Kauzu padesáti sirotků vnímám jako cynické zneužívání dětí v kampani
22. září 2018

Alexandra Udženija: Kauzu padesáti sirotků vnímám jako cynické zneužívání dětí v kampani

(www.parlamentnilisty.cz) „Kauzu padesáti sirotků vnímám jako cynické zneužívání dětí v kampani a do toho se rozhodně nebudu zapojovat,“ říká nekompromisně místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija a má k tomu důvod. Sýrie adopce do zahraničí neumožňuje a není to poprvé, co se tím česká diplomacie zabývá. Jenže dosud to šlo bez mediální pozornosti. Udženija současně řekla, že takový přístup a nepřipravenost je velká politická ostuda pro nás všechny.

Jak hodnotíte debatu kvůli přijetí padesáti sirotků ze Sýrie? Záměr vzbudil poměrně velký rozruch, zabývala se tím i Sněmovna…
 
Kauzu padesáti sirotků vnímám jako cynické zneužívání dětí v kampani a do toho se rozhodně nebudu zapojovat. Není snad člověka, který by nechtěl pomoci dětem. Česká velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi jasně řekla, že Sýrie adopce do zahraničí neumožňuje a že to není poprvé, co se tím česká diplomacie zabývá. V minulosti se to vždy dělo bez humbuku a bez mediálních článků. Europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL, pozn.red.) se pouští do hurá akcí, aniž by si nejdříve obstarala důležité informace. Takový přístup a nepřipravenost je velká politická ostuda, bohužel pro nás všechny.
 
„Druhá vláda Andreje Babiše je opravdový extrém. Tohle trapné divadlo si občané skutečně nezaslouží,“ řekla jste mi v minulém rozhovoru v červnu. Jak se váš názor vyvíjí po třech měsících, kdy hnutí ANO vládne s ČSSD a s podporou komunistů?
 
Neměnila bych na něm ani písmeno. Andrej Babiš vede suverénně nejhorší vládu od listopadu 1989. Není to žádná vláda odborníků, ale vláda Babišových lokajů. Přizval k moci komunisty, submisivního předsedu ČSSD si namotal kolem prstu, a když potřebuje, sáhne po hlasech SPD. Přesně před takovým vývojem ODS varovala. A ukazuje se, že jsme měli pravdu.
 
Jak hodnotíte nálady ve společnosti v souvislosti s protesty, například před budovou Českého rozhlasu při vzpomínkách na srpen 1968? Jaký mají podle vás význam?
 
Určitě si nemyslím, že to byly akce nějakých zaplacených statistů, jak tvrdil Andrej Babiš. Lidem došla trpělivost a jsou naštvaní, že pouští komunisty k moci, a nebojí se to dát najevo. Vůbec se tomu nedivím.
 
V Bruselu to nyní vře kvůli Maďarsku a premiéru Viktoru Orbánovi, který se rozhodl rázně zakročit v migrační politice země. Evropský parlament odhlasoval, že v Maďarsku pravděpodobně dochází k porušení evropských hodnot a může docházet k omezování svobody tisku a bude třeba se na to podívat. Je reakce Evropské unie adekvátní?
 
Za adekvátní ji nepovažuju a nelíbí se mi. Je to politika nadřazenosti, která jen posiluje nedůvěru mezi evropskými státy. Přesně taková politika se ale nakonec obrátí proti Evropské unii samotné. Viktor Orbán velmi odvážně razí jiný přístup k řešení nelegální migrace než evropský mainstream. A kvůli tomu ho máme zavrhovat? Zvlášť, když některé jeho protimigrační kroky nakonec okopírovaly státy, které se nad nimi předtím pohoršovaly, například Rakousko.
 
Německo se vyrovnává s vraždami a útoky. Byli jsme svědky mnoha demonstrací nespokojených lidí v Saské Kamenici. Mainstreamová média tvrdí, že se při protestech jen vyřádili nacionalisté a neonacisté, jiní říkají, že trpělivost s migranty už došla obyčejným občanům a vražda pětatřicetiletého Němce v Chemnitzu byla příslovečnou poslední kapkou. Co říkáte na dění v Německu, a jak tamní události přesahují do Evropy?
 
Na každém takovém příběhu je smutné, jak rychle se rozšíří různé nálepky. Na demonstracích v Saské Kamenici jsem nebyla, takže nemám osobní zkušenost. Ale nepovažuju za pravděpodobné, že by se tu z ničeho nic vyrojily stovky a tisíce neonacistů. Spíš šlo o protest normálních lidí, kterým už prostě došla trpělivost. Německo tyto problémy nevyřeší tím, že bude protesty bagatelizovat.
 
Příští rok se konají volby do Evropského parlamentu, jak byste si přála, aby dopadly? A uvidíme v nich odraz událostí kolem migrační krize?
 
Migrační krize minimálně ve střední Evropě hodně zatřásla důvěrou v Evropskou unii. Je to další krize, se kterou si Evropská unie neví rady. Před posledními evropskými volbami se řešila finanční krize. A ani tehdy orgány Evropské unie nepředložily rozumný plán. Nekontrolovanou migraci ale lidé prožívají mnohem víc. Cítí větší riziko a ohrožení. A samozřejmě podle toho budou volit.
 
A jak tedy v souvislosti s migrační krizí vnímat postoj českého premiéra, že nepřijmeme ani jednoho migranta. Jaký přístup byste zvolila vy?
 
Já jsem proti tomu, abychom si nechali jako suverénní stát vnucovat jakékoli kvóty a příděly migrantů. Na první pohled je to možná blízké tomu, co teď hlásá Andrej Babiš. Doma Babiš na Evropské unii nenechá nit suchou, ale v Bruselu možná nakonec sklapne podpatky. Otázka je, zda pan premiér upřednostní zájmy našeho státu, nebo vlastní obchodní zájmy, protože Agrofert je jedním z největších příjemců evropských dotací.
 
Václav Klaus mladší navrhuje omezit mazání takzvaných nenávistných příspěvků na sociálních sítích, chce z toho vyjmout přímé výzvy ke genocidě a násilí. Jsou vhodné snahy o regulaci soukromé firmy Facebook? Jsou potřebné? A jsou reálné?
 
Kopat do Facebooku bývá někdy populární. Pořád je to ale soukromá firma, která nikoho nenutí, aby její sociální síť využíval. Argumentace ohrožováním svobody slova mi proto v tomhle případě moc nesedí. Kromě toho mi také není vůbec jasné, jak by mohl český stát přinutit nadnárodní korporaci, aby příspěvky nemazal. I proto tahle iniciativa není žádný výstřel z Aurory za ochranu svobody slova, ale politický kalkul. A to nemluvím o faktu, že tento koncern v Česku neplatí ani korunu na daních.
 
Blíží se komunální a senátní volby. Jak důležité jsou pro ODS, která dříve bývala více zastoupena v zastupitelstvech a v Senátu? A má ODS našlápnuto správným směrem, vzhledem k průzkumům, které pro ni vycházejí příznivě?
 
Volební průzkumy nechci přeceňovat. Pro mě je hlavní to, jak lidé reagují na naši volební kampaň. Tam cítím opravdu velkou změnu. Lidé nám fandí. ODS jde do komunálních i senátních voleb velmi dobře připravena. Máme na kandidátkách zkušené lidi, které už prověřily dřívější volby. V tom jsme jiní a v tom je naše síla. Kampaň jsme odmakali, v Praze ji děláme suverénně nejdéle ze všech stran. A i díky tomu věřím, že máme na to získat mnohem víc mandátů než před čtyřmi roky. Nejdůležitější ale je, aby lidé přišli k volbám. Aby za sebe nenechali rozhodovat jiné.
 

Alexandra Udženija
1. místopředsedkyně strany
expertka pro rozvoj ekonomiky a podnikatelského prostředí
předsedkyně klubu zastupitelů za ODS při ZHMP

Více o autorovi