Ano, dosud se policie chovala apaticky
25. listopadu 2018

Martin Červíček: Ano, dosud se policie chovala apaticky

(ECHO24.cz) Nový vývoj v případu Čapí hnízdo, kdy (údajně psychicky nemocný) syn Andreje Babiše mluví o cestě na Ukrajinu a Krym, protože „táta mě tu nechtěl“, vrhá podezření z pasivity i na policii a státní zástupce. Martin Červíček byl do roku 2014 policejním prezidentem, posléze ještě dva roky krajským ředitelem policie v Královéhradeckém kraji. Od minulého měsíce sedí v Senátu za ODS. Jednou nohou je v politice za ODS, a tedy v opozici, mentálně, druhou, ještě u policie.

Proč jste hlasoval pro výzvu Senátu premiéru Babišovi, aby ve světle podezření, že odklidil syna mimo dosah vyšetřovatelů Čapího hnízda, rezignoval?

Z vlastní zkušenosti vím, že premiér České republiky má nepřímý i přímý vliv na bezpečnostní a zpravodajské prostředí. Ať už jde o Radu bezpečnosti státu, nebo o to, že premiér přímo řídí některé bezpečnostní sbory. A že je prostřednictvím vlády v kontaktu se zpravodajským prostředím. Anebo přes jiné ministry řídí složky, které souvisejí s vnitřní bezpečností. Teď pro mě není nejdůležitější, jestli Babiš je, nebo není vinen v případu Čapí hnízdo, ani jestli jsou pravdivé některé informace kolem údajného únosu jeho syna na Ukrajinu. Jde o to, že vzniká dojem, jako kdyby vyšetřování jeho osoby neprobíhalo objektivně. Senát vlastně jen konstatoval, že působení Andreje Babiše, který je trestně stíhaný, v roli premiéra a s vlivem, který má, považuje za nepřijatelné.

A vidíte jeho vliv na sbor jen jako abstraktní riziko, nebo už se trestní stíhání premiéra do práce policistů a státních zástupců nějak negativně promítlo?

Je to obecný popis stavu, ale i pachuti, která vzniká každý den s tím, jak se uveřejňují nové a nové informace ohledně okolí pana premiéra, popřípadě vyšetřování té kauzy. Velmi důrazně říkám: Rozlišujme mezi vyšetřováním Čapího hnízda, kde se evidentně vyšetřuje, předpokládám, že pod dozorem státního zástupce, a mezi tím, co se kolem toho možného únosu Babiše mladšího objevilo v minulých dnech ve veřejném prostoru. Už proto, že druhý případ se týká jednoho z obviněných, nikoli kauzy Čapí hnízdo a zbylých obviněných.

Jak to? Pokud policisté třináct měsíců od podání obvinění nejsou schopni vyslechnout jednoho z obviněných a nevyčlení ho z celé skupiny, zdržuje se tím celé vyšetřování.

A víme opravdu, že policie nekonala a nesnažila se vyslechnout Andreje Babiše mladšího? Já to nevím. Ale o prvním případu vím, že tam policie a státní zastupitelství něco dělají. Pokud tu byla připravena žádost pro Interpol, pokud byl připravený soudní znalec a podobně.

Nic z toho zatím reálně nevedlo k žádnému úkonu, do včerejška (čtvrtek 15. 11. – pozn. red.) policie o pomoc Švýcary nepožádala.

Policie přece ve svém prohlášení dala informaci, že je v kontaktu se švýcarskou stranou, i to, že znalec už byl vybrán. Z toho usuzuji, že úkony v kauze Čapí hnízdo probíhají. Pokud jde o to údajné zavlečení Babiše mladšího do ciziny, tam velmi oceňuji to, že nejvyšší státní zástupce neprodleně nařídil dozorovou prověrku. A jsem přesvědčen, že i v té věci už jsou zahájeny úkony trestního řízení. I policie bude při prověřování pod dohledem státního zastupitelství. Díky nejvyššímu státnímu zástupci snad budeme mít šanci zjistit, jestli konali efektivně.

Někteří právníci tvrdí, že jsou dané předpoklady pro vzetí premiéra do vazby, právě aby nemohl ovlivňovat svého syna, který ještě nevypovídal. Nebo že už u něho dávno měla být domovní prohlídka. Byla by toho policie mentálně schopna, kdyby to byl řekněme názor státního zástupce?

Nepochybuji o tom, že policie by postupovala podle pokynu státního zástupce. Ale zase to ukazuje, jak problematické je mít v čele vlády trestně stíhanou osobu, když se neustále opakují otázky po profesionalitě orgánů činných v trestním řízení.

Mladý Babiš nejprve psal policii, že byl unesen. Ta se posléze spokojila se slovy právního zástupce a fotografií z Bratislavy, že je všechno O. K.

Musel bych vědět, co všechno policista, který to prověřoval, udělal anebo neudělal, s čím se spokojil.

V tomto případě vyšlo najevo, že policie únos šetřila bez dozoru státního zástupce.

Tak v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, kde je Babiš junior jako obviněný, je to chyba.

Je normální, aby jedno oddělení policie, to, které pořád nemůže vyslechnout obviněného, nevědělo, že druhé se s ním přes advokáty právě zkontaktovalo?

Pokud to tak je, tak by to byla chyba. Policejně je to špatně. Ale já nevím, vy taky ne, jestli o sobě oba útvary v policii nevěděly.

Váš dávný předchůdce Oldřich Tomášek tvrdí, že je neuvěřitelné, že policie podezření z únosu mohla uzavřít, aniž vyslechla člověka, který měl být unesen.

Já jsem právě hrozně rád, že nejvyšší státní zástupce na to okamžitě reagoval a nařídil prověrku postupu policie a městského státního zastupitelství. Jedině tou prověrkou zjistíme, jestli měl policista dělat něco jiného.

Znáte dobře policejní prostředí. Je typický policejní vyšetřovatel takový, že se nebojí premiéra, který disponuje svou bezpečnostní divizí a o policii měl vždycky zájem?

Zase – tady jde o princip. Prostě nemá být obviněný premiér.

Jasně, ale vy mluvíte o dnešní situaci, že vůbec neměla nastat. Jenže ona už nastala. Takže se musíme zajímat o to, jestli typický český vyšetřovatel dokáže takovou situaci se ctí ustát.

Nevidím do spisu a nevím, co dělá ten který vyšetřovatel. Samozřejmě se domnívám, samozřejmě předpokládám, že policie koná. Věřím, že ten systém takhle fungovat bude. Nebo může. Nebo by měl. Základní důvěru v systém si uchovávám.

Nemáte přesto dojem, že se policie nebo státní zástupce v obou případech dosud chovali apaticky?

To říkáte naprosto správně. Ale s konečnou platností by nám na to měla odpovědět zmíněná prověrka. A stanovisko nejvyššího státního zástupce.

Vy máte z policie bohaté zkušenosti. Andreje Babiše mladšího nebyla policie schopna vyslechnout přes dva roky, z toho třináct měsíců je obviněný. A to ještě ministr vnitra Jan Hamáček řekne, že to, kde ve Švýcarsku ten člověk je, policie několik měsíců věděla. Včera mluvčí pražské policie potvrdil, že Švýcary ještě o právní pomoc nepožádali.

Pokud někoho chcete vyslechnout v roli obviněného, a jsou indicie, že možná není způsobilý pro provedení výslechu, tak v tu chvíli potřebujete soudního znalce. Ten musí konstatovat, že nic nebrání tomu, aby byl vyslechnut jako obviněný. Ve veřejných zdrojích jsem se dočetl, že naše policie udělala kontakt do Švýcarska s tím, že by se měly provádět tyto úkony, které samotnému výslechu předcházejí.

Nám experti naopak říkají, že se český státní zástupce může obrátit na českého soudce, který vydává mezinárodní zatykače. A pokud ho soudce vydá, Švýcaři toho člověka musejí zadržet a vyslechnout sami. Nic z toho se nestalo.

Jak aktivní a efektivní byly policie a – opakuji – státní zastupitelství, na to dostaneme odpověď až po té prověrce nařízené nejvyšším státním zástupcem Zemanem. Ale rozumím, kam míříte. Taky si myslím, že některé úkony mohly být provedeny rychleji. Štve mě, jak pomalu se to táhne. K větší důvěryhodnosti to nepřispívá.

Promítá se do toho pomalého průběhu podle vaší intuice fakt, že se celá věc týká premiéra?

Nikdy nebudeme vědět, jestli všichni, kdo se podílejí na vyšetřování, si udržují profesionalitu. Neznáme spis. Já ale věřím, že policie vyšetřuje a dozorující státní zástupce k tomu dává pokyny. Dokonce si myslím, že tu ani neexistuje prostor, aby se to seshora dalo ovlivnit. A přesto tu pochybnost můžu mít. Proto je trestně stíhaný premiér obrovský problém. Na to přesně poukázal Senát. Vznikají spekulace, že za současného premiéra, který má trestní stíhání a střet zájmů, orgány nepracují, jak by měly. Babiš je šéf výkonné moci a všechno, co je součástí výkonné moci, stojí pod jeho vlivem. To je ten obrovský, zásadní problém.

A jak na vás působí fakt, že trestně stíhaný premiér provedl masivní změny ve vedení policie a inspekce?

Takové výměny vyvolávají napětí vždycky. Zažil jsem to několikrát. Policajti se ptají, co teď bude s jejich prací, čekají. A v tomto případě už se ty změny nejenže udály, ony za vlády trestně stíhaného premiéra probíhají dál. Bude výběrové řízení na policejního prezidenta.

Už na jaře se premiér zbavil šéfa GIBS Michala Murína. Podle toho, co Murín zveřejnil, mu premiér vyhrožoval, že jestli neodejde, bude skandalizován.

Dokresluje to to, o čem se bavíme. Žádná změna v bezpečnostním sboru by se neměla dělat za pomoci vyhrožování. Na druhou stranu já nejsem obhájcem fungování pana Murína. Za jeho působení GIBS v mnoha ohledech nefungovala dobře. Nezpochybňuji, že pro změnu mohly být nějaké důvody. Ale ten způsob nevzbuzuje důvěru. Netvrdím, že premiér Babiš něco ovlivňuje, nic konkrétního o tom nevím. Jen tvrdím, že už samotnou rolí premiéra trestně stíhaný člověk ten dojem může vytvářet. Pořád se vracíme, musíme vracet k tomu prvotnímu problému.

Celý rozhovor čtěte na EchoPrime.

(Autor: Daniel Kaiser)

brig. gen. v.v. Mgr. Martin Červíček
senátor za Náchodsko, okrsek 47
expert ODS pro bezpečnost
člen výkonné rady ODS
náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje
předseda oblastního sdružení ODS Náchod

Více o autorovi