ODS: Prosadili jsme zvýšení výdajových paušálů pro živnostníky
21. prosince 2018

ODS: Prosadili jsme zvýšení výdajových paušálů pro živnostníky

(www.ods.cz) ​​​​​​​Ve třetím čtení dnes Poslanecká sněmovna schválila návrh ODS na zvýšení výdajových paušálů pro živnostníky z 1 mil. Kč na 2 mil. Kč. Naopak hlasy ANO, ČSSD a KSČM odmítla návrhy na zvýšení čistých mezd zaměstnanců.

„Ve Sněmovně se nám konečně podařilo prosadit zvýšení hranice pro uplatnění výdajových paušálů pro OSVČ zpět na dva miliony korun. Proti snížení paušálů jsme aktivně bojovali už při jeho zavádění, je škoda, že poslanci z hnutí ANO naše argumenty nevyslyšeli už dřív, mohli jsme ve Sněmovně ušetřit čas a podnikatelům bychom zbytečně nekomplikovali situaci. Opětovné zvýšení hranice je dobrou zprávou především pro menší podnikatele a živnostníky, kteří mají s narůstající byrokracií největší starosti,“ říká člen hospodářského výboru Poslanecké sněmovny a jeden z iniciátorů návrhu Vojtěch Munzar z ODS.

„Poslanci hnutí ANO, ČSSD a KSČM opět odmítli občanům snížit daně. Měli možnost podpořit návrh ODS na zvýšení slevy na poplatníka a ponechat tak každému 5 tis. Kč ročně, nebo zrušit superhrubou mzdu (což má vláda i v programovém prohlášení) a zvýšit zaměstnancům čisté mzdy o 7 %. Znovu se ukázalo, kdo chce daně snižovat a kdo naopak vybírat od občanů stále více peněz a ty pak rozdávat vybraným skupinám,“ dodal předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

„Tato základní sleva ve výši 24 840 Kč se nezvyšovala od r. 2008, bez ohledu na růst inflace nebo průměrné mzdy. Tím klesá relativní výše základní slevy na příjmech poplatníků, klesá progrese a roste daňové břemeno daňových poplatníků bez jakékoliv kompenzace ze strany státu,“ uvedl místopředseda rozpočtového výboru Jan Skopeček.

Poslanecká sněmovna také podpořila návrh spolupředložený ODS na snížení DPH na teplo a chlad z 15 na 10 %. „K návrhu nás vedla aktuální situace na trhu s emisními povolenkami, kdy cena emisních povolenek od začátku roku narostla čtyřikrát. Vzhledem k tomu, že by zvýšení cen mělo dopad na přibližně čtyři miliony lidí, chtěli jsme jim přesunutím tepla a chladu do snížené desetiprocentní sazby DPH alespoň částečně kompenzovat tento nárůst cen,“ říká ke schválenému návrhu jeden z jeho předkladatelů Vojtěch Munzar.