohromady. Teď je to naopak. Voliči vyjádřili nesouhlas s vládou Andreje Babiše. Když se podíváme na součet hlasů ANO, ČSSD a KSČM, je to jasně vidět.

A co ten argument, že volby do Evropského parlamentu jsou jiné a chodí k nim jiný typ voličů? Mají volby až takový vypovídající charakter o domácí politice?

Má to vypovídající charakter. I proto, že byla vyšší volební účast, než se předpokládalo. Vyšší účast byla nepochybně i proto, že si byli lidé vědomi významu voleb i signálu, který mohou dát vnitrostátní politice. Není náhoda, že lidé chodí ve velkém počtu na náměstí a do ulic, kde vyjadřují nesouhlas. Není náhoda, že dopadly volby takto. Daly signál, že polokomunistickou vládu lidé nechtějí a nepodporují.

Co říkáte na úspěch Alexandra Vondry?

Rozumím vůli voličů, že vyslali do Bruselu kompetentního člověka, který má za sebou zkušenosti úspěšného diplomata, ministra a někoho, kdo evropské politice rozumí. Roli hrála i jeho disidentská minulost, že se staví proti komunistům a tomu, co dnes lidé v souvislosti s vládou Andreje Babiše trápí.

Chtěl byste ho vidět i ve vedení strany?

K těmto věcem se záměrně nevyjadřuji. Nedávám žádná doporučení, nechávám to na stranících. Jsem přesvědčen, že Saša Vondra vědomě chtěl pomoci ODS. Byl na základě vlastní vůle umístěn na nevolitelné místo a voliči ho poslali do Bruselu. Jeho role bude myslím tam.

(Autor: Karolína Vaverková)

Rozhovor vyšel na serveru Echo24.cz.
 

Petr Fiala

předseda ODS