4. února 2019

Párty skončila! Líp už bylo

(INFO.cz) Úspěch hnutí ANO byl založen na tom, že na začátku skoro nejvyššího růstu našeho ekonomického cyklu slíbili, že „bude líp“. Jak to v životě bývá, každá pohádka musí jednou skončit. Platí to i na ekonomiku státu. Jednou nahoře, jednou dole. Vlády to mají mít na paměti a v dobách ekonomického úspěchu šetřit na horší časy a dělat potřebné reformy. Jenomže u nás již druhé volební období vládne pan Babiš spolu se socialisty a teď ještě s komunisty. Takže ekonomická logika nikoho nezajímá.

Komunisticko-oligarchická žranice
 
Místo šetření se vyhazují prostředky z oken a voliči se uplácí všemožnými slevami a věcmi zdarma, naslibovaly se projekty za stovky miliard korun. Místo podpory podnikání se podnikatelé dusí pod hromadou byrokracie, fízlování a šikanování. Ti největší čerpají v klidu dotace a různé investiční pobídky.
 
Zdá se, že tahle párty skončila! V minulém týdnu probleskla zpráva, že vláda zvažuje zvyšování některých daní, neboť vládě podle všeho docházejí peníze a najednou se bojí i poklesu HDP, který doteď tak krásně „prožírali“. Před nástupem mesiášů k moci tady „všeci kradli“. A tak hodná vláda zavedla všemožné šmírovací a kontrolní mechanismy jako EET, kontrolní hlášení a další desítky restrikcí, které měly přinést republice stamiliardy. Finanční správu proto pustili ze řetězů, takže si najímá (v rozporu se zákonem) tajné agenty, a někteří z nich se pak v realitě neudrží a vydírají podnikatele, aby jim sami něco ukradli.
 
Sice se zpětně ukazuje, že se většina těch firem ničeho nedopustila, ale vláda se chovala a chová podle hesla: „když se kácí les, létají třísky.“ Tímhle kácením zlikvidovali spoustu drobných živnostníků a firem.
 
Milardy sem, milardy tam, sem tam...
 
Máme tu „protikorupční“ vládu, která najala tisíce nových úředníků na kontroly všeho možného, každé výběrové řízení je údajně transparentní, uveřejňujeme každou smlouvu a nutíme do toho třeba i mateřské školy či malé nemocnice, takže ani ty veřejné finance přece nikdo nemůže rozkrást, no ne?! Navíc je naše země na vrcholu ekonomického cyklu a ekonomice se daří jako nikdy před tím. Tak jak je potom možné, že vláda při sestavování rozpočtu zjistí, že nemá peníze a v době ekonomického růstu navrhuje rozpočet se schodkem 40 miliard?
 
Klišé a kecy
 
Nyní prý chce vláda kvůli šetření propouštět 10 % úředníků, když před tím je nabírali po tunách, hlavně i proto, aby šikanovali podnikatele. Jenže hnutí ANO začíná před evropskými volbami zase lovit u pravice a žvaní najednou o pomoci podnikatelům, že je prý dusí předpisy a byrokracie.
 
No není to šílená fraška? Jedno vysvětlení mám. Ty slibované miliardy a řízení státu jako firmy, jako téměř všechno u pana Babiše, jsou ve skutečnosti jen „klišé a kecy”, když si dovolím parafrázovat jeho slavnou větu o živnostnících přímo na něj.
 
Bude to hodně práce, až tahle polokomunistická vláda skončí a odletí snít své sny někam jinam. Ale společně to zvládneme!
 
Alexandra Udženija

1. místopředsedkyně strany
expertka pro rozvoj ekonomiky a podnikatelského prostředí
předsedkyně klubu zastupitelů za ODS při ZHMP